Sari la conținut
Forum Roportal
cristy_05

Va place Mircea Eliade?

Postări Recomandate

nenea clauds..nu mi-ai raspuns la intrebare...INSIST! 8)

 

 

Tanti Clauds mai precis, si o profa de romana ar trebui sa viseze datele de nastere ale scriitorilor ca le-a invatat la scoala, apoi la faculate si acum la preda in fiecare an si la fiecare clasa de nu stiu eu cate ori...Daca era profa de matematica o iertam dar asa ceva spune multe despre pregatirea unor cadre didactice din ziua de azi..nu inteleg de ce te-ai atacat asa de rau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt ca in citatul respectiv si anume,revin :"...era CAM la fel de mic ca Cioran..." ..CAM..asta tinand cont ca este vb de facultate,devine mai variabil chiar decat ar presupune-o o intalnire,inprietenire,interactiune in timpul liceului (diferenta de doar 4 ani acoperind si aceasta varianta) :D

de aceea virulenta cu care ai agatat subiectul mi s-a parut usor emfatica si desprinsa dintr-o editie a "recursului etapei" unde un disperat de la RAPID tipa din gura de sarpe ca golul Stelei a fost marcat din ofsaid clar,desi la reluare se vede si din avion ca era cu 5 metri in urma ultimului aparator (sac Seraphimovic!)....daca paralela cu fotbalul ti-a scapat,promit sa-ti explic ulterior..:P

in concluzie indepartarea din invatamant a unei biete profe de romana mi se pare la fel de deplasata ca si dorinta respectivului club muncitoresc de a mai castiga prin orice mijloace macar inca un campionat secolul asta..

Doamne cat sunt de complex!!! de abracadabrant!..de spiritual...de fapt..DE OBOSIT!

 

:)

 

aaaa..apropos! ce vrei sa vorbim despre strada Mantuleasa? 8)

Editat de Dunedainul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Haha hahaha.... fie ca ti-a spus asa ceva, fie ca nu te-a invatat ca Cioran era mai mic decat Eliade, profa ta nu are nici o scuza si nu are ce cauta in invatamant. In ceea ce te priveste, sper ca te pricepi mai bine la matematica.

 

Stimata doamna. Cu regret si ciuda-n glas trebuie sa recunosc ca, desi ma bucura nespus, atentia pe care mi-o acordati este pe deplin nemeritata. Nu pentru ca vai, nu as fi precizat exact datele de nastere ale celor doi, cu ora, Ascendentul si Nodul Nord cu tot (pentru asta, mea culpa!...), ci pentru ca adevarata aberatie, care merita atentia si comentariile dumneavoastra este aceasta, si nu imi apartine:

 

Din cate am inteles eu de la o profesoara de romana, Eliade cand era mic, citea cartile scrise de Cioran (iar Cioran a fost psiholog de profesie)

 

... greseala dealtfel recunoscuta ulterior, deci... cazul e de mult inchis.

Buna dimineata! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pt ca in citatul respectiv si anume,revin :"...era CAM la fel de mic ca Cioran..." ..CAM..asta tinand cont ca este vb de facultate,devine mai variabil chiar decat ar presupune-o o intalnire,inprietenire,interactiune in timpul liceului (diferenta de doar 4 ani acoperind si aceasta varianta) :D

de aceea virulenta cu care ai agatat subiectul mi s-a parut usor emfatica si desprinsa dintr-o editie a "recursului etapei" unde un disperat de la RAPID tipa din gura de sarpe ca golul Stelei a fost marcat din ofsaid clar,desi la reluare se vede si din avion ca era cu 5 metri in urma ultimului aparator (sac Seraphimovic!)....daca paralela cu fotbalul ti-a scapat,promit sa-ti explic ulterior..:P

in concluzie indepartarea din invatamant a unei biete profe de romana mi se pare la fel de deplasata ca si dorinta respectivului club muncitoresc de a mai castiga prin orice mijloace macar inca un campionat secolul asta..

Doamne cat sunt de complex!!! de abracadabrant!..de spiritual...de fapt..DE OBOSIT!

 

:)

 

aaaa..apropos! ce vrei sa vorbim despre strada Mantuleasa? 8)

Fabula profesorul Farama sau povestea o istorie adevarata? parerea ta. si nu mi-a scapat paralele cu fotbalul si nici nu am fost prea vehementa, de fapt nu cred ca profa a facut greseala respectiva ci eleva..nu conteaza, nu vreau sa intru in dispute cu nimeni, eu cautam materiale despre Eliade pe net si am gasit subiectele de pe forum interesante, atat tot... nu stiam ca sunteti atat de beligeranti si ca nu se accepta critici constructive

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eliade ramane un mare istoric al religiilor. beleristica lui, mai buna sau mai proasta, ramane pe locul 2. lucru ce se aplica si lui culianu.

Cred ca ramane un simbol al romanilor.Mai ales a demnitatii romanilor.Fara concesii si maxime sacrificii si-a urmat calea sau chemarea.Culianu are o sclipire superficiala imprumutata de la maestrul si pot spune parintele sau spiritual.Are niste ipoteze chiar mai indraznete decat Eliade,insa sunt doar filozofie nimic trait sau inteles.

 

Pentru persoana cu informatile de la profesoara de romana. Daca o mai vezi spune-i ce date iti dau eu aici. Eliade sa nascut inaintea lui Cioran, respectiv 1907 iar Cioran 1911 si moare fiecare cum moare, primul Chicago al doilea Paris. Am vazut nenumarate offtopic-uri. Trolleri ca anume persoane... nu le mai stiu id-ul sa se limiteze in a mai posta. Stricati frumusetea acestui Thread. Despre Maitrey numai cuvinte bune am... pacat ca am citit doar cartea scrisa de el. In fine, despre Eliade am si pareri mai proaste. Spunea ca e credincios dar credea si studia aproape toate religiile. A fost numit ateu ... si mistic bineinteles.

Credinta nu apartine exclusiv crestinilor.Mai incearca.

 

Si mie imi place mult Eliade. E singurul scriitor care pe mine m-a captivat suficient ca sa caut cel putin toata beletristica si sa o citesc. Am trait stari minunate incantata de finetea analizelor psihologice. Iar fantasticul din multe nuvele si romane m-a fascinat de multe ori. Si mi-am pus intrebarea ....oare cum au fost experientele sale mistice....cat din fantasticul (supranaturalul) din cartile lui are o baza reala ....caci cred ca nu e chiar totul imaginat sau inspirat...

Din dorinta de a intelege cele ce aflase despre India si Yoga a devenit de buna voie un CHELA(ucenic)fara nici un drept in plus fata de cei din partile locului.Pacat ca nu a avut rabdare sa mearga pana la capat.Totusi se poate spune ca dat fiind exceptionala inteligenta si spirit a intuit finalul nemaiavand nevoie de toata perioada de recluziune.Cu tot respectul pentru ce a fost si ramane Mircea Eliade

Editat de ioanide

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

personal am o mai mare admiratie pentru culianu, poate si pentru faptul ca l-am studiat mai indeaproape decat pe eliade. si ma vad nevoita sa te contrazic la partea cu experienta superficiala si neautentica, intrucat a fost un practicant al artelor divinatorii pe care le-a studiat, si daca nu ma insel a avut chiar un curs pe tema asta in timpul sederii la chicago.

oricum intr-o relatie maestru - discipol atat de fina si bilaterala mi se pare aiurea sa-l desconsideri pe unul sau pe altul. e ca si cum l-ai subaprecia pe platon pentru ca a fost elevul lui socrate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
personal am o mai mare admiratie pentru culianu, poate si pentru faptul ca l-am studiat mai indeaproape decat pe eliade. si ma vad nevoita sa te contrazic la partea cu experienta superficiala si neautentica, intrucat a fost un practicant al artelor divinatorii pe care le-a studiat, si daca nu ma insel a avut chiar un curs pe tema asta in timpul sederii la chicago.

oricum intr-o relatie maestru - discipol atat de fina si bilaterala mi se pare aiurea sa-l desconsideri pe unul sau pe altul. e ca si cum l-ai subaprecia pe platon pentru ca a fost elevul lui socrate.

Fraza de debut spune totul.O mai mare admiratie...Le-a studiat insa nu le-a trait precum Mircea Eliade.A avut postul chiar la catedra Mircea Eliade daca nu ma insel.Tot ca o relatie MAESTRU-ELEV.Si nu cred ca domnul Petre Culianu are nevoie de apararea ta fiindca spiritual s-a ridicat deasupra multimii si micimii noastre ,iar sicanele noastre reciproce il lasa in continuare RECE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tot din cauza micimii noastre spirituale mi se pare inutil sa-l plasam pe unui deasupra celuilalt, intrucat putem doar banui dimensiunea experientei si a trairilor mistice a celor doi.

nu vad unde-s sicanele, vad doar o oarecare iritare in posturile dumitale. sa ramane constructivi, zic, dar 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tot din cauza micimii noastre spirituale mi se pare inutil sa-l plasam pe unui deasupra celuilalt, intrucat putem doar banui dimensiunea experientei si a trairilor mistice a celor doi.

nu vad unde-s sicanele, vad doar o oarecare iritare in posturile dumitale. sa ramane constructivi, zic, dar 8)

Va place Mircea Eliade sau colateralii?Tot respectul pentru sinteza lui Culianu si noile priviri asupra universului multidimensional .Si pentru admiratia ta personala.Intrebarea in topic este despre Mircea Eliade.Mie imi place mai mult ciorba de burta.Nu mai posta contradictoriu doar sa iti arati adeziunea fie ea si trilulilu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×