Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt oripilat că un popor de 20 mil. se sprijină într-o femeie oarecare.

mă aşteptam la români fie capabili să dea țării cel puțini cinci milioane de procurori generali, la nevoie mare, nu să plângă după unul

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca resursă umană, vreau să zic: ca inteligență şi caracter, nu se mai găsesc câteva milioane de românce la fel, din care câteva să aibă şi pregătire juridică? :mda:

jignim o națiune cu agățările de scaun a unor puțini, mereu aceeaşi, de parcă nu s-ar mai putea găsi niciunul în popor

Mai mult decât orice în societate, justiția, cu cât are o bază mai largă, cu atât este mai justiție. Ideea că nu putem avea decât puțini specialişti este o garanție a corupției. 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/9/2018 at 9:20 PM, Stu' said:

el a fost constrâns sa o semneze

 

Dar ce lege are această țară, care ar da Preşedintelui un drept neconstituțional?! 

Preşedintele a prezentat decizia sa cu un argument vulnerabil: "demiterea este inoportună", când era mai potrivit să spună că nu găseşte temeinicie motivelor invocate de Ministrul Justiției.

De această neglijență se agață CCR, care dezvoltă apoi "problema" până la rezoluția de...  a se substitui Preşedintelui (?!) Dar Constituția nu poate obliga pe cineva să semneze ceva, deci rezoluția este un nonsens. 

CCR argumentează că numai Ministrul Justiției poate să ştie dacă revocarea Procurorului este întemeiată, dar atunci de ce legea cerea acordul Preşedintelui? Răspunsul este firesc: Ministrul este al unui Guvern, deci face politică, dar Președenția nu are culoare politică, ci este o instituție care cu prioritate veghează respectarea Constituției. Sunt Puteri în Stat care se verifică reciproc. 

Era un conflict politic aici, în care, cel mult, un Guvern care se simțea blocat trebuia să ceară Parlamentului votul de suspendare a Preşedintelui.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/10/2018 at 7:04 PM, Lxn said:

sunt oripilat că un popor de 20 mil. se sprijină într-o femeie oarecare.

mă aşteptam la români fie capabili să dea țării cel puțini cinci milioane de procurori generali, la nevoie mare, nu să plângă după unul

Ce vorbești? 

Probabil ți-a scăpat problema de fond. Recte, aici nu e vorba că poporul „se sprijină într-o femeie oarecare” sau că în România n-ar mai fi procurori. Ci e vorba de asaltul concertat al PSD asupra justiției sau atacul sistematic al PSD la adresa justiției sau atacul PSD împotriva statului de drept, după principiul: Vrem să clădim o lume nouă, nu vouă!

Asta nu te oripilează?

 

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Vriies a spus:

Ce vorbești? 

Probabil ți-a scăpat problema de fond. Recte, aici nu e vorba că poporul „se sprijină într-o femeie oarecare” sau că în România n-ar mai fi procurori. Ci e vorba de asaltul concertat al PSD asupra justiției sau atacul sistematic al PSD la adresa justiției sau atacul PSD împotriva statului de drept, după principiul: Vrem să clădim o lume nouă, nu vouă!

Asta nu te oripilează?

 

Din observatiile mele, lucrurile nu stau chiar asa cum spui aici, Vriies!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, LuciaD said:

Din observatiile mele, lucrurile nu stau chiar asa cum spui aici, Vriies!

Păstrând proporțiile, aici e cam ca la fotbal. Sigur că, pentru fanii PSD, lucrurile nu stau chiar așa. Dimpotrivă, ele stau viceversa!  

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 minute, Vriies a spus:

Păstrând proporțiile, aici e cam ca la fotbal. Sigur că, pentru fanii PSD, lucrurile nu stau chiar așa. Dimpotrivă, ele stau viceversa!  

:laugh: Nu sunt "fan PSD" si nici nu sunt "fan Johannis" si nici n-am fost "fan Ponta"!  N-am fost in tara la alegeri!:o:

Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, LuciaD said:

:laugh: Nu sunt "fan PSD" si nici nu sunt "fan Johannis" si nici n-am fost "fan Ponta"!  N-am fost in tara la alegeri!:o:

N-ai fost în țară la alegeri, însă bănuiesc faptul că ți-ai făcut datoria de cetățean onest și resposabil pe-acolo pe unde ai fost! :smile:

Dar ești simpatizantă PSD, așa? :o:

Bine, asta nu-i problemă. Că într-o scurtă viață de om, nah, avem și noi simpatiile și antipatiile noastre, indiferent de domeniu.

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×