Sari la conținut
Forum Roportal
cristy_05

Va place Mircea Eliade?

Postări Recomandate

In cartile lui Eliade, personajele au parte de o analiza psihologica amanuntita..Din cate am inteles eu de la o profesoara de romana, Eliade cand era mic, citea cartile scrise de Cioran (iar Cioran a fost psiholog de profesie)... De aici si tenta psihologica prezenta in cartile lui Eliade. :)

Nu draga...Eliade nu citea cand era mic cartile lui cioran...erau de aceeasi varsta...cioran nu era psiholog...nu putea sa incurajeze sinuciderea si sa scrie asa mult despre ea...si pe deasupra eliade zicea despre cioran, coleg fiindu-i si cunoscandu-l de multa vreme ca nu s-ar sinucide niciodata.

Iti recomand sa citesti mai mult eliade si te sfatuiesc sa mergi la profesoara ta de romana si sa o feliciti pentru cultura ei generala cu care a inzestrat-o mama omida.

Is sigur ca in timp cunostintele tale despre tot ce inseamna eliade vor deveni vaste.

Spor la treaba. Pentru orice nelamurire poti sa ma contactezi.

 

L-am considerat mentorul meu pe toata perioada liceului si nici acum nu pot sa spun ca nu e. I-am citit aproape toata opera, atat beletristica cat si cartile de specialitate si m-a ajutat sa inteleg multe. Cei de varsta adolescentei ar trebui sa citeasca neaparat "Romanul adolescentului miop".

Simone...te imbratisez...esti o persoana care gandeste ca mine..si cu romanul adolescentului... ai pus punctul pe I.

 

 

vezi ca se poate si fara sa improsti epitete? :friends:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
L-am considerat mentorul meu pe toata perioada liceului si nici acum nu pot sa spun ca nu e. I-am citit aproape toata opera, atat beletristica cat si cartile de specialitate si m-a ajutat sa inteleg multe. Cei de varsta adolescentei ar trebui sa citeasca neaparat "Romanul adolescentului miop".

Si totusi...spune-mi o parere despre "dragostea nu moare".

 

Zilele trecute am citit si eu "Maitreyi" si mi-a placut foarte mult.Este o carte interesanta in care

iubirea este vazuta intr-un mod diferit si analizata cu multa luciditate.Acum citesc replica de peste 42 de ani la acesta carte"Dragostea nu moare"-Maitreyi Devi.Aici Eliade apare ca un comerciant pt. k indianca spune

ca multe din cele scrise in prima carte nu sunt adevarate si ca au fost denaturate tocmai ca aceasta scriere sa aiba succes si sa fie bine comercializata.Cand termin lectura va spun parerea finala, daca a cautat Eliade faima si bani sau pur si simplu a vrut sa-si scrie trista poveste de dragoste spre a se usura. Voi ce parere aveti?

Maytreyi Devi probabil ca nu si-a dat seama ca e doar o carte, nicidecum un jurnal si asa a inceput sa scrie ca nu s-a intamplat nici aia cealalta. Io am ramas putin dezgustat de Dragostea nu moare.

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă bucur că eşti de acord cu Simone. Spre informarea ta, am citit "Romanul adolescentului miop", precum şi eseurile din tinereţe, publicistica, şi c

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mă bucur că eşti de acord cu Simone. Spre informarea ta, am citit "Romanul adolescentului miop", precum şi eseurile din tinereţe, publicistica, şi c
Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ok. Ma simt bine asa. Dupa raspunsul tau cred ca o sa renunt. Nu pot sa iti dau mai mult de 15 ani.

Apropo...mai citeste copilas ca intr-o zi o sa fi si tu mare si o sa iesi in societate.

Resemnarea si acceptarea sunt ultimele etape. Felicitari! Ai pasit pe calea desavarsirii de sine.

Te referi la anii pshilogici, nu? Vezi ca m-am prins?! Multumescu-ti si tie pentru scurtul profil psihologic. Precoce pentru varsta mea, ar trebui sa fiu adaugata alaturi de copiii minune.

Ce sa citesc? Carti cu indience mulatre, dar poetice care sunt seduse si apoi abandonate bataii?! E idealul meu in viata. Vreau sa ajung ca si tine. Abia astept!

Astept si recomandarile tale in materie de carti. Eu iti recomand doar un manual de gramatica de gimnaziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai lasati omul in pace. Macar e pacifist. Sper.

Daca tu l-ai citit si nu iti place inseamna ca nu ai ce cauta aici. Nu atrage membrii la contradictii.
Dimpotriva, daca intram pe un subiect (i.e topic, nu forum), nu putem fi cu totii de acord. Spre exemplu, faci un subiect despre rock. Toti intra, si zic "Da, rockul ii fain, rock ruulz, it rocks!". Si dupa 30 de postari, moare, din lipsa de idei. Etimologia cuvantului forum zice ca e o adunare in care se dezbat chestii importante. Fiind dezbatere, expunem diverse pareri, unele mai relevante, unele mai putin. Cat timp sunt argumentate, eu spun ca e ok.
Lasa-i sa ajunga toti la un punct comun si de aici o sa aflam lucruri faine.
Faceti club :) Eu unul n-o sa va deranjez, decat daca o sa am ceva important de zis. Oricum coltisorul asta din Roportal e cam gol. Discutati in voie. Ignorati-mi opinia daca e nevoie. Oricum, o sa incerc sa fie cat de cat relevanta, cand va fi. Ok?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista vreo persoana care in adolescenta sa nu fi ramas indragostit de literatura lui Eliade daca a avut ocazia sa-l citeasca. Si pot sa va asigur ca si viata lui este la fel de interesanta, firea lui foarte disciplinata, dar in acelasi timp boema, ca a oricarui scriitor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E imposibil sa citesti Eliade si apoi sa spui ca nu-ti place,ca nu ai gasit

nimic revelator si ca scrie doar de dragul de a scrie.In scrierile lui se

simte pasiunea si dorinta .Eliade are o viziune aparte despre viata

si lume in general,si n-ai cum sa-l contrazici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'Domnisoara Cristina' si 'Sarpele' sunt preferatele mele, poate si pentru ca au fost cele cu care l-am descoperit pe Eliade. Mi-am cumparat de curand "lumina ce se stinge..." si "Isabel si apele diavolului", doua opere din tinerete... le-ati citit, cum sunt?

"Romanul adolescentului miop" nu l-am citit, desi il am pe noptiera de vreun an ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×