Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Secretul din borcan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Adevărul despre varza murată. Ce bacterii conține. Ce se întâmplă când o mâncăm

capital.ro

Asa borcane frumoase inca n-am vazut in viata mea!!!   Credeam ca sint obiecte de arta  :o: ... am auzit doar de muraturi cu fructe si legume dar n-am vazut sau gustat.  Rosii coapte murate, nu gogonele,  prima oara in AZ am vazut in magazinele rusesti care contin alcoolice mai mult de jumatate din marfurile la vanzare, dar fara alte ingrediente solide vizibil.  Nu le-am gustat ca borcanul e foarte mare si scump pentru mine ca nu prea-mi plac rosiile decat proaspat, dar si atunci nu oricare soi mananc,  nu merge cu grupul meu sanguin leguma asta care poate fi si fruct.   Curios ca n-are eticheta borcanul sa vad unde s-a fabricat, precis este dintr-o camara privata.   Felicitari gospodinei care a depus timp si energie in numele artei!!!   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a pastrat bine acest secret ca nici eu n-am auzit pan-acum de Usturoi la Saramura!!!  adica conservat pentru o vreme in borcan de sticla dar nu stiu cat timp va rezista in apa ca nu prea-l stiam ca se impaca cu apa pe termen lung.   Am vazut in magazin usturori tocat cubulete marunte in apa, dar cred ca restaurantele cumpara ca era imens containerul de plastic si eu unde folosesc nu-i necesar sa fie si umed si maruntit.  Eu il rad pe razatorul marunt si ma simt bine cu reziltatele, dar ca orice curiozitate, e bine de citit ca titlu informativ.  O sa si incerc maine ca am destul acasa si necuratat, am dafin, marar uscat si altele ce merg intr-un borcanel din asta perfect.  In reteta tot repeta sa-l punem intr-un loc ferit!!!  dar ferit de la ce sau cine??? de la intusii in casa :bb: sau de la mosul, ii place usturoiul dar sa aibe cu ce-l manca, nu cu fulgi de ovaz in lapte de migdale si fortificat cu smochine ususcate, curmale, caise uscate si din astea, ci o cucata buna de carne :eat:

 

Reteta usturoi la saramura. Putini au auzit de aceasta metoda de conservare. In felul acesta, usturoiul ramane proaspat pana primavara si nu isi pierde proprietatile benefice. Ba dimpotriva, isi pastreaza aroma si dobandeste un gust si mai bun.

Acest usturoi sarat poate fi mancat ca atare, sau poate fi folosit imediat pentru pregatirea multor feluri de mancare. Este savuros, cu o aroma inconfundabila si transforma orice preparat intr-o nebunie de gusturi. Simplu de pregatit, oricine poate urma pasii necesari pentru aceasta reteta.

Reteta usturoi la saramura. Efectele miraculoase asupra organismului

Trebuie tinut cont de un aspect foarte important cand vine vorba de aceasta reteta. Borcanele cu amestecul de usturoi si saramura trebuie tinute obligatoriu intr-un loc ferit si rece. Asa se pastreaza corect aroma si calitatea compozitiei. Beneficiile pentru organism sunt numeroase.

Usturoiul ajuta la intarirea si mentinerea imunitatii organismului. De asemenea, ne ajuta sa luptam mai usor cu infectiile virale. Pentru ca usturoiul NU se fierbe, vitaminele raman intacte, iar nutrientii din el sunt la fel ca atunci cand il consumam crud.

Cum se prepara, de fapt, aceasta saramura pentru iarna

Reteta usturoi la saramura. Mod de preparare:

Avem nevoie doar de o recolta proaspata de usturoi, apa si sare. Cu cat este mai proaspat usturoiul cu atat este mai bine. Se curata de coaja si il clatim cu apa rece. Apoi se usuca pe un prosop si se pune in borcane curate. NU se umple pana la varf. Puteti sa adaugati frunze dafin, marar sau hrean pentru aroma, dupa gust.

Cum se prepara saramura? Apa se pune intr-o cratita, la fiert. Se dizolva sarea, 40 de grame pentru fiecare jumatate de litru de apa. Dupa ce s-a racit complet, se umplu borcanele cu usturoi. Apa trebuie sa acopere complet usturoiul.

Reteta usturoi la saramura. Se acopera cu tifon curat si se lasa compozitia sa stea timp de 4-5 zile, intr-un loc ferit. Apoi eliminam tifonul si sigilam borcanele cu capace. Trebuie sa fie asezate pentru depozitare pe termen lung la frigider sau intr-un subsol rece. Temperatura nu trebuie sa depaseasca 10 grade Celsius.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De data asta va fi dulce continutul borcanelor ca maine fierb dulceata din Ananas si Portocale, nu coji de portocale ca le-am dat deja pe razator ca am nevoie de bunatatea pentru orice eventualitate.   Voi cumpara si lamai sa fie mai verde colorat si acel borcan cu razatura de citrice ca din 20 de portocale lucrez.   Am invatat aici de la o vecina cum se leaga bunatatile astea galbene: se pune apa la fiert cu zahar si arome ca bastonele de scortisoara, cuisoare, cardamom, si se fierbe pana devine mai gros si se adauga ananasul in bucati, se firbe o vreme si pe urma sferturile de portocale dar fara pielita. Se amesteca usor sa nu se sparga si sa nu ramana fara zeama, este important.  In borcanele sterilizate cu surub si la racoare, in bucatarie pe tiles pe jos ca este cel mai rece inafara de frigider.   Cineva mi-a spus ca sa tai cu cutitul din portocale coji pentru decoratia borcanului, pun si cativa capsuni tot pentru decoratie sa nu-i mai vad in frigider ca deja s-au dezhidratat de la rece.    Nu cred ca-l va strica nici cateva boabe de afine ca nu le duc la concurs la premiat :eat:    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dulceață de piersici și de portocale. Rețete inedite

Dulceață aromată de portocale Ingrediente1 kg portocale, 2 lămâi, 800 g zahăr

Gem de Piersici, Ingrediente: 2 kg piersici, 2 kg zahar, 100 ml coniac

Deloc nu se economiseste zaharul din aceste bunatati, pe langa atat Diabet pe planeta.

 

https://retetesivedete.ro/dulceata-de-piersici-si-de-portocale-retete-inedite.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint de parere ca se merita orice de pus in borcan pentru mai tarziu, mai ales daca sint din gradina familiei sau al rudelor.  Pe aici se organizeaza partiuri de recolatat si se duce acasa gratuit cat poti sa cari, multi romani merg sa lucreze si la mine se descarca de marfurile primite ca am curte incapatoare si n-am reguli cu ce am voie sa fac!!!   Locuiesc pe un teritoriu unde legea lui tata mare domneste inca, ce a facut el am voie sa fac si eu!!!  Anul asta nu primesc pe nimeni cu nimic, asa ca doar acel borcan de ardei iute va fi pus la vedere cu semnul atentie!!!

Mai am eu ceva dar nu prea mult, voi cumpara cand magazinele reclama la 99 de centi borcanele, doar varza voi pune la murat mai tarziu.    Sper ca va fi mai ieftin varza ca azi preturile incep la: -  1 dolar = 454 de grame!!!   Am baut si ultima sticluta de zeama de varza acra, am de lucru cum apare ceva pe piata, cred ca si COVIDu'-i devina.   

Azi am facut cateva borcanele de zacusca, oricat de putin as vrea sa fac tot iese mult.  Este asa de gustos ca nu va avea prea mult timp de racit si se va termina.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zacusca este din specialitatile invatate tarziu ca unde am crescut nu se cultiva rosii, ardei, vinete ca era zona rece din Harghita langa ghetari permanenti.  Nu era deloc cunoscut atunci nici salata de vinete.   Ceea ce cunosteam la perfectie erau ciupercile gasite in padure si peste tot ca eram la o destul de mare inaltime fata de nivelul marii oricum si se considera altitudine alpina unde locuiam.   Noi ne descuracm bine cu ciuperci si in meniul nostru apareau mereu sub forma de tocanite, grilate, supa, sos, macinat si umplut varza in timp de post si vara in loc de carne faceam si chiftele si un fel de carnaciori cand erau din belsug.   Vindeam din ele in oras, nu in piata, ci direct le ducea bunicul la avocati si doctori acasa cu mai multe bunatati din gradina si padure: fructe, plante si flori pentru ceaiuri, alune de padure toamna, o floare pentru un vin leger dar nu-i stiu numele in romana la "bodza" insa pentru varietatea ciupercilor era foarte atractiva zona si azi turistilor west europeeni ca nu se mai satura de zmeura si fragi aromati din iarba si altele, patrunjel verde in legaturi mici, marar,  ceapa verde cu firicele subtiri si rotunde, frunze de telina, de menta.   

Cand am ajuns pe meleaguri mai calduroase am auzit de zacusca, dar nu mi-a placut ce acoperea cuvantul, si cand am avut ocazia am facut cum imaginam ca voi manca si eu fara sa scuip din gura diferite coji si seminte de legume si altele, dar anumite ingrediente deloc nu le voiam sa fie acolo in borcan.   Si azi prepar orice dupa ideile mele altfel lucrez degeaba, iar una din secrete este fiertul mult la foc mic si totul proaspat, bine ales si spalat, nu se grabeste la gatit si se condimenteaza in acordanta cu cine-l va manca.  Nu se pun si legume sau frunze care incep fermentarea decat pe masa cand se mananca daca n-au fost fierte impreuna.    

Eu am facut zilele astea de doua feluri, una traditionala cu ceapa, usturoi, ardei gras, rosii, vinete si patrunjel.   Alt borcan cam de 1 kg fiecare  avea deja si bame, ciuperci, dovlecei si fasole verde ca am gasit frumoase si nu voiam sa ma abtin de la cumparat.   Ardeii prajesc in ulei cu ceapa si scot pielitele si semintele  n-au ce cauta in oalele mele, de pe rosii doar pielita, vinetele le curat crud si le tai cubulete ca si dovleceii si ceapa, iar usturoiul este razuit si patrunjelul tocat destul de fin dar nu facut praf.   Adaug dafin, piper, cimbru sau Thyme cand prajesc ceapa si sare mai tarziu dupa gust, las sa fiarba pe foc mic acoperit pana se ridica grasimea pe deasupra si inca un pic 1-2 minute, las sa raceasca si in borcan in frigider ca noi nu avem camara unde ar sta asa ceva fara sa se strice pana apune soarele!!!     

Retetele mele mereu contin ceea ce vad in magazine mai atractiv.

  

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un mare secret se ascunde in borcanul cumparat azi la Costco, marfa e noua, e din Franta, sper sa fie si dulce ca-i ceva de uns pe paine sau clatite din SuperFructe: - capsuni, grenadine si fructe de baobab de care inca nici n-am auzit, vazut, gustat .... marfa organica, 720 de grame a costat 7 dolari, si e facut de firma Les Comptes de Provence, are si o coronita.   Va trebui sa fie foarte bun, dar nu-l pot sa gust ca am deja multe borcane desfacute si nu le mancam des, eu voi avea de facut iar analize de sange si n-am nevoie pe moment cand am renuntat si la unt si branzeturi pentru o vreme.    Imi place sa gasesc in magazine si marfuri straine cum era mai demult. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

See related image detail

How to Pickle Vegetables at Home (Hint: It’s Really Simple) (msn.com)

Ce a mai creat COVIDu'!!!   "TIMP" ... pentru femei mai mult sa stea acasa si sa puna legume la murat :mda: ca e mai bun si sigur decat cel cumparat.  Pan'acum radeau de una care se pronunta ca-si face toate alea in casa, ca se gaseste de toate, dar pe gustul altora si mie nu mi-a placut, dar am stiut sa-l transform.   M-a surprins acest articol, cred ca ultimul ca asta a fost publicat inainte de al 2-lea Razboi Mondial, ca dupa ... femeile nu mai faceau asa ceva.   Mergeau la munca in salopete cu gentutza de metal in care era mancarea de pranz, ca la gradinita in Romania.   Zilele astea insa tot mai des se vorbeste despre mancarea care nu mai este curata.  Se gasesc fragmente de sticla, metale, solzi si mizerie din curatat pesti, si se ofera firmele sa ramburseze cumparatorii daca duc inapoi de unde s-a cumparat sa nu moara clientii.  Ca vine din China sau din alta parte, nu stiu cum erau altadata ca eu nu prea cumpar mancare de gata, pizza extrem de rar am comandat, doar pentru musafiri simandicosi.   Va conserva America acasa???   Nici n-are lumea unde sa puna borcanele ca bucatariile noi n-au locuri pentru asa ceva, doar cei de la zone rurale se vor descurca mai bine ca vor vinde mult si scump din tot ce cultiva!!! 

Cred ca asta este una din aspectele ca ne rupem de China, urmeaza hainele ... cursuri de cusut, croit si surfilat :lol2:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a man standing next to a bottle of wine

De o vreme am observat ca se critica gospodinele ca sint ieftine si avare, pun orice in borcan, pierd timp pretios ca pe vremuri, nu inteleg unde-i problema daca economiseste ceva dar mananca ceva delicat la iarna cand totul devine foarte scump in magazine.   Abia astept sa fierb gem si dulceata din fructele pe care le ador!!!   Fac de placere nu cu forta!!!

Sint de parere ca se merita orice de pus in borcan pentru mai tarziu, mai ales daca sint din gradina familiei sau al rudelor.  Pe aici se organizeaza partiuri de recolatat si se duce acasa gratuit cat poti sa cari, multi romani merg sa lucreze si la mine se descarca de marfurile primite ca am curte incapatoare si n-am reguli cu ce am voie sa fac!!!   Locuiesc pe un teritoriu unde legea lui tata mare domneste inca, ce a facut el am voie sa fac si eu!!!  Anul asta nu primesc pe nimeni cu nimic, asa ca doar acel borcan de ardei iute va fi pus la vedere cu semnul atentie!!!

Mai am eu ceva rezerve cumparate de gemuri, muraturi diverse dar nu prea multe, voi cumpara cand magazinele reclama la 99 de centi borcanele, doar varza voi pune la murat mai tarziu.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, nu vorbi ca e mare efort și consum de timp. Tre sa fii pasionat, pensionar sau șomer ca să pui în borcan tot ce pica. 

Eu anul acesta îmi propun sa pun bulion de roșii, roșii în borcan, fasole verde cu zarzavat și cam atâta. Am pus gem de căpșuni pentru mofturoși. 

Și cam atât. Oricum, și pentru astea trebuie sa îmi iau o zi sau doua de concediu. Fiecare preparat, adică. 

E munca multa, efort destul și oboseala cât China. Și am ajutor, nu te gândi ca fac totul singura. 

De acord ca sunt bune toate. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×