Sari la conținut
Forum Roportal
AnubisAnubis

Despre Dumnezeu si Creatia Sa

Postări Recomandate

Natura e tot o parte din Dumnezeu ca orice alt coltisor din Univers fizic sau subtil!

Natura e locul in care te afli!

Explicatia este chiar foarte simpla, incearca sa o consulti inca odata si o sa vezi legatura!

 

Da . Alchimia nu o cunosc :flowers: si eu ti-am dat un raspuns la fel de simplu .

De aceea am preferat sa ma folosesc de ceva mai comun!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu comunic simplu . Limbaj familair cotidian si gata ( daca suntem dupa chipul si aseamanarea lui Dumnezeu , El ar fi la fel de jucaus ca si mine )

 

Eu stiu multe din ce zici tu dar vroam sa iti mai tai avantul din absolutism :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si asta stiam :flowers:

 

Ce nu pot pricepe eu e strategia asta de promovare a lui Dumnezeu . Really

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu comunic simplu . Limbaj familair cotidian si gata ( daca suntem dupa chipul si aseamanarea lui Dumnezeu , El ar fi la fel de jucaus ca si mine )

 

Eu stiu multe din ce zici tu dar vroam sa iti mai tai avantul din absolutism :lol:

Nu sunt neaparat absolutist, doar am raspuns la ceea ce mi s-a adresat! O parere, o conceptie, o frantura de adevar sau paote ceva gresit! Nu vom stii decat la proba contrara! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce credinta puternica ai daca vorbesti de probe :flowers:

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si asta stiam ;)

 

Ce nu pot pricepe eu e strategia asta de promovare a lui Dumnezeu . Really

Pai se pare ca se afla cam in orice, deci he is the boss :lol:

 

Ce credinta puternica ai daca vorbesti de probe :flowers:

Eu nu am nevoie de probe... eu merge pe calea mea! Am primit dovezile necesare fara sa le cer! Si pe anumite puncte nimeni probabil nu imi va putea shimba parerea, ci doar completa mai mult sau mai putin decat prezint eu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca il tratezi ca sef si imi spui ca il promovezi ca el e seful ai cam dat-o in altele . fanatism religios

 

Eu nu am nevoie de probe... eu merge pe calea mea! Am primit dovezile necesare fara sa le cer! Si pe anumite puncte nimeni probabil nu imi va putea shimba parerea, ci doar completa mai mult sau mai putin decat prezint eu!

 

dovezile se cer . totul e intr-o lege atractiei . nu iti pica din cer ca esti tu frumos

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu e user pe forumul asta? Sau pe oricare altul? Omul a creat povesti cu si despre dumnezeu (adica domnul-zeu in etimologia noastra) si ca sa simplifice prea multele istorisiri despre toti zeii pe care ii imaginase pina atunci. A institutionalizat si apoi centralizat religia cum a centralizat si alte institutii.

Iar acest dumnezeu a fost folosit ca axioma pentru o suma de alte idei, despre care am putea spune ca a ajutat sa fie create. Totul doar in imaginatia omului. Acest personaj imaginar e foarte util pentru anestezierea turmei odata ce tot raul si binele i se pot pune in circa ( asa vrea/a vrut/ va dori/ dumnezeu) iar aleatoriu si responsabilitatea individuala si colectiva i se paseaza mereu lui. Impreuna cu alcoolul, paradigmele despre zei/dumnezei sint anxioliticele ancestrale. Ai angoase ? Bea un rachiu sau trage o rugaciune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In viziunea ta ta tu esti propriul tau zeu . :flowers: Sa ne fereasca cineva de furia zeilor !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×