Sari la conținut
Forum Roportal
ddea

Locuri de vizitat in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Descoperire uluitoare în Mureș. Un căutător de comori a găsit un tezaur de peste 2000 de ani

"Descoperirea s-a făcut aproape de limesul Estic al Daciei. În acel loc existau trei castre romane, un flux mare de soldaţi, cu un nivel destul de ridicat de trai, zona fiind împânzită de aşezări rurale dacice în care trăiau agricultori şi meşteşugari."

https://www.monden.ro/descoperire-uluitoare-in-mures-un-cautator-de-comori-a-gasit-un-tezaur-de-peste-2000-de-ani.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Locul din România unde găsești Inima lui Iisus. De ce statuia impozantă e unică în Europa. Ai știut unde este?"

Deloc n-am auzit de aceasta statuie, precis a fost ridicat recent si n-a fost scris nimic in ziare despre ca altfel as fi stiut.   Cunosc bine zona Odorhei, chiar daca nu am fost pe acolo din 1994, nu cred ca prea multe s-au schimbat intre timp.  O sa ma interesez totusi despre "INIMA" respectiva, ca asa ceva nu pot sa cred.  

https://spynews.ro/actualitate/stiri-interne/locul-din-romania-unde-gasesti-inima-lui-iisus-de-ce-statuia-impozanta-e-unica-in-europa-ai-stiut-unde-este-foto-282782.html 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comoara de la poalele Munților Almăjului, unică în Europa de Est

Mergeti bai la moara acoale la poalele muntilor, mare atractie turistica din romania, unicat!!!   Ce stie lumea proasta, crede ca-i asa, dar NU este, desi asa se povestete. 

Unde PLM se afla asta???   La jurnalisti de 2 parale e asa de greu de pus pe hartie, si judetul macarm dar cred ca nici ei habar n-au, doar lucreaza pe ceva bani, ca si asa pe cine-l intereseaza!!!  Lumea vrea in STRAINATATE sa castige nu sa se uite la vechituri de care-s satui!!!  Parca aia din Germania sau cei din restul europei, dar mai ales cei din romania, stiu de  moara asta???  Pariez ca NU!!!  Este si in alte localitati rurale unde apa era sursa principala pentru multe activitati precum in  vremurile respective cand au fost inventate.     Cat le LOW CLASS e scris si articolul asta!!!

Nu cu Moara am treaba, cu jurnalistii incompetenti.   Moara pica bine daca si functioneaza si mai sint din cei care stiu sa-l repare, curete, intretina sa reziste cat mai multa vreme!!!  Am vazut unu din asta dar NU spun unde se afla si omul care-l curata ... ridica una din acele pietre, credeam ca ramane acolo ca un soricel in capcana, ca facea singur munca. 

Precis nimeni nu era interesat sa-l ajute desi se lauda ca are baieti si se transmite in familie stiinta asta ca ei tot asa vor trai pana-i LUMEA!!! 

Pentru zilele ce ne asteapta, pica bine o moara functionala din asta, am mai spus odata sa se pregateasca cine poate si cu lucrurile vechi utilizabile ca sa nu moara de foame.  Aici sint multi care sint preparati pana la dinti cu de toate in zone rurale mai ales din cele mai izolate,  au fost chemati nu demult sa ridice niste unelte si altele ca se darimau fabrici vechi si blocuri pe langa, nefolosite de o vreme insa ce era lasat in apartamente erau in perfecta stare.    

In romania am vazut si in persoana 2 din astea pe unu doar porumb se macina pe celalalt alte cereale pe rand periodic, programul era afisat intre ce date se macina doar grau, urmat de ... Aveau si o sita imensa ca aveau nevoie si de faina alba cetatenii dar si e tarate.   Si sita tot cu apa functiona, iar mai jos la vale se spalau paturile de lana de oaie si altele de pus pe podea iarna.   Era o industrie complexa de mii de ani, dintre orasenii cu pile, se acceptau covoarele zis persane la spalat doar cu forta apei, fara chimicale.  Se uscau pe garduri din lemn masiv.    

https://www.infoactual.ro/comoara-de-la-poalele-muntilor-almajului-unica-in-europa-de-est.html

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Localitatea Rudăria din zona Munților Almăjului.  Tu citești articolul sau doar iei titlul și îl pui ici pe forum? Apoi te descarci și tu cum poți... 

Sunt curioasa cum faci. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 minute, Rodica` a spus:

Localitatea Rudăria din zona Munților Almăjului. 

Si unde mama lor sint acei Munti???   Am citit, dar atat NU ajunge sa aflu!!!   Le durea ceva sa prezinte ca lumea unde, in care judet se afla ca oamenii ca mine nu sint familiar cu toate colturile romaniei si NU sint singura nici dintre cei care n-au iesit nici pana la marginea catunului.   

Acei munti nu sint pe lista cunostintelor comune planetare!!!  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au modificat textul intre timp cei de la ziar, textul original era cu totul altfel cand l-am citit eu.  Doar bazaconii erau scrise!!!   Sint mari kurve cei care iau banii degeaba pentru ziaristica.  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Șumuleu Ciuc,  Harghita ... nu traduc ca n-am chef dar pozele vorbesc despre o excursie unde se merge pe jos.   Sute de mii de oameni din toate colturile LUMII revin doar pentru aceasta plimbare, dar oricine este bine venit, religia sau nationalitatea nu conteaza pana se comporta civilizat.   Oricare copil ar fi incantat sa faca acest drum pe dealurile ce se vad, mai bun sport ca asta nu se gaseste in nici o sala luxoasa!!! 

In fiecare an, Sambata inainte de Ziua de Duminica Rusalii la Catolici.   E clar ce am scris???   Intrarea gratuita, cred ca este necesar de dus mancare in traista si apa, nu vad chioscuri pe poze.   Orice s-ar vinde intr-o secunda dar nimeni nu risca atacul.   

https://www.libertatea.ro/stiri/ce-este-sanctuarul-marian-de-la-sumuleu-ciuc-locul-pe-care-il-va-vizita-papa-francisc-timpul-vizitei-din-romania-2512084  

https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/rokaland/amikor-350-ezer-ember-egyutt-enekli-a-szekely-himnuszt-ilyen-volt-a-2022-es-csiksomlyoi-bucsu/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paștele în Delta Dunării. Cât costă să petreci patru zile în această zonă și ce servicii sunt incluse în preț

"Unul dintre hotelurile care au pregătit pachete speciale de Paște este Mon Jardin din Mahmudia. Turiștilor li se oferă o plimbare cu nava Mon Jardin, cu dejun servit la bordul acesteia, în ajunul Paștelui. În ziua de sărbătoare vor avea parte de o masă festivă și pot participa la slujba de Înviere la biserica din localitate. Pentru trei nopți la acest hotel, clienții trebuie să plătească 1.760 de lei/persoană = $$$ 385.00." 

*N-am fost nici aproape de acea zona si nu stiu daca o sa fiu, dar se merita in acest sezon de mers pentru a evita tantarii mai tarziu.   Ceea ce nu-mi place ca forteaza si mancarea, mie-mi place sa fiu libera de obligatii si comand ce vreau sa mananc daca vreau de acolo ceva, avand o problema cu alimentatia.   Cei sanatosi si mai obisnuiti cu de toate, le convine precis, cu ovine si alte delicatese.*  

https://evz.ro/pastele-in-delta-dunarii-cat-costa-sa-petreci-patru-zile-in-aceasta-zona-si-ce-servicii-sunt-incluse-in-pret.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×