Sari la conținut
Forum Roportal
cristy_05

Va place Mircea Eliade?

Postări Recomandate

Am avut mari probleme in liceu cand am studiat Mircea Eliade...aveam in manual un citat din "Romanul adolescentului miop"..nu mi-a placut..nici macar nu am citit romanul..mi-a fost de ajuns comentariul pe care l-a facut diriga la ora sa-mi fac o impresie;diriga avea romanul la ea si punea sa citeasca si cand ea ne dadea teme acasa sa facem caracterizarea personajului,luam de pe net si ma inspiram..dar nu citeam Eliade ca nu-mi placea...defapt mie nu-mi plac autorii romani sau imi place doar o carte..rar doua..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut mari probleme in liceu cand am studiat Mircea Eliade...aveam in manual un citat din "Romanul adolescentului miop"..nu mi-a placut..nici macar nu am citit romanul..mi-a fost de ajuns comentariul pe care l-a facut diriga la ora sa-mi fac o impresie;diriga avea romanul la ea si punea sa citeasca si cand ea ne dadea teme acasa sa facem caracterizarea personajului,luam de pe net si ma inspiram..dar nu citeam Eliade ca nu-mi placea...defapt mie nu-mi plac autorii romani sau imi place doar o carte..rar doua..

 

 

Am sa ignor tot ce ai scris .Vreau sa intreb ce carte iti place totusi ...dat fiind ca ai spus :

 

defapt mie nu-mi plac autorii romani sau imi place doar o carte..rar doua..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am sa ignor tot ce ai scris .Vreau sa intreb ce carte iti place totusi ...dat fiind ca ai spus :

 

eu ignor si atat..nu mai am nici o curiozitate! :crazy: :angry::angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi aveti ceva personal cu yvonne? :crazy: Si mie mi-a sarit in ochi replica aia dezarmanta ca nu-i place sa citeasca autori romani, totusi, lasati-o in pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am sa ignor tot ce ai scris .Vreau sa intreb ce carte iti place totusi ...dat fiind ca ai spus :

 

 

Pai de exemplu de la Marin Preda imi place doar "Cel mai iubit dintre pamanteni",am citit cele 3 volume cand aveam 8 ani..este ca si cum asculti E-minem,iti place melodia si te gandesti sa iei albumul,dar vezi cu stupoare ca din 20 de melodii doar 3 sunt bune;asa si eu cu autorii romanii..asta e parerea mea..a si detest romanele de dragoste..am citit dar nu mi-au placut.. :x:

 

:crazy: :angry:

oricum nu inteleg de ce va deranjeaza cand spun ca nu-mi plac autorii romani..eu inteleg asa prin a-ti place un autor,sa ai in biblioteca carti cu el,sa cauti carti scrise de el..daca eu am spus clar ca de la un autor roman daca e sa-l citesc imi place doar o carte,rar doua ce va deranjeaza? :angry::angry:

Editat de yvonne_ni2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca nu cumva bati campii rau spunand ca ai "citit" :crazy: "cel mai iubit dintre pamanteni" la 8 ani..( asta e una dintre cele mai mari idiotenii pe care am auzit-o pe forumul asta intr-un an de zile,fie ca e adevarata fie ca nu ! : lol2 : ) atunci asta poate da niste explicatii.. cartea aia poate soca si schimba pe cineva si la varste mai "inaltutze"

lasa-ma sa ghicesc..dupa ce ai terminat "cel mai iubit.. " la aceasi varsta ai infulecat "Ulysses" a lui Joyce si "Decameron"ul lui Boccaccio. iar la 9 ani cand terminasesi Shakespeare si Goethe,in timp ce citeai "Divina Comedie" ai avut strafulgeratoarea constientizare a nimicniciei literaturii romane in fata celei universale.

iarta-ma sa spui ca "nu-ti place eliade ca de alktfel toti scriitori romani in afara de 3 carti" nu mai este chestie de gust" este ... socanta ingustime a spiritului( asta straduindu-ma sa fiu dragutz),nescuzabila nici macar de acea incercare de lectura de la 8 ani :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai de exemplu de la Marin Preda imi place doar "Cel mai iubit dintre pamanteni",am citit cele 3 volume cand aveam 8 ani..

La cati ani?! Ce ai putut sa intelegi tu la 8 ani din "Cel mai iubit dintre pamanteni"?

Mi-ai luat-o inainte. :crazy:

Editat de Wahaha

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te poti plictisi citind carti scrise Eliade!De exemplu Mayrtei,nu m-am oprit din citit deoarece vroiam sa aflu finalul(ceva pauza am mai facut si eu :crazy: )...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca nu cumva bati campii rau spunand ca ai "citit" :crazy: "cel mai iubit dintre pamanteni" la 8 ani..( asta e una dintre cele mai mari idiotenii pe care am auzit-o pe forumul asta intr-un an de zile,fie ca e adevarata fie ca nu ! : lol2 : ) atunci asta poate da niste explicatii.. cartea aia poate soca si schimba pe cineva si la varste mai "inaltutze"

lasa-ma sa ghicesc..dupa ce ai terminat "cel mai iubit.. " la aceasi varsta ai infulecat "Ulysses" a lui Joyce si "Decameron"ul lui Boccaccio. iar la 9 ani cand terminasesi Shakespeare si Goethe,in timp ce citeai "Divina Comedie" ai avut strafulgeratoarea constientizare a nimicniciei literaturii romane in fata celei universale.

iarta-ma sa spui ca "nu-ti place eliade ca de alktfel toti scriitori romani in afara de 3 carti" nu mai este chestie de gust" este ... socanta ingustime a spiritului( asta straduindu-ma sa fiu dragutz),nescuzabila nici macar de acea incercare de lectura de la 8 ani :angry:

 

 

mai taticule,ce te deranjeaza pe tine ca eu la 8ani citeam Cel mai iubit dintre pamanteni..intr-adevar tot pe la 8-10 ani am citit si Decameronul,si Shakespeare,citeam mult..ce te doare pe tine?a scuze daca tu te jucai in nisip cu lopatica e treaba ta,eu citeam la 8 ani,pictam,scriam poezii!..nu cred ca trebuie sa fiu criticata ca am minte ingusta daca nu-mi plac autorii romanii,ca nu ma impresioneaza,ca ma lasa rece ..asa ca te rog sa-ti indrepti cuvintele dure!..fii tu roman,bravo tie,ridica in slavi autorii romanii dar nu ma mai critca!!..eventual daca te crezi atat de patriot ridica-ti o statuie,fa un site cu autori romani..fa-te profesor de limba romana!

Editat de yvonne_ni2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×