Sari la conținut
Forum Roportal
crisio

Disparitia plantelor medicinale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

farmaciile naturiste nu numai ca nu au fost inchise, ba chiar rafturile lor sunt mai mult ca oricand incarcate de produse.

 

Daca la tine nu ploua, nu inseamna ca in alte locuri e senin... Disparitia produselor naturale si inlocuirea lor cu produse chimice se va face incet, incet, pe nesimtite, ca sa nu se alarmeze populatia si sa nu perceapa la adevarata sa valoare dezastrul asupra sanatatii oamenilor. In multe locuri aceasta actiune este in stadiu mai avansat, in altele doar in stadiu incipient.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa o fi. Eu vad doar ca Romania e plina de farmacii naturiste. Poate or ramane goale candva, o sa fiu cu ochii in patru.

 

Farmaciile naturiste nu au sa dispara, chiar daca li se va reduce numarul, problema este ca ele vor avea dreptul sa comercializeze doar produse omologate, iar aceste produse numai naturale nu vor mai fi... Omologarea implica niste costuri foarte mari, zeci sau sute de mii de euro pentru fiecare produs, precum si adaugarea de conservanti si aditivi. Doar firmele foarte mari isi vor mai permite sa produca produse pe baza de plante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit la viata mea un ceai dintr-o singura planta, calmant, antitusiv, extrem de putermic. L-am folosit dupa ce mi s-a dat o substanta chimica, ce imi tinea doar 10 min, o inghititura. Si imi amortea tot pe dinauntru, de tare ce era. Imi facea mai mult rau.

Ceaiul, pe care nu il mai spun, sa nu il ia in colimator profitorii, imi tinea o ora, o inghititura. F puternic. Aveam un fel de reflex.

De atunci, o singura data am mai folosit ceaiul. Numai cind ma gindesc la el, imi trece orice tuse...... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

POate l-ai facut tu prea puternic, is mai mult de poate :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum să dispară plantele medicinale?! sunt tot pe c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum să dispară plantele medicinale?!

 

:flowers: Plantele medicinale nu vor dispare din Natura, doar din magazine si din piete, deoarece datorita noilor legi comercializarea lor va costa foarte scump si nu toti oamenii se pricep sau au timp pentru a le cauta si culege direct din Natura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pina la urma ce se mai aude cu plantele? :roll:

Ma duc intro farmacie-plafar (farmacie unde se vindeau si unele produse naturiste pe baza de comanda)la macaronari...

La ei,mai ales in provincie,nu prea s-a auzit si mai nimeni nu ingurgiteaza ierburi.Speriati de bombe,cemai! :focus:

Si fac o comanda pentru rostopasca."Nu exista"- imi zice cucoana.Cam nimic nu se comercializa la ei dintre plantele "grele" ale fitoterapiei.

Ai explic babeste,academic,umil....nimic! :o:

Pina la urma,luata pe ocolite,imi scoate la iveala o circulara TABU (imi scapa acum termenul academic) in care,substantele din plantele dorite de mine,le puteam comanda si avea... :o: cu putin noroc si multi bani,sub forma de fiole de la ...laboratoarele BOYRON. :doh: Pe sub mana.

Ati priceput? :roll: Rostopasca,fiole...de la Boyron.Galium heel.(sanzienele)

Jmecherii,au vazut ca lumea nu mai are incredere in ei si in otravurile lor si pun monopol pe naturiste. :crazy:

La preturi astronomice.

Imi vine sa-i huidui!

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×