Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Secretul din borcan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum ca ai mentionat de gogosari, am stat si mi-am gandit. Ai dreptate, nici aici nu am vazut, decat ardei grasi si ardei din aia lungi din care se fac ardei copti, dar gogosari nu am vazut niciodata. Cel putin nu la supermarket. Or fi pe la farmers market. Trebuie sa merg intr-o zi sa ma uit, cand e sezonul pentru ei.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca ai mentionat de gogosari, am stat si mi-am gandit. Ai dreptate, nici aici nu am vazut, decat ardei grasi si ardei din aia lungi din care se fac ardei copti, dar gogosari nu am vazut niciodata. Cel putin nu la supermarket. Or fi pe la farmers market. Trebuie sa merg intr-o zi sa ma uit, cand e sezonul pentru ei.

 

 

cred ca-i ceva tipic romanesc.Odata cand au mai venit ai mei in USA,i-am dus la un farm market si nu aveau ..am cumparat ardei rosii grasi obisnuiti si i-au murat ei .Ies OK dar parca nu-i acelasi lucru.Stii ce vreau sa zic:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e bai, nici eu nu am folosit conservant si or iesit bune muraturile si varza ... si varza am pus-o in butoias de plastic si nu am avut pb.

 

muraturile astea din poze sunt puse de bunica :)

 

dar ... e important iti trebuie sare grunjoasa pt muraturi , sa nu fie iodata ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

dar ... e important iti trebuie sare grunjoasa pt muraturi , sa nu fie iodata ...

Da, asta stiu. Problema e ca le-am facut la soacra-mea si sa bagat si socrul in poveste si nu am vazut ce fel de sare au pus ei in oala la saramura. Am si uitat sa intreb. Care ar fi problema daca au pus sare iodata ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la sarmale ... bunica mea moldoveanca le-a pus

si daca sunt prea sarate cand vrea sa le foloseasca le tine oleaca in apa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bulion

 

Ingrediente:

 

18 kg de rosii

4 aspirine/conservant

frunze de telina si de patrunjel ( optional )

 

continuare

post-78818-0-84921700-1317296707_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×