Sari la conținut
Forum Roportal
cristy_05

Va place Mircea Eliade?

Postări Recomandate

Zilele trecute am citit si eu "Maitreyi" si mi-a placut foarte mult.Este o carte interesanta in care

iubirea este vazuta intr-un mod diferit si analizata cu multa luciditate.Acum citesc replica de peste 42 de ani la acesta carte"Dragostea nu moare"-Maitreyi Devi.Aici Eliade apare ca un comerciant pt. k indianca spune

ca multe din cele scrise in prima carte nu sunt adevarate si ca au fost denaturate tocmai ca aceasta scriere sa aiba succes si sa fie bine comercializata.Cand termin lectura va spun parerea finala, daca a cautat Eliade faima si bani sau pur si simplu a vrut sa-si scrie trista poveste de dragoste spre a se usura. Voi ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de parere ca ar trebui sa mai citesti carti de Eliade si te vei convinge daca a cautat faima si banii sau nu.

pentru inceput, iti recomand Nunta in cer de Mircea Eliade. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il ador pe Eliade.Este cu siguranta scriitorul meu roman preferat si intotdeauna l-am admirat pt faptul ca nu s-a lasat asimilat asa de usor de alte popoare cum a fost Ionesco de exemplu

Dintre lucrarile lui cel mai mult m-au marcat Noaptea de Sanziene si Romanul adolescentului miop dar imi plac foarte mult si majoritatea nuvelelor(in special ''Sarpele'').

Totusi am ramas departe de cartile lui despre India pentru ca pur si simplu nu ma intereseaza.Am o problema cu toata povestea asta despre India. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru persoana cu informatile de la profesoara de romana. Daca o mai vezi spune-i ce date iti dau eu aici. Eliade sa nascut inaintea lui Cioran, respectiv 1907 iar Cioran 1911 si moare fiecare cum moare, primul Chicago al doilea Paris. Am vazut nenumarate offtopic-uri. Trolleri ca anume persoane... nu le mai stiu id-ul sa se limiteze in a mai posta. Stricati frumusetea acestui Thread. Despre Maitrey numai cuvinte bune am... pacat ca am citit doar cartea scrisa de el. In fine, despre Eliade am si pareri mai proaste. Spunea ca e credincios dar credea si studia aproape toate religiile. A fost numit ateu ... si mistic bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In fine, despre Eliade am si pareri mai proaste. Spunea ca e credincios dar credea si studia aproape toate religiile. A fost numit ateu ... si mistic bineinteles.

poate imi explici si mie cum e sa fii ateu si mistic deodata :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mircea Eliade... imi place, scrie frumos. Defapt, majoritatea persoanelor care au citit ceva de el au fost de acord cu asta :o: Acum citesc niste nuvele de el, si mi-au placut foarte mult urmatoarele: "Un om mare", "La tiganci" (pe care m-am incapatanat atata s-o citesc), si "Adio". Cred ca cel mai mult imi place romanul lui pe care l-am citit prima oara - Domnisoara Cristina. Dintre cele mai cunoscute romane ale lui, sunt totusi unele care mi-au displacut total..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place mult Eliade. E singurul scriitor care pe mine m-a captivat suficient ca sa caut cel putin toata beletristica si sa o citesc. Am trait stari minunate incantata de finetea analizelor psihologice. Iar fantasticul din multe nuvele si romane m-a fascinat de multe ori. Si mi-am pus intrebarea ....oare cum au fost experientele sale mistice....cat din fantasticul (supranaturalul) din cartile lui are o baza reala ....caci cred ca nu e chiar totul imaginat sau inspirat...

Editat de ioanav

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dintre cartile mele de acasa nu am putut sa aduc cu mine aici decat cateva... Dintre cartile de Eliade, am ales sa o aduc cu mine, pe cea pe care nu am citit-o inca, insa care cuprinde o lunga dedicatie de la un prieten foarte drag..."Lucrurile de taina" este de fapt o culegere de articole si eseuri scrise de Eliade, care in mod evident nu constituie partea cea mai semnificativa a operei lui, dar mie mi se par la fel de interesante:

"Lawrence, intelectualul", "Papini, istoric al literaturii italiene", "Convorbiri cu Lucian Blaga" sunt doar cateva dintre titlurile incluse in capitolul care reuneste "jurnalele de lectura". Recomand cartea tuturor eliadistilor fanatici:-)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eliade! :doh: <---- Presupun ca din mesaj se observa parerea mea evidenta despre ceea ce a scris (dar mai ales ceea ce am citit eu pana in momentul de fata). Cum e de banuit, la varsta adolescentei, am gasit de cuviinta sa citesc "Romanul adolescentului miop" pentru ca se muleaza pe ceea ce inseamna de fapt adolescenta. Acum vine critica : nu zic ca este extraordinar! Mai ales ca am inteles ca a fost scris exact in acea vreme; naratorul nu era adult atunci. Deci, cu atat mai mult. Totusi, se distinge fata de alti adolescenti (si mai ales fata de cei din ziua de azi :crazy: ). NU cred ca ei ar putea citi atat de mult sau precepe lucrurile asa cum a facut Eliade... Multe ar fi de spus, dar nu pot comenta la infinit. :crazy:

In rest... MAITREYI este superba, romanul de dragoste care atinge adevarata valoare si conduita a unuia perfect. M-a impresionat profund...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×