Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Secretul din borcan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O aroma in plus pe masa festiva de Craciun ... sarbatori

 

 

CASTRAVETI MURATI DE VARA

 

 

Pentru un borcan de 3 kg avem nevoie de:

-2 kg castraveti

-marar in floare

-o capatana de usturoi

-2 ardei iuti

-2 linguri de sare mare, pentru muraturi (neiodata)

 

 

Preparare:

Castravetii se spala si li se taie capetele (pentru a se mura mai repede)

Se aseaza in borcan.

Printre ei se pun cateii de usturoi taiati in doua si ardeii iuti.

 

 

2 litri de apa se fierb cu cele 2 linguri de sare.

Cand s-a racorit putin se toarna peste castraveti. deasupra se pune mararul.

 

 

Se acopera cu o farfurie si se lasa la loc cald.

Daca este destul de cald sunt gata in 2-3 zile.

Dupa ce s-au acrit suficient se pun la racoare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iar sora-mea, care face cea mai buna zacusca ce am mancat-o eu vreodata, nu vrea sa-mi dea reteta :doh:

:rot: Pai cum vine asta??? Daca ar avea o afacere cu zacusca, poate as putea sa inteleg ca ii e teama ca-i furi clientii :lol: , dar daca face numai pentru casa, nu pot sa pricep de ce nu ti-o da!!! :doh:

 

Ti-as da eu cu tot dragul o reteta, dar io n-am facut niciodata zacusca si nici n-am niciun gand sa fac. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A facut cineva Ginger murat? Eu va trebui sa fac si nu stiu de unde sa ma apuc ... Google o sa ma scoata precis din noroi si de data asta :crazy: maine, ca acum ma culc ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ginger murat sau Pickled Ginger

 

 

Se mai numeste si gari ori amazu shoga in Japaneza. Se serveste langa sushi ori sashimi sau se maninca intre diferite feluri si variatiuni de sushi. Ajuta la curatatul papilelor gustative si scoate in evidenta gusturile. Este excelent cu Century Eggs = Oua Seculare - o delicatese Chinezeasca. Se gasesc muraturi albe sau roz in toate magazinele asiatice, insa cele facute in casa parca sint mai delicioase si proaspete, se poate oferi si cadou prietenilor, este extrem de apreciata!!!

 

 

Ingrediente

 

250 de grame de ginger curatat si taiati in bucati nu prea mici sau mari

1 si 1/2 lingurita de sare de mare, atentie, nu cu varf!!!

250 ml de otet din orez

100 grame de zahar alb

 

 

Mod de preparare

 

 

1. Intr-un castron se amesteca bine gingerul si cu sarea si se lasa 30 de minute, pe urma

se transfera intr-un borcan curat.

 

2. Intr-o cratita se da in fiert otetul cu zaharul pana se dizolva si se toarna peste borcanul cu ginger.

 

3. Se lasa sa raceasca pe urma se pune capacul borcanului si se tine in frigider cel putin o saptamana. Lichidul din borcan va deveni roz dupa cateva minute. Reactia cu otetul de orez produce acesta modificare, numai la otetul de calitate buna se observa transformarea asta de culoare.

 

Pentru servit, se feliaza foarte subtire!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kovászos Uborka este iar in sezon, am preparat cu un borcan de 5 litri si nu e necesar sa-l pun la soare ca si la umbra fierbe apa-n borcan si maine deja este buna de pus la rece sa nu se strice. Este muratura preferata al ungurilor dar nu numai si la inceputul verii cand apar castravetii in sezonul nou sint foarte dezirabili. Abia astept sa fie fermentate putin, au un gust de sampanie!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kovászos Uborka este iar in sezon, am preparat cu un borcan de 5 litri si nu e necesar sa-l pun la soare ca si la umbra fierbe apa-n borcan si maine deja este buna de pus la rece sa nu se strice. Este muratura preferata al ungurilor dar nu numai si la inceputul verii cand apar castravetii in sezonul nou sint foarte dezirabili. Abia astept sa fie fermentate putin, au un gust de sampanie!!!

imi plac la nebunie cu tocana de ceapa sau de ardei :)

Cea mai buna reteta, asta de castraveti murati picanti. Inainte am incercat sa fac singura si nu-mi ieseau. Pana am descoperit in Germania, in borcane de 1 kg, scrie pe eticheta ca sunt castraveti unguresti. De cand i-am gasit, cu ani in urma, sunt clienta fidela. Ii rontai seara, in loc de chipsuri.

 

M-ar interesa o reteta de zacusca. Ce am gasit pe net, nu m-a multumit. As fi bucuroasa de o reteta probata si gustata, mentionez ca zacusca facuta de mama mea nu mi-a placut niciodata, iar sora-mea, care face cea mai buna zacusca ce am mancat-o eu vreodata, nu vrea sa-mi dea reteta :doh:

pentru zacusca eu am o regula: folosesc cantitati egale de legume

ex: 1 kg ceapa; 1 kg vinete coapte; 1 kg ardei copti; 1 kg rosii

asta e reteta pt zacusca de vinete care in opinia mea e cea mai buna

 

dupa ce ai copt vinetele si ardeii, le-ai curatat si le-ai lasat la scurs (vinetele) si s-au racit

te apuci de rosii: spalate bine le oparasti cateva zeci de secunde in apa fiarta, le scoti cu o paleta si le pui intr-un vas cu apa rece. de decojesc foare ursor asa, le tao cubulete.

ceapa: tocata marunt

intr-o oala mare sau un ceaun mare pui ceapa la calit. nu te zgarci cu uleiul pentru ca ai cantitati considerabile. o calesti adaugand sare pana devine aurie, adaugi ardeii si vinetele. acum trebuie sa incepi sa amesteci destul de des. cand observi ca uleiul se ridica la suprafata este timpul sa pui rosiile. Fierbi cam o ora, amestecand destul de des, dupa o oara poti pune cateva frunze de dafin, boabe de piper, ardei iute daca preferi. exista variante si cu usturoi eu una nu-l folosesc la zacusca. Zacusca este gata atunci cand observi ca ulleiul se aduna la suprafata oalei. Inainte sa opresti focul mai gusti de sare, piper.

Conservarea in borcan: borcanele si capacele sterilizate, pui compozitia fierbinte, adaugand cate putina cantitate cu mare grija caci exista riscul sa crape borcanul (pui lama unui cutit sub borcan pentru mai multa siguranta), odata umplute boorcanele, le pui la sterilizat ori in cuptor intr-o cratita cu apa (la cuptoarele pe gaz), la cele electrice le poti pune direct in tava fara apa, sau le poti steriliza clasic intr-o oala pe foc timp de 40 de minute.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc o farfurie groasa de metal din India ca sa evit cutitul sub borcane, iar procedura de fiert in apa am inlocuit cu masina de spalat vase ... las programul sa mearga la cea mai inalta temperatura dar fara vase si cand ajunge la uscat vase, repede bag borcanele pe raftul de sus si e gata ceremonia. Un borcan de magiun a stat 5 ani pe raft si tot foarte bun a fost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×