Sari la conținut
Forum Roportal
AnubisAnubis

Despre Dumnezeu si Creatia Sa

Postări Recomandate

Iar in ceea ce priveste Dumnezeu , parerea mea este ca El exista atat in interior, cat si in exterior si nu este deloc ceva inchipuit de noi

 

Este adevarat ca unii oameni de stiinta, nu prea vor sa recunoasca asa ceva, dar, pana la urma chiar si Einstain a avut aceasta revelatie.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca as fi Dumnezeu, v-as trimite pe toti in iad.

Din dragoste bre, din dragoste! Nu?

 

Atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a facut un loc de suferinta inimaginabila unde sa-i trimita pe oameni pentru ca au dat curs instinctelor cu care au fost creati.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti mai jos niste citate despre Imparatia Cerurilor si cum se intra in Ea, apartinand lui Iisus! Si ceva despre Lumina de la Interior(Scanteia Divina) despre care se spune ca prin Ea Il cunosti pe Dumnezeu! Iar aceasta scanteie este fiinta noastra cea adevarata, o farama din Dumnezeu! De aceea mai intai trebuie descoperit pe Dumnezeul din noi pentru al Cunoaste Pe Dumnezeu Cel Prea Inalt!

 

 

"3. Iisus a spus: Dacă cei care vă conduc vă zic:

Editat de Elias Artistul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni, absolut orice nedreptate a omului este efectul cauzelor provocate de el, parinti, restul familiei, apropiati, colectivele din care face parte, etc!...

Inteleg ca atunci cand spui ceva de genul asta mai degraba repeti o forma de dogma invatata decat sa stai si sa gandesti ce zici DAR tot nu ma pot abtine sa am o reactie de repulsie.

Ideea ca suferinta groaznica prin care trec anumite persoane, cum ar fi cei din Darfur, ar avea o cauza si o justificare in ceva ce au facut anumiti antecendenti este pur si simplu ilogica. NIMIC nu poate justifica suferinta aia! NIMIC!

 

Iar faza cu "necunoscute sunt caile Domnului" ca explicatie facila pentru neintelegerea fenomenului mi se pare o forma maxima de LASITATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe masura ce au progresat cunostintele umane, necesitatea unei explicatii Divine a fost impinsa din ce in ce mai departe. Intelegem cum se misca soarele pe cer, de ce apar fulgerele si exista si o teorie destul de buna pentru aparitia vietii pe pamant. In consecinta Dumnezeu, in domeniul stiintei, nu-l mai gasesti decat la limita cunoasterii umane.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu stiu pe ce date iti sprijini tu afirmatia asta. De asemenea nu stiu ce intelegi tu prin asta.

 

 

Cercetările din domeniu neuroştiiţei şi din cel al astrofizicii au aflat o lucru foarte interesant.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inteleg ca atunci cand spui ceva de genul asta mai degraba repeti o forma de dogma invatata decat sa stai si sa gandesti ce zici DAR tot nu ma pot abtine sa am o reactie de repulsie.

Ideea ca suferinta groaznica prin care trec anumite persoane, cum ar fi cei din Darfur, ar avea o cauza si o justificare in ceva ce au facut anumiti antecendenti este pur si simplu ilogica. NIMIC nu poate justifica suferinta aia! NIMIC!

 

Iar faza cu "necunoscute sunt caile Domnului" ca explicatie facila pentru neintelegerea fenomenului mi se pare o forma maxima de LASITATE!

Imi pare rau dar tot ceea ce faci poate reprezenta o cauza a unui efect din viitor!

Cand am spus asta "Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni, absolut orice nedreptate a omului este efectul cauzelor provocate de el, parinti, restul familiei, apropiati, colectivele din care face parte, etc!..." pot sa fie de asemenea cauze starnite din alte surse, etc.!

Etc. inseamna ca mai urmeaza si altele.... cei drept nu am specificat nici eu de odata care sunt toate. Ma bazez si pe capacitatea omului de a deduce!

Incearca sa gasesti despre Legea Cauza Efect! Tot mai multi oameni de stiinta incep sa o sustina!

Absolut orice efect are o cauza in trecutul sau!

Indiferent de Efect!!! Iar Suferinta are la baza Ignoranta! Cauze formate din ignoranta duc la efecte ce au drept finalitate suferinta!

 

Lumineaza-ma ce au cei din Darfur! Ptr ca nu am nici o idee despre ei! Si nu am timp in momentul acesta sa caut! Iti multumesc!

 

Eu sustin aceasta Lege pentru ca mi s-a demonstrat functionalitatea ei! Cel mai bine sa experimentezi si sa nu te lasi doar pe partea teoretica!

 

Nu stiu ce sursa de inspiratie ai avut pentru bucata asta de text dar ma indoiesc sa fi avut note prea mari la biologie in clasa a 10.

 

Pai chestia aia cel mai bine se invata la Fiziologie in cadrul unei facultati de Medicina!

Si multe din informatii is furnizate cam nasol de catre lupini!

Editat de Elias Artistul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lumineaza-ma ce au cei din Darfur! Ptr ca nu am nici o idee despre ei! Si nu am timp in momentul acesta sa caut! Iti multumesc!

Pe scurt:

http://www.google.com/images?q=darfur&...680&bih=803

 

 

Incearca sa gasesti despre Legea Cauza Efect! Tot mai multi oameni de stiinta incep sa o sustina!

Socrate a pus la punct o metoda super draguta ce-i cam asa:

- emiti un enunt

- daca exista exceptii de la enunt inseamna ca el ori este incorect ori este incomplet

- adaptezi enuntul astfel incat sa tina cont de exceptiile gasite.

- cand nu mai gasesti exceptii ai ajuns la adevar

 

Acum, folosind acest tip de rationament... ce intelegi tu prin aceasta "lege cauza efect"?

E binele rasplatit cu bine?

E rasplatit raul cu rau?

 

Eu vad o lume in care multi criminali mor de batranete si multi oameni extraordinar de buni mor tineri in conditii crunte.

Iar daca asta se incadreaza in legea ta, explica-mi CUM se incadreaza. Te provoc sa produci un enunt care sa tina cont de exceptii si sa nu sune de genul "Binele ii rasplatit cu bine cu exceptia cazurilor in care este rasplatit cu rau."

Editat de catelusulschiop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×