Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Secretul din borcan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am mai umplut niste borcane si cu un gem dietetic facut de mine din toate fructele de care deja ne-am plictisit, a iesit foarte delicios.

 

Nici nu mi-ar place deja cu zahar asa de gustoase au iesit doar fructele fierte cu foarte putina apa ca altfel se lipesc de cratita. 

 

Am avut multe feluri de prune pana si galbene la culoare din alea mari de tot dar fara prea mult gust pana la cele traditionale ca in

 

Romania, piersici, capsuni, papaya, mango, am mai adaugat o bucata mare de scortisoara, nu praf si vreo 10 cuisoare ca era mare

 

cantitatea, am uitat de pepene galben care la fel nu avea nici un gust si pepene rosu slabut si una bucata cardamom pentru aroma.

 

Asa calde le-am umplut borcanele si le-am insurubat fara alt conservant.  Vor sta in frigider pana le termin.

 

Le mananc peste orez cu lapte si fulgi de ovaz fierti in apa sau lapte, mamaliga rece cu dulceata asta este inca ceva de descoperit

 

in arta culinara la fe si pe paine cu unt dar si branza telemea sau brie ca mie-mi place oricum.   Asa mancam si in copilarie, dar am

 

pus si peste inghetata dar si cu clatite merg de minune, eu am facut pancake si Hombre nu se mai satura desi nu-i place nimic daca

 

nu-i dulce. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mno... da incapator frigider ai :lol:

 

e prima data anul asta cand ma incumet sa fac gemuri. am facut cate un borcan sau doua de gem de prune, de capsuni, peltea de mere. acum astept gutuile :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe la noi frigiderele sint enorm de mari ca totul se pune la rece si eu am 2 frigidere, amandoua au si compartiment de congelator si curind cumparam al treilea sa nu se mai strice cand n-am chef de lucrat pe curatat frigider si golit.    Au cel putin fiecare 1 metru cub capacitate fara congelator, intr-unul tin doar apa, borcane, varza acra, si din ce cumpar mai mult ca in camara nu se poate vara tine nimic, inca avem peste 45*C temperatura peste zi, faina, sare, zahar, macaroane ... toate stau in frigider sau in congelator altfel fac viermisori!!! 

 

Daca eram la inceputul vietii, imi construiam o camara speciala, dar arhitectii de aici nu deseneaza in planurile lor decat tavane catedrale, usi de biserici sau de grajd mai nou pe diferite usi interne, sali de bai cat trei garsoniere si master bed room de 1 hectar, dar restul camerelor sint mici.

 

Dimineata iar ma apuc de 20 de ardei sa le coc ... etc., ultima din sezon, urmeaza ardei mici colorati umpluti cu varza alba chinezeasca!!!  peste 3-4 saptamani ca deja ma doare spatele de la mutat lucrurile prin casa.

 

Gutui e rar si scump aici, cumpar sa pun in intre varza acra ca-i da o aroma foarte placuta, nu acea de gaze, dar pun si chimion si seminte de marar si star anis.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va spun un secret de facut muraturi gustoase!!!

 

 

Zilele astea a fost la reducere de 50% in borcan de 5 litri castraveti murati de cea mai ieftina calitate, am cumparat 2 borcane.

 

Aici sint chiar foarte mari si grosi castravetii acriti, noi in secuime-i lasam sa mai creasca si erau buni de samanta, dar nu-i lasam sa creasca asa de mare. 

 

Faceam salata din ei sau "Kovaszos Uborka" adica murati repede in curte la soare, dar nu ajungeau in borcane daca au depasit 10 cm in nici un caz.

 

De obicei cumpar din alt magazin castraveciori cat degetul mic de la mana, borcanul de 500 ml costa 1 dolar dar are o zeama gustoasa de l-as bea toata.

 

Se mai vede in borcan, frunze de marar proaspat, usturoi, felii de morcovi si niste seminte ce se adauga in borcane de acrit castraveti tipical pe aici.

 

Maruntisul ala se mananca cu pumnul dar cand am de tocat pentru salata de boeuf ... n-am chef de lucrat cu miniaturi, dar nici ai mari nu-mi plac la gust

 

si atunci am ajuns la concluzia ca in zeama din borcanele mici pun pe cei sarati numai si se transforma ca broasca in printz din acea poveste!!!  

 

Toate borcanele desfacute le tin in frigider, nu arunc zeama ca au spus la TV sa facem asa ca ajuta sa dea gust la sosurile de salate si au dreptate.

 

Asta m-a ajutat, am aruncat zeama originala din borcanul mare, le-am curatat de coaja aia groasa si urita, le-am taiat in 4 in lungime dar semintele spre 

 

surpriza mea erau foarte mici si nu trebuia sa le scobesc, inapoi in borcan cu zeama placuta la gust si am o alta muratura!!!  Am mai adaugat un pic de otet.

 

Stiu ca nu e mare inventie dar am avut de lucrat destul la acest proiect si poate foloseste cuiva ca idee.   Fara coaja parca au alt gust castravetii acri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dulceata e de data asta cu ce m-am jucat.  Am cumparat pruni intr-o plasa cam 2 kg, credeam ca sint buni de mancat dar erau acre, le-am lasat in camera dar mi-era frica sa se strice si le-m prefacut in gem.    In retete scrie cat e fruct tot atita greutate e si zahar insa cum eu nu respect asta am pus doar ceva zahar la caramelizat, cand era spre auriu am adaugat fructele taiate in bucati cu samburi cu tot ca ne se desfaceau de pe samburi, 2 cuisoare si un cardamom si le-am lasat la fiert pana a scazut bine zeama.

Cand l-am gustat era sa mor de acreala, nici zeama de lamaie nu este asa de acra, n-am idee ce se intampla dar am mai pus zahar si tot acru a fost.   Le-am lasat asa dupa ce au mai fiert, si in borcan care se inchide ermetic.  Sa vad daca dupa o vreme s-a mai indulcit sau nu, ca zahar nu mai adaug, o sa-l folosesc cu sfecla rosie fiarta ca-s dulci in salata.   Am mai facut eu dulceata insa fructele erau mai avansat in sezon si erau mai dulci, ca eu n-am pus zahar aproape deloc si erau placuti la gust.

 

Parca vad ca voi fi nevoita sa mai fac o dulceata din toate fructele ce raman pe masa!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zacusca din ultimele legume de sezon aduse din Mexico, sint foarte gustoase vinetele si ardeii au o aroma superba.  Sa mai fie o varietate pe masa festiva ca nu prea mancam carne si nici foi de salate verzi, inlocuim cu Avocado si altele.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am umplut un borcan de 3 litri cu salata de ardei copti sa duc la fii-mea ca-i place foarte mult.   O sa mergem in vizita cand se va incalzi pe afara sau macar nu se anunta ploaie torentiala de proportii biblice ca merg sa ma simt bine nu sa alerg sa scap cu viata din furtuna.    

 

1 kg de hrean am curatat, taiat felii lungi si pus sub gatul borcanului sa tina jos ardeii sa nu se inmoaie ca am lucrat greu sa obtince am vrut, otet de orez alb, piper boabe, foi de dafin, sare si ulei pe deasupra am folosit la conservare.  Odata ajuns acolo, se termina repede, invita colegele la o cafea si e gol borcanul.   Mi-a cerut si mici dar acolo le voi prepara ca este interzis de transportat carne, plante, fructe, produse agricole, etc.   Este una din cele mai bune muraturi, merge langa orice, chiar si in Salata de Boeuf este mai gustos decat gogosarul.   Am invatat toate cunostintele cum se face si acum nu pot trai fara, ca in Ungaria nu a fost cunoscut, decat recent cu globalizarea. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ieri am umplut borcanul de 3 litri cu ardei copti, insa hreanul a fost mult mai iute ca alta data, nu stiu din ce cauza dar mi-a placut foarte mult ca ardeii au gust de hrean.

In salata de boeuf insa nu se simte iuteala sau gustul hreanului, deci se poate folosi cu incredere ca nu se strica repede si le tine mai "crocante".   Au iesit foarte bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar am copt ardei si miros inca a fum ca un hornar ca toate borcanele cu muraturi au mers la fii-mea.   Azi s-au dat la pret mai redus ardeii, 3 bucati la 1 dolar, cantaresc aproape 1 kg 3 ardei grasi rosu la culoare, gigantici dar macar stiu ca am ceva in mana.   Eu contez foarte mult pe salata asta si de cate ori gasesc ieftin, mai prepar cu un borcan ca se termina foarte repede, merg cu multe mancaruri simple ... fasole, cartofi, orezuri, burrito, salata de boeuf, si paine cu unt, in oricare salata aduce o noua aroma.

 

Degeaba se spune ca leguma supra incalzita-si pierde valoarea nutritiva, mie tot imi place si asa, dar il mananc si crud langa salata de vinete, cu branza telemea ca mereu e sarata, paine cu unt sau simplu ca in alte salate nu-mi plac.   Dau reteta la stanga si la dreapta ca ma intreaba lumea de ce cumpar asa de multe ca ei nu stie ce sa faca nici cu 1 ardei, dar il cumpara in caz ca aude o reteta si acolo se cere ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de Ardei Copti ... din vreo 120 de ardei de marime medie, nu uriasi cum se gasesc aici de obicei, sint si gogosari printre ei, cred ca furnizorul a cules de pe o tarla unde vantul a semanat tot feluri de seminte de ardei ca asa sint si astea, culori, forme si marimi foarte felurite dar frumoase.  Pe urma merg dupa hrean ca am uitat ieri.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×