Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 19 minute, Vriies a spus:

N-ai fost în țară la alegeri, însă bănuiesc faptul că ți-ai făcut datoria de cetățean onest și resposabil pe-acolo pe unde ai fost! :smile:

Dar ești simpatizantă PSD, așa? :o:

Bine, asta nu-i problemă. Că într-o scurtă viață de om, nah, avem și noi simpatiile și antipatiile noastre, indiferent de domeniu.

 

:laugh: Hai ca esti dragut! Ti-am spus mai sus si nu vreau sa ma repet!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, LuciaD said:

:laugh: Hai ca esti dragut! Ti-am spus mai sus si nu vreau sa ma repet!

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, LuciaD said:

Din observatiile mele, lucrurile nu stau chiar asa cum spui aici, Vriies!

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi, na, atunci zi-mi cum stau lucrurile din observațiile tale! :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

Poi, na, atunci zi-mi cum stau lucrurile din observațiile tale! :laugh:

:laugh: Nu sunt aceleasi cu ale tale! Privim din locuri diferite...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, tu privești din Bistrița și eu din Constanța. 

Reiterez, zi-mi unde am greșit și cum stau lucrurile din observațiile tale! 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Vriies a spus:

Mda, tu privești din Bistrița și eu din Constanța. 

Reiterez, zi-mi unde am greșit și cum stau lucrurile din observațiile tale! 

:laugh: Pana in 12 august 2018 "privesc" din Stuttgart... "evenimentele" din Romania!

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În fine, rămâne cum am stabilit...:happy:

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/analiza-reuters-psd-atac-de-tip-blitzkrieg-asupra-justitiei-950751

Analiză Reuters | PSD, atac de tip „blitzkrieg” asupra justiţiei

Reuters a publicat o analiză în care remarcă “fragilitatea democraţiilor post-comuniste din Europa de Est”, făcând referire la modificarea legilor justiţiei în România de către PSD. În articol este citat și judecătorul Cristi Danileț, care vorbește de un atac de tip „blitzkrieg” asupra justiției.

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Vriies a spus:

În fine, rămâne cum am stabilit...:happy:

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/analiza-reuters-psd-atac-de-tip-blitzkrieg-asupra-justitiei-950751

Analiză Reuters | PSD, atac de tip „blitzkrieg” asupra justiţiei

Reuters a publicat o analiză în care remarcă “fragilitatea democraţiilor post-comuniste din Europa de Est”, făcând referire la modificarea legilor justiţiei în România de către PSD. În articol este citat și judecătorul Cristi Danileț, care vorbește de un atac de tip „blitzkrieg” asupra justiției.

 

 

:laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, LuciaD said:

:laugh:

Să înțeleg că ăsta e un fel de „râsu-plânsu” din partea ta.:laugh:

Pentru că în respectivul articol, adică al unora care, ca și tine, privesc din afara României, situația stă cam așa:

În articol se menţionează că intervenţiile PSD în sistemul judiciar au provocat cele mai mari proteste în România de la revoluţia din 1989 şi că modificările au fost criticate atât de Comisia Europeană cât şi de Departamentul de Stat al SUA.

În analiza Reuters se arată că modificările “aprobate în grabă” vor afecta toate investigaţiile şi vor face pedepsirea infractorilor mult mai dificilă.

Reuters notează că zeci de membri PSD, printre care şi liderul Liviu Dragnea, se află sub investigaţie pentru fapte de corupţie şi că ei s-au folosit de majoritatea din Parlament pentru a scăpa de acuzaţii, susţinând că ele sunt rezultatul unui complot al opoziţiei pentru a-i discredita.

Deşi România este “unul dintre cele mai corupte state”, coaliţia de guvernare continuă presiunea şi a demarat procedurile pentru demiterea Laurei Codruţa Kovesi, cea care conduce DNA. Astfel, politicienii vor câştiga mai mult control asupra justiţiei, se arată în articol.

De asemenea, este amintit şi mitingul PSD, acolo unde partidul a adus cu autocarele sute de mii de oameni cărora le-a transmis că există un “stat paralel” care îi supraveghează ilegal şi încurajează vecinii să se toarne unii pe alţii.

Astfel de argumente, notează Reuters, amintesc de retorica din Turcia, acolo unde preşedintele Erdogan a făcut referire tot la un “stat paralel” sau de cea din Ungaria, unde premierul Orban ia măsuri asupra împotriva ONG-uilor finanţate din străinătate.

Sursa: news.ro

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×