Sari la conținut
Forum Roportal
ddea

Locuri de vizitat in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cat am locuit in Maramures, n-am auzit de acest lac si nici ultima oara cand am vizitat in apropiere.  Sint interesata sa iau o baie in lac sa devin albastra sau chiar verde, mi-ar placea un pic de schimbare naturala al pielii ... si de pe acum e pe lista de a vizita locul la urmatoarea calatorie.    Mai este la Ocna-Sugatag un lac sarat format dupa ce a surpat mina de sare. 

 

 

Rog un moderator sa stearga una din articole!

 

Multumesc frumos. 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt atatea locuri frumoase in romanaia, niciodata nu am avut ocazia sa vad ce e frumos. am vazut numai rahaturi si jeguri de orase mari. daca totul merge bine si la anu stau in maternal, iau concediu in Ro cateva saptamani bune si imi fac de drum cu copilul dupa mine...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din Romania niciodata n-au fost reclamate adevaratele comori doar cele comerciale pe drum bine batatorit.   Era reclamat de vizitat capitala, nu de mers undeva la relaxare si odihna activa de care aveau nevoie oamenii.  La baile cu tratamente era ceva doar pentru bolnavi, eu n-am fost la nici o statiune ca eram tanara!!!  deci mie-mi ramanea Mamaia si Sinaia ... :haha:   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa cum este, pestera Scarisoara nu cred ca se remarca dpdv turistic prin nimic unic in lume

De ex, langa Brno , in Cehia , este o pestera in care te plimbi cu vaporasul ! / In Africa de Sud e o pestera in care este o sala de concert amenajata .... si asa mai departe smile.gif

Iar in Slovenia cu funicularul. Postojna se numeste si merita vizitata.

Pesteri organizate la noi in tara ar fi Meziadul si Pestera Ursilor. Nu stiu despre Scarisoara, ca n-am mai fost acolo de vreo 8 ani. Ultima oara stiam ca drumul asfaltat se termina la vreo 5 km de pestera.

Hai sa promovez putin si turismul din zona mea: Mausoleul de la Marasesti s-a extins si s-a renovat. Cred ca stiti despre ce vorbesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Luptele de la Vaslui??? ...  :haha:  n-am fost pe acolo deloc si nici pesteri nu vizitez sa-i dau idei sotului sa-si construiasca in curte ceva asemanator. Nici cu funicularul nu calatoresc sau cu barca, nu urc munti, nu caut nimic decat fragi si macris in padure poate ciuperci.  

 

Sint turista mai comfortabila, ma plimb prin oras, beau ceva si gust o prajitura, pe urma trec prin magazine la inventariat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De remarcat este faptul ca au aparut destul de multe pensiuni, hoteluri, cu piscina, restaurante cu bucatarie traditionala, felurite modalitati de petrecere timp liber in mijlocul naturii, pentru relaxare, in locatii nu tocmai pline de obiective turistice. Construite cu fonduri europene, te impiedici de ele in cele mai neasteptate locuri.Ultimul asezamant de acest tip vizitat de mine, e langa Remetea Alba, în Localitatea Colţeşti.

 

Ma rog, Remetea e o localitatea traditională inclusa in patrimoniul universal, din cate stiu, dar Colţeşti este o localitate din apropiere, sunt niste ruine acolo ... nimic spectaculos. 

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topic, in Romania sunt locuri de vizitat cu nemiluita, depinde de ce se urmareste, care e scopul calatoriei.

 

In ultimii ani nu am avut posibilitatea sa calatoresc in tara, dar acum recuperez. Asa ca dupa ce am acoperit (inca o data) Valea Prahovei, apoi Brasovul, Sibiul (cu tot cu Paltinis si imprejurimi), Alba, Deva si Hunedoara (minunata excursie), urmeaza pe lista, in ordine aleatorie:

 

- Vatra Dornei, Iasi (cu palatul Sturdza  dela Miclauseni inclus.. sau invers), de unde vreau sa ma duc spre Bucovina.

- Delta Dunarii, desi e relativ aproape de mine, nu am ajuns niciodata - Sfantu Gheorghe, este un sat turistic acolo, nu ii dau numele ca sa nu fac reclama, dar e de toata frumusetea

- Cazanele Dunarii, Orsova

- Salina Turda, ca prea  imi sare in ochi intruna

- ceva asezare in Maramures, inca nu stiu exact

- parcul national Retezat

- Curtea de Arges (de aici cetatea Poenari si ce va mai fi fiind prin zona)

- Lacu Rosu si/sau Tusnad (nu am mai fost de cand eram foarte mica)

 

pt data viitoare oi da cu banul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar trebui si tara noastra sa se bazeze in principal pe servicii oferite turistilor (ospitalitate - da' cine-o face asa ceva pe 8 milioane, in conditii de stress si munca asidua?), in loc sa ofere doar salbaticia obiectivelor turistice. Totusi, suntem tara membra UE de 8 ani.

Dau exemplu Scotia: pe langa sute de castele pastrate in aproape aceeasi stare inca din Evul Mediu, multe lacuri intinse, legende muntenesti, munti de marimea podisurilor de la noi din tara, stiu sa-i ademeneasca pe naivii din sudul arhipelagului si chiar de pe restul continentului. Sincer, Scotia e frumoasa in sezonul cald, dar cu 6-7 ore lumina pe zi, pe mine nu m-a atras prea mult. Sunt prea mandri, fara un motiv intemeiat. Poate ar trebui si noi sa luam exemplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scotia e frumoasa in sezonul cald, dar cu 6-7 ore lumina pe zi, 

 

Acolo asa de putin e soarele pe cer???   N-am stiut de asta, cred ca este greu de obisnuit si cu asta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×