Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Klaus Iohannis a semnat revocarea procurorului șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, luni, 9 iulie. 

Dincolo de toate reacțiile opiniei publice, Dragnea mai câștigă o mică luptă de stradă și-și spune-n barbă râzând: 

„Supușii mei, să vă intre bine în cap,

așa pățesc

cei care mi se-mpotrivesc!

(He, he, nici nu voiam să iasă cu rimă! :lol2:)”

 

Iar cârdășia din jurul lui Dragnea exultă!...

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Vriies a spus:

Klaus Iohannis a semnat revocarea procurorului șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, luni, 9 iulie. 

 

 

 

:laugh: Daca nu si-a dat demisia...!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și le-a mai zis Dragnea:

„Supușii mei, scumpa mea masă de manevră, am înfrânt!  Dar nu vă culcați pe o ureche! 

Asta-i doar o victorie facilă, însă mai avem ceva până departe, până la victoria noastră totală!”

Așa le-a grăit Dragnea...

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, LuciaD said:

:laugh: Daca nu si-a dat demisia...!

Sigur, tot ceea ce mișcă  ar trebui să-și dea demisia din fața tăvălugului Dragnea! Și vor vedea ei pe dreak, ăia care l-au condamnat!:laugh:

Iar noi, ăștia mai slabi pregătiți, care nu reușim să-i vedem aura lui Dragnea, poate că în Miribamba ne-o fi mai bine!:sad:

 

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea Iohannis avea doua variante.

1. Sa demaste clar si raspicat jocul lui Dragnea, sa bata cu pumnul in masa, sa cheme lumea in strada, sa ceara ajutor extern, etc. Astfel nu ar fi fost un presedinte jucator, ci unul foarte jucator si ar fi obtinut ceva bun pentru tara.

2. Sa o revoce pe Kovesi, aratind ca respecta legile chiar si atunci cind acestea sint abuzive. Era o abordare similara cu cea avuta de Socrate arunci cind i s-a propus sa evadeze, insa presedintele nostru a intirziat cam o luna. Acu', daca a avut un plan bine definit si a obtinut ceva pentru tara cu aceasta aminare, foarte bine, insa daca nu, a fost cam penibil.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, LuciaD a spus:

:laugh: Daca nu si-a dat demisia...!

Nu am cuvinte ...

Dragnea ar putea fura intreaga tara si tot s-ar gasi suficienti oameni fara pic de discernamint si de cultura politica sa-i soarba vorbele si sa-l voteze.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avem prea multe pretenții pt un popor care se revolta pe Facebook și forum.

De cate ori, in ultimele săptămâni, a ieșit Iohannis si a spus-o, negru pe alb că s revoltat, că e inadmisibil, că e dictatura majorității?

Ce răspuns a primit din partea societății?

1000 de oameni în stradă, alții câteva zeci blocând circulația pt 10 minute și primind critici și doar pentru atat.

Acum câteva zile, Comisia de la Veneția a spus clar : deciziile CCR trebuie respectate și nu pot fi criticate prea tare de oficiali. Daca vine mâine și spune că legile codului penal sunt inadmisibile, cum sa mai avem pretenția că PSD-AlDe sa asculte, macar, daca Iohannis nu o face?

 

Cât despre faptul că nu a ieșit el în persoana să facă anunțul - ei, ne-a tratat și el că noi pe el - a comunicat ..,,de acasa'', că de pe Facebook ar fi fost prea de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acestea au fost doar vorbe, pe care romanul de rind oricum nu le intelege deoarece el nu este suficient de subtil sa inteleaga ce spune Comisia de la Venetia. Daca era suficient de subtil nu cistiga PSD-ul alegererile, dar aceasta este o alta poveste.

Ideea este ca vorbele si protestele pasnice nu-l vor opri pe Dragnea, si cred ca acum oricine intelege asta, iar pentru a scoate poporul in strada trebuie sa vorbesti limba lui. O face insa cineva?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
30 minutes ago, Stu' said:

 

De cate ori, in ultimele săptămâni, a ieșit Iohannis si a spus-o, negru pe alb că s revoltat, că e inadmisibil, că e dictatura majorității?

Ce răspuns a primit din partea societății?

1000 de oameni în stradă, alții câteva zeci blocând circulația pt 10 minute și primind critici și doar pentru atat.

Acum câteva zile, Comisia de la Veneția a spus clar : deciziile CCR trebuie respectate și nu pot fi criticate prea tare de oficiali. Daca vine mâine și spune că legile codului penal sunt inadmisibile, cum sa mai avem pretenția că PSD-AlDe sa asculte, macar, daca Iohannis nu o face?

 

Să zicem că-i corect ce spui cu privire la reacția societății noastre.

Dar una peste alta, e justă decizia lui Iohannis? Că de la el, clar că avem și pretenții! Pe scurt, e bine/e corect/e de bun augur că Iohannis „s-a lepădat” de Kovesi? Sigur, am folosit o figură de stil, însă e clar că înțelegem despre ce e vorba. A făcut o chestie ok, putea să pună picioru-n prag? Sau doar, pe românește, și-a apărat pielea? 

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
35 minutes ago, Stu' said:

Avem prea multe pretenții pt un popor care se revolta pe Facebook și forum.

 

Apropo, cam toate popoarele așa zise civilizate se revoltă pe facebook și pe forumuri. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×