Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Secretul din borcan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ca sa ma dau mare, asaaaaaaa putin mai mult, vreau sa zic ca a stat pe raft cam o saptamana si odata i-a fost foame la un tip care facea niste treaba. si i-am dat un borcan din ala. l-a halit pe nerasuflate si a mai cerut sa duca acasa la bebe.

 

abea atunci am gustat si eu si am vazut ce bunatate facusem in viteza.

 

poftim exemplu de modestie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dida nu vrea sa ne zica ce treaba facea, dar as manca si eu acum niste dulceat ade nuci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu vi se faca rau de atata curiozitate, era vorba de trei neni care strangeau niste lucerna cosita. la unu i s-a pus pata de ceva dulce si cand a pus botu pe dulceata mea de nuci, s-au golit instantaneu doo borcane din alea mari, de 800 de grame. abea am apucat sa iau si eu o lingura si am vazut ce facusem. mancau cu lingurile, ca polonicu nu intra in borcan.

 

 

secretu cel mai secretos al dulcetii de nuci: nucile tre sa fie culese si curatate si numarate de....neni cu muschi. da muschi, nu gluma. sa se murdareasca pana la coate si sa-i usture pielea de la iod, sa vada ce-nseamna asta si p-orma sa haleasca dulceata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: hm hm trebuie sa fac si eu dulceata buna din asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-ai pus in dilema ... Poate eventual doar sa-i congelezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva vreo reteta prin care se pot conserva dovleceii astfel incat iarna sa poata fi facuti pane?

 

Nu cred ca exista asa o metoda, pentru ca este foarte suculent si se face ca buretele stors dupa ce ai decongelat, nu stiu daca se congeleaza sau se conserva altfel decat se lasa intreg dovleacul pe o suprafata uscata si se consuma cat de repede se poate.

In copilarie statea bine si pe timp de ger ca-l fierbeam un pic pentru animale si erau mai dulci doar dar nu din acesti finuti italienesti, ci dovleacuri uriase de cate 30-40 kg cel putin bucata.

Maninaca-le acum cand le mai gasesti proaspete, ieftine si gustoase ca sint in sezon, la iarna o sa maninci altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Mie personal,imi place foarte mult gemul de prune cu nuci.Il prepar cam la fel ca si Orhidee doar ca nu il mai pun la cuptor.

Este foarte bun,iar cand am chef il combin si cu pere.Are un gust deosebit trebuie sa incercati si voi :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte bun,iar cand am chef il combin si cu pere.

 

Inca n-am auzit de combinatii cu pere dar e bine de stiut ca a mai ramas o modalitate de a iesi din monotonie :yahoo: Pere sub ce forma??? crude, compot ca eu altfel inca nu le-am mancat!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×