Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Secretul din borcan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asta e reteta bunicii, de fapt chiar ea a si facut compotul ce eu l-am pozat ...

am vazut ca alege perele cat mai micute si le lasa asa, nu curata nici o coaja, nici un cotor ...

de gustat nu am apucat sa gust, dar ea zice ca ies f faine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Samsara draga, am si eu o intrebare legata de muraturi. De fapt mai multe intrebari. :lol:

Din cate stiu eu, dupa ce se toarna saramura in borcan sau butoias (whatever) nu se inchide ermetic numaidecat nu ? Da pe dinafara, asa am auzit si s-ar putea sa explodeze borcanul. E adevarat ?

 

Deci, cum se tin muraturile acoperite initial ? Se inchid borcanele imediat sau nu ? Si cat dureaza murarea aproximativ ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Samsara draga, am si eu o intrebare legata de muraturi. De fapt mai multe intrebari. :lol:

Din cate stiu eu, dupa ce se toarna saramura in borcan sau butoias (whatever) nu se inchide ermetic numaidecat nu ? Da pe dinafara, asa am auzit si s-ar putea sa explodeze borcanul. E adevarat ?

 

Deci, cum se tin muraturile acoperite initial ? Se inchid borcanele imediat sau nu ? Si cat dureaza murarea aproximativ ?

 

Stiu ca bunicii mei puneau tifon deasupra borcanelor(din acelea mari cam de 20 litri)si legau la gura cu sfoara dar nu stiu cat timp se tin muraturile..cred ca pana vezi cum arata sa para mai un verde galbui la castraveti.Asta e la ochi si la intuitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema dupa cate vezi amu cu unii conservanti se face saramura la rece si nu stiu sa fie vreun impediment sa-i pui capacul imediat.

La saramura aia clocotita, cand am pus eu gogosari si castraveti, parca am lasat sa se raceasca compozitia si am pus capacele si apoi cu ele in camara.

Uite ca nu stiu daca explodeaza, nu sunt prea cunoscatoare in domeniu :lol: Ar trebui sa-mi intreb si eu bunicile.

 

Deci le lasi asa descoperite pana se raceste apa, asta nu dureaza mai mult de cateva ore.

Cat de repede se mureaza nu stiu exact .. erau castravetii aia pusi la soare si le ajungea o saptamana. Zic eu cam o luna-doua la astia pt iarna.

Editat de samsara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am pus conservanti. Prevezi vreo problema ?

 

Si nu am folosit borcane de sticla ci butoiase din plastic. Tre sa o sun pe mama sa o intreb. Sa vezi ce o sa rada de mine. Eu si muraturile...baba si boxul. Is maestra numa la mancat de muraturi nu si la pus. :rot:

Dar mi sa pus pata sa fac si uite ca m-am avantat in aventura asta.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si alea de plastic sunt bune.Nu cred ca ..explodeaza daca pui capac.Ai mei puneau varza la murat(pt. sarmale mai mult)in d-alea de plastic.Dar pe la tine pe acolo se gasesc gogosari??Stiu ca in USA nu exista si nici aici in Mexico.Desigur ca-s ardei grasi de care stii si tu de cele 3-4 culori dar gogosari nu am vazut niciodata.

Conopida la murat e iar buna si varza si pepene verde,dar din aceia micuti.In fine observ ca am facut baltoaca pe mine acum de pofta asa ca ma opresc aici ca explodez eu pana la urma:)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×