Sari la conținut
Forum Roportal
cristy_05

Va place Mircea Eliade?

Postări Recomandate

Eliade imi aminteste de ... cel mai :crazy: compliment care mi s-a facut :

 

persoana mi-a adresat apelativul " Domnisoara Cristina "... ( si cum nu acesta e numele meu ,

am dedus ca e vorba de impresia facuta de enigmaticul personaj asupra autorului...)

 

 

Cat priveste orientarea religioasa a lui Eliade... s-a cam ratacit in hatisul religiilor analizate...

alunecand spre panta abrupta a misticismului , de unde nu mai este cale de intoarcere ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

no, ca tot colcaie forumul de fani Eliade, ma bantuie o nelamurire.Cum a ajuns sa fie posibila editarea cartii " in curte la Dionis" in 1981? ce faceau nepretuitii nostri cenzori? dormeau?

Editat de Dunedainul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, imi place.

 

intortocheat, dar bun!

 

"Nu ne putem darui singuri fericirea, dar ii putem face pe altii fericiti." M.E aici e clar...

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M.Eliade...e ciudat.Mi-a placut Maytrey totusi,dar restul cartilor lui m-au zapacit de cap :flowers:

(bine,numa' alea care le-am citit odata de mult ptr bac)

Interesul lui ptr religii e de apreciat,a facut o lucrare grozava cu studiul acela,insa...vorba Domnisoarei Cristina(:focus:)...a luat-o rau pe aratura! :huglove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre, Eliade mi se pare un fenomen. Serios. "Atatea carti de citit, atatea stiinte de invatat....". Hmm. SA va amintesc ce zicea taica Noica: "nu trebuie doar vrednicie, ci si invrednicire". M.E. a incercat sa cuprinda cu mintea lui toate planurile existentei. Sa inteleaga taina universului. Macar a inteles ca trebuie experienta religioasa spre a te implini. Inca nu am inteles daca a facut-o, daca indianismul l-a ajutat cu ceva. Oricum, el mi se pare valoros nu prin opera beletristica (totusi, un savant nu este si scriitor, nu poate fi), ci prin eseistica din tinerete. Avea pe atunci o vigoare in el, de m-a bagat in sperieti cand am citit articolele de la 23 de ani.

 

Sa nu mai vorbesc de pleiada de teorii si de mituri adunate intr-o viata de om......... unii nu apuca sa citeasca tot ce a scris el.... Peace dudes. A gandit toata viata. Sper sa-si fi gasit linistea in mormant, sa fi ajuns Acasa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit aproape toata bibliografia eliade si voiculescu...superb...si acum ma sterg pe ...

ochi de amintirea cartilor...mi-as dori sa fii scris mai mult...

 

maitrey ...totusi nu-mi prea inspira prea multe...la fel nici reply-ul ei ...dragostea nu moare

...cam secutz..gen hollywood story...

dar omul a fost un veritabil!

Editat de arien

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi place mult mircea eliade... la inceput mi s-a parut dificil dar dupa ce l-am studiat si la scoala am inteles mai multe despre operele sale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De obiecei nu citesc mult. Dar stiu cand am prins prima carte de Eliade ... in ziua aceea nu am mai iesit din casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×