Sari la conținut
Forum Roportal
cristy_05

Va place Mircea Eliade?

Postări Recomandate

Nu a zis nimeni sa-ti placa sadoveanu,sau panait istrati. dar hallo!! Eliade este o personalitate a literaturii universale.Daca le spui americanilor ca e roman te scuipa si zic ca esti proasta ,ca e american...Acum nu ca nu ar avea dreptate in parte :crazy:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu a zis nimeni sa-ti placa sadoveanu,sau panait istrati. dar hallo!! Eliade este o personalitate a literaturii universale.Daca le spui americanilor ca e roman te scuipa si zic ca esti proasta ,ca e american...Acum nu ca nu ar avea dreptate in parte :crazy:

 

 

Bogdan,nu vrei sa scrii tu sa scrii ceva util si de calitate?scrie o carte despre Eliade,despre viata sa,operele sale..uite iti dau o poezie(normal trucata putin),poate te inspira..e mai frumos sa scrii o carte despre Eliade si nu sa postezi pe forum cuvinte de genul:"te scuipa americanii,numai mitomani nu aveam pe forum..mai fluturel fac cinste cu prezervative si cu berea"..asa ca pentru tine din toata inima urmatoarea poezie...sa ma ierte Adrian Paunescu si Alexandru Zarnescu,dar de dragul tau Bogdan ma sacrific:

 

Intr-o lume relativa ce-a facut si-a desfacut

Eliade-i remuscarea dorului de absolut.

Daca unu si cu unu nu mai vor sa faca doi

Eliade este chipul infinitului din noi.

 

Fara el oricare lucru si-ar urma cararea sa,

Fara el chiar steaua noastra dintre stele ar cadea.

Pe pamantul vechii Dacii, cand mai mare, cand mai mic,

Daca n-ar fi Eliade viata nu ne-ar fi nimic.

 

El Moldovei ii e fiul si Munteniei nepot,

L-a-nfiat intreg Ardealul, Eliade-i peste tot.

Intr-o lume relativa mai avem un nume sfant

Eliade-i Romania tainuita in cuvant.

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mihaela,un raspuns ieftin...ca si remake-ul nefericit al "poezelei" respective. Ceva pe masura cuiva care ,incep sa am senzatia (si ma sperie gandul), chiar crede despre sine ca a citit "cel mai iubit dintre pamanteni" la 8 ani (ba mai are si pretentia ca ceilalti sa faca la fel)

 

chiar alegerea respectivei poezii despre eminescu ca incercare de raspuns inteligent nu a fost intamplatoare,pentru ca eu personal observ niste manifestari psihice asemanatoare intre tov. Paunescu si tine :crazy:

 

si apropo, Eliade e prea complex pentru mine pentru a-l pune pe hartie...Ma limitez ,pe aici pe forum, sa-i oblig pe unii si pe altii sa faca ceea ce le este mai groaza si ma greu pe lumea asta :sa se priveasca in oglinda.Esti tu ferm convinsa ca vrei sa...join the club? :angry:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai taticule,ce te deranjeaza pe tine ca eu la 8ani citeam Cel mai iubit dintre pamanteni..i

:angry:

ce dobitoaca sunt..eu la 8 ani de-abia invatasem sa citesc .. imi placeau Povestirile lui Ion Creanga :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haideti totusi sa revenim la Eliade, cu toate ca nu am fost un mic geniu sa il citesc la 8 ani ... eu l-am citit la liceu... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mircea eliade unul dintre ratatii clasici ai literaturii romane

iete mihaelutza cine mai e de acord cu tine! :crazy:

eu zic ca ar fi o pereche reusita...

Death-ule,tu ce faceai la 8 ani? :angry:

Editat de Dunedainul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:friends: si de ce postul meu e roz??

 

Ontopic: daca Eliade a fost un ratat in literatura... ce zici de filosofie? Sau, altfel spus: tu ce ai citit din el, o, tu. Aducator al Intunericului? Ilumineza-ne, detaliind, spune-ne de ce ar fi Mircea un ratat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mou adelfos hai sa-ti dau un redigest poate iti trece

 

 

Eu tot insist ca Dune sa scrie o carte..ce zici Dune scrii o carte de Eliade?Poate daca citesc ce scrii tu,poate imi schimb parerea..hai ca nu e greu...daca stii sa injuri aici pe forum banuiesc ca stii sa scrii si de Eliade..sau injuraturile le-ai invatat din operele lui Eliade?

Editat de yvonne_ni2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×