Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 3 minute, Vriies a spus:

Să înțeleg că ăsta e un fel de „râsu-plânsu” din partea ta.:laugh:

Pentru că în respectivul articol, adică al unora care, ca și tine, privesc din afara României, situația stă cam așa:

În articol se menţionează că intervenţiile PSD în sistemul judiciar au provocat cele mai mari proteste în România de la revoluţia din 1989 şi că modificările au fost criticate atât de Comisia Europeană cât şi de Departamentul de Stat al SUA.

În analiza Reuters se arată că modificările “aprobate în grabă” vor afecta toate investigaţiile şi vor face pedepsirea infractorilor mult mai dificilă.

Reuters notează că zeci de membri PSD, printre care şi liderul Liviu Dragnea, se află sub investigaţie pentru fapte de corupţie şi că ei s-au folosit de majoritatea din Parlament pentru a scăpa de acuzaţii, susţinând că ele sunt rezultatul unui complot al opoziţiei pentru a-i discredita.

Deşi România este “unul dintre cele mai corupte state”, coaliţia de guvernare continuă presiunea şi a demarat procedurile pentru demiterea Laurei Codruţa Kovesi, cea care conduce DNA. Astfel, politicienii vor câştiga mai mult control asupra justiţiei, se arată în articol.

De asemenea, este amintit şi mitingul PSD, acolo unde partidul a adus cu autocarele sute de mii de oameni cărora le-a transmis că există un “stat paralel” care îi supraveghează ilegal şi încurajează vecinii să se toarne unii pe alţii.

Astfel de argumente, notează Reuters, amintesc de retorica din Turcia, acolo unde preşedintele Erdogan a făcut referire tot la un “stat paralel” sau de cea din Ungaria, unde premierul Orban ia măsuri asupra împotriva ONG-uilor finanţate din străinătate.

Sursa: news.ro

 

:laugh: Nu sunt "aliniata" acestor comentarii, indiferent cine le-a scris si indiferent "pentru" cine le-a scris!

"Nu le am pe astea" cu "„râsu-plânsu”, nu ma reprezinta, deoarece eu atunci cand "plâng, plâng" si atunci cand "râd, râd", natural !:laugh:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Vriies said:

Ce vorbești? 

Probabil ți-a scăpat problema de fond. Recte, aici nu e vorba că poporul „se sprijină într-o femeie oarecare” sau că în România n-ar mai fi procurori. Ci e vorba de asaltul concertat al PSD asupra justiției sau atacul sistematic al PSD la adresa justiției sau atacul PSD împotriva statului de drept, după principiul: Vrem să clădim o lume nouă, nu vouă!

Asta nu te oripilează?

 

Fondul nu îmi scapă de obicei. 

Separarea Puterilor în Stat presupune ca Justiția să fie separată de Guvern, deci o Constituție în care Guvernul numeşte Procurorul General poate fi bună să ştergi suprafețele cu ea. 

Pentru ca Justiția să fie sub controlul Poporului este suficient ca Președintele să aibă un cuvânt decisiv. (Nu Guvernul, pe care Justiția trebuie să îl controleze! Era logic de la bun început...) 

B

1 Republica presupune că orice persoană care ocupă o demnitate publică îşi execută fidel datoria de a îndeplini voința poporului (deci în mod normal nu contează foarte mult că este Koveşi sau alt jurist)

2 "Rotația cadrelor" este de obicei o practică menită să prevină instalarea corupției

Poporul are frustrate aşteptările privind "performanța Justiției" (ca şi când am avea  dreptul să gândim Justiția ca pe un fel de variabilă!). Totuşi, vedeți că acest argument,  al performanței, nu le poate surclasa pe cele de mai sus: în mod normal, în Justiție nu mizezi doar pe un om ca şi când ar fi sigurul suficient de performant. Ci, alte schimbări în structura Statului sunt necesare. 

Editat de Lxn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Lxn said:

Fondul nu îmi scapă de obicei. 

Separarea Puterilor în Stat presupune ca Justiția să fie separată de Guvern, deci o Constituție în care Guvernul numeşte Procurorul General poate fi bună să ştergi suprafețele cu ea. 

Pentru ca Justiția să fie sub controlul Poporului este suficient ca Președintele să aibă un cuvânt decisiv.

B

1 Republica presupune că orice persoană care ocupă o demnitate publică îşi execută fidel datoria de a îndeplini voința poporului (deci în mod normal nu contează foarte mult că este Koveşi sau alt jurist)

2 "Rotația cadrelor" este de obicei o practică menită să prevină instalarea corupției

Poporul are frustrate aşteptările privind "performanța Justiției" (ca şi când am avea  dreptul să gândim Justiția ca pe un fel de variabilă!). Totuşi, vedeți că acest argument,  al performanței, nu le poate surclasa pe cele de mai sus: în mod normal, în Justiție nu mizezi doar pe un om ca şi când ar fi sigurul suficient de performant. Ci, alte schimbări în structura Statului sunt necesare. 

Ca de obicei, aporie.

Bine, dacă nu înțelegi despre ce e vorba, rămâi în lumea ta! 

Dar măcar, pliiizz, nu mai veni cu chestii gen că ești „oripilat”.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, LuciaD said:

:laugh: Nu sunt "aliniata" acestor comentarii, indiferent cine le-a scris si indiferent "pentru" cine le-a scris!

"Nu le am pe astea" cu "„râsu-plânsu”, nu ma reprezinta, deoarece eu atunci cand "plâng, plâng" si atunci cand "râd, râd", natural !:laugh:

 

Nu e vorba de a fi „aliniat” acestor comentarii. E vorba că acestea, din nefericire, se referă la o realitate din arealul nostru.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Nu e vorba de a fi „aliniat” acestor comentarii. E vorba că acestea, din nefericire, se referă la o realitate din arealul nostru.

Ti-am mai spus ca depinde de unde te situezi atunci cand "privesti", deoarece "privelistea" care se desfasoara in fata ochilor poate sa fie cu totul alta...si intelegerea este alta, bineinteles!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, LuciaD said:

Ti-am mai spus ca depinde de unde te situezi atunci cand "privesti", deoarece "privelistea" care se desfasoara in fata ochilor poate sa fie cu totul alta...si intelegerea este alta, bineinteles!

Poi, da, penalii conduc țara, construiesc o țară „lor”, nu „nouă”, bătându-și joc de cele mai elementare norme ale justiției și treaba unora e unde se situează! :laugh:

Curat murdar! Vorba lu nea Iancu...

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 25 minute, Vriies a spus:

Poi, da, penalii conduc țara, construiesc o țară „lor”, nu „nouă”, bătându-și joc de cele mai elementare norme ale justiției și treaba unora e unde se situează! :laugh:

Curat murdar! Vorba lu nea Iancu...

:laugh: Este intelegerea ta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Vriies said:

Ca de obicei, aporie.

Bine, dacă nu înțelegi despre ce e vorba, rămâi în lumea ta! 

Dar măcar, pliiizz, nu mai veni cu chestii gen că ești „oripilat”.

nu te-ai exprimat pe înțelesul meu. ce "aporie"?

de ce să nu fiu oripilat? crezi că îmi convine să văd zombi că se agită mulți ani nerezolvând nimic şi pierzând timp prețios în fața invaziei armatei americane? şi unii dintre voi vă agățați de aceste momâi?  

 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
26 minutes ago, Lxn said:

nu te-ai exprimat pe înțelesul meu. ce "aporie"?

de ce să nu fiu oripilat? crezi că îmi convine să văd zombi că se agită mulți ani nerezolvând nimic şi pierzând timp prețios în fața invaziei armatei americane? şi unii dintre voi vă agățați de aceste momâi?  

 

Ești obsedat de „invazia americană”! Da de „invazia musulmană” ce zici? Sau de „invazia rușilor” sau de  „invazia prietenilor noștri chinezi”?

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Toți aceştia au,  şi ei,  baze la noi? Domină şi ei militar mapamondul? Sabotează rezoluțiile ONU,  care trebuiau să asigure pacea mondială? 

Cu puterea vine responsabilitatea

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×