Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Ajutor!Pisicile mele se bat!

Postări Recomandate

Atentie expertii pisicari de pe aici.Am nevoie de sfaturi,urgent in legatura cu pisicile mele.

Situatia este asa: Cand am plecat in concediu acum 3 saptamani le-am dus la cineva sa stea acolo si sa aiba persoana respectiva grija de ele.Acum le-am adus din nou acasa si in prima zi (Vineri) se pare ca erau ok unul cu altul.Dar ieri s-a intamplat "nenorocirea". Au scapat din greseala(am uitat usa deschisa) in gradina amandoi si asta este un lucru foarte rau pentru ca de la gradina iese razboi mare intre ei ( ceva legat de teritoriu paremise).I-am auzit din casa ca se luasera la lupta afara dar groaznic de tot,cu tipete si urlete cum nu am mai pomenit vreodata in viata mea. I-am adus in casa i-am separat si pentru vreo catva timp a fost liniste.Dar drama a inceput din nou cand au ajuns din nou fata in fata in sufragerie.Unul din ei a inceput sa tipe asa tare si groaznic incat am crezut ca trezeste tot cartierul.Aproape ca un om.Mi sa facut pielea gainii.Ai am de 11 ani dar nu mi-am inchipuit ca o pisica poate scoate asemenea zgomote.In fine...problema este ca de ieri nu se pot vedea unul cu altul ca incep imediat sa maraioe si daca nu intervin incepe iar scandalul groaznic.Bataie ca in filme.Nu exagerez.

Ei se mai joaca/lupta mereu ca doar stau impreuna de atatia ani dar niciodata in halul asta.

 

Ce sa fac? Exista vreo explicatie? Ce se intampla cu pisicii mei? Va reveni situatia la normal? Ajutor please....:crazy:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Am o mare problema si sper din tot sufletul sa imi puteti oferi solutii...

 

Am doua pisici, mama(MISSY) si pui(LEXXY), ambele fetite, si pana acum cateva zile s-au inteles bine, chiar daca una dintre ele, fiind metis-birmaneza este putin mai agresiva, cea mica este f docila si cuminte si de obicei o tolera pe mama ei putin mai agresiva. Acum cateva zile dintr-o joaca stupida s-au luat la bataie si de atunci nu se mai opresc, se vaneaza reciproc, mai ales Missy pe cea mica, le vad ca le este frica una de cealalta, dar cu toate astea tot se bat.

 

Am incercat sa le izolez dar sunt obisnuite sa stea mereu in prezenta mea si noaptea este crunt, am ajuns sa nu mai dorm ca sa le pazesc. Daca o tin pe una cu mine in camera, cealalta face un concert de zile mari si mi-e frica ca o sa ma trezesc cu vecinii la usa asa ca trebuie sa fac cu schimbul, cand una in camera, cand cealalta sau cand nu mai rezist le las pe amandoua si ma rog sa nu se ia din nou la bataie.... Am incercat sa le las libere ca sa se reobisnuiasca una cu cealalta...nu functioneaza. Am chemat veterinarul care le-a facut injectia pt calduri spunand ca exista cazuri de agresivitate pe baza hormonala si cu toate astea tot nu s-a rezolvat problema.....

 

VA ROG SA IMI DATI UN SFAT PT CA NU MAI STIU CE SA FAC. Am uitat sa mentionez ca am facut marea prostie sa ma bag intre ele sa le despart si m-am ales cu niste rani ingrozitoare(mana umflata si un deget infectat).

 

VA ROG MUUUUUUUUULT SA MA AJUTATI CA NU MAI STIU CE SA FAC , LE IUBESC FOARTE MULT PE AMANDOUA SI NU AS PUTEA RENUNTA LA NICIUNA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Lexxi,

 

Si eu am exact aceiasi problema la ora actuala cu motanii mei. Ai mei stau impreuna de 11 ani si acum unul dintre ei nu-l mai agreeaza pe "fratele" lui si se pare ca-i este frica de el rau de tot.La mine e alta cauza.Eu i-am dus la cineva cat am fost in concediu si probabil ca unul a fost traumatizat acolo ca doamna respectiva avea catei si alte pisici. In fine asta cu problema tipa si maraie asa tare cand se apropie celalalt de el,ca m-am speriat.Si motanul celalalt s-a speriat si a facut atac de panica saracul ca respira anevoios.Se incaiera unul cu altul de iese fum.Si eu am crezut ca trezesc vecinii cu tipetele si scandalul pe care-l fac.

 

Primul sfat pe care ti-l dau este sa nu incerci niciodata (prea tarziu deja ai facut-o) sa desparti doua pisici in valtoarea luptei pentru ca in acele momente ei nu mai stiu de absolut nimic si zgarie orice.Ca dovada te-ai ales cu rani tu.Asta orice veterinar recomanda.Lasa-i sa termine lupta si unul din ei/ele se va retrage intr-un tarziu.Fiecare lupta dintre pisici se termina cu una retragandu-se pe post de invinsa.Asa se restabileste ordinea in casa intre ele adica cine-i sefa si cine-i subalterna.Pisicile sunt teritoriale si tin de hierarhie.Una/unul este mereu dominant.Problema asta si-o rezolva intre ele.Este necesar.

 

Un alt sfat ar fi sa-i prescrie doctorul niste pastile impotriva la agresiune si anxiety.Al meu ia de vreo doua saptamani pastile.Se numesc Amitriptylline 5 mg....doua pe zi una dimineata una seara.Daca se gasesc acolo unde stai.Sau daca nu din astea macar ceva echivalent. Au un efect calmant.

 

Daca sunt amandoua in aceiasi incapere nu le lasa nesupravegheate.Pune niste apa intr-un tub de plastic cu pompa si de fiecare data cand cea agresoare maraie sau se da la cealalta spreiaz-o putin. Pisicile urasc apa si in felul asta poate va invata ca de fiecare data cand face urat va fi stropita.Asta tot veterinarul mi-a recomandat.

 

In rest ai rabdare ca i-si vor reveni la normal.Durata difera de la o pisica la alta.Se poate rezolva in cateva zile sau cateva luni. Mai mult nu poti face deocamdata. Nu le hrani impreuna,pune-le apa si mancare in diferite colturi ale camerei.Cat despre faptul ca trebuie sa-ti imparti timpul cand cu una cand cu alta,te inteleg,e greu.Si ai mei sunt obisnuiti cu atentie amandoi si mie mi-e greu sa stau in sufragerie cu unul pe cand celalalt este inchis in camera si viceversa.Dar incerc sa le ofer la amandoi acelasi timp si afectiune si sa am rabdare.

 

E prima data in 11 ani cand mi se intampla asa ceva.

 

Inca ceva.Fa-le o baie la amandoua numai cu apa ca se mai schimbe mirosul blanii lor.Poate si asta le afecteaza.Dar daca nu au fost in preajma altor animale,la tine nu cred ca e cazul.

 

O intrebare insa: Sunt fixate sau nu? Daca nu,atunci si asta ar putea fi o explicatie in legatura cu hormonii.

I-ti doresc succes si rabdare.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de acord cu administrarea de Amitriptilina. Nici la om si cu atat mai putin la animale. Dar deh..poate va plac pisicile dopate. Iar cu facutul de baie, mi-e greu sa cred ca le-ar placea. Le stresezi si mai tare, pisicilor nu le place apa. Eu i-am lasat sa se bata la inceput, ca deh..era lupta pt teritoriu, dar daca mai tarziu se mai cafteau ii bagam la tratamentul fortat :''hai sa ne imprietenim''. Ca atare le cumparam ce stiam ca le place cel mai mult sa manance si le dadeam la toti in acelasi timp, din mana mea. erau fortati sa stea langa celalalt si sa accepte ca impart mancare, ca impart atentie. Ia-o incetul cu incetul si incearca si asa. Si vezi daca pe undeva nu e vorba si de gelozie, de atentie mai multa acordata unuia. Eu daca ii mai prindeam ca se incaierau luam o sticla cu pulverizator de apa si ii speriam putin cu aburii de apa..suficient cat sa-i despart,dat nu cat sa-i traumatizez. De ce nu le castrezi? Le scutesti si pe ele de un chin. Vindecarea este f rapida si interventia este f sigura.

 

Avem idei foarte diferite despre cum ne crestem animalele draga Naeema :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.

 

Naeema daca prin fixate te referi la sterilizare, atunci nu, nu sunt. Sunt destul de batranele, una are 8ani si una 7. Doar cea de 8 a facut pui o singura data si de vreo 4 ani le fac injectii pt calduri si nu au mai apucat sa intre in calduri. Cred ca pe langa faptul ca totul a pormit din cauza ca una dintre ele s-a speriat foarte tare cand se juca ( se juca cu o ata care i s-a infasurat in jurul labutelor posterioare si se zbatea si facea f urat, iar cealalta s-a apropiat de ea sa o miroasa si a fost luata la bataie instant) , e posibil sa mai fie si o lupta de suprematie la mijloc. Sper sa isi revina cat mai repede, nu de alta dar imi este foarte greu sa ma impart intre ele.

 

Iar Ampera, tratamentul "hai sa ne imprietenim" nu functioneaza, pt ca numai cand se vad incep sa se maraie, nici nu se pune problema de o apropiere... Cred ca unica solutie este sa le sterilizez, inclusiv veterinarul mi-a sugerat lucrul asta. In schimb as mai avea o intrebare. Stiu ca la motani e foarte posibil sa faca blocaj renal dupa operatie...la pisici exista riscul asta, sau alte riscuri dupa operatie?

 

Multumesc oricum pt informatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie sterilizate, desi , la motani cel putin, rezolva partial problema. Eu am un motan pe care va trebui sa-l sterilizez din motive de agresivitate si sper sa rezolv problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fie putin cam tarziu pentru sterilizare. Sunt cam batrane.

Eu l-am sterilizat pe al meu la 5 ani si probabil ca nu il sterilizam nici atunci, numai ca imi mai luasem unul, tot baiat. Era foarte clar ca nu se vor impaca, din cauza suprematiei si impartirii teritoriului. Dupa ce a facut si cel mic 8 luni, l-am castrat si pe el si nu am avut nici o problema. Se mai bateau ei, insa doar cand cel mic avea chef de joaca si cel mare nu, asa ca il gheruia.

Si oricum, daca nu le dai la imperecheat, chiar nu are sens sa le tii nesterilizate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu sunt de acord cu administrarea de Amitriptilina. Nici la om si cu atat mai putin la animale. Dar deh..poate va plac pisicile dopate. Iar cu facutul de baie, mi-e greu sa cred ca le-ar placea. Le stresezi si mai tare, pisicilor nu le place apa. Eu i-am lasat sa se bata la inceput, ca deh..era lupta pt teritoriu, dar daca mai tarziu se mai cafteau ii bagam la tratamentul fortat :''hai sa ne imprietenim''. Ca atare le cumparam ce stiam ca le place cel mai mult sa manance si le dadeam la toti in acelasi timp, din mana mea. erau fortati sa stea langa celalalt si sa accepte ca impart mancare, ca impart atentie. Ia-o incetul cu incetul si incearca si asa. Si vezi daca pe undeva nu e vorba si de gelozie, de atentie mai multa acordata unuia. Eu daca ii mai prindeam ca se incaierau luam o sticla cu pulverizator de apa si ii speriam putin cu aburii de apa..suficient cat sa-i despart,dat nu cat sa-i traumatizez. De ce nu le castrezi? Le scutesti si pe ele de un chin. Vindecarea este f rapida si interventia este f sigura.

 

Avem idei foarte diferite despre cum ne crestem animalele draga Naeema :spiteful:

 

Nu cred ca-i plac nimanui pisicile "dopate" dar in cazuri extreme este nevoie.Dupa cum am spus este singura data in 11 ani cand s-a intimplat asta si situatia cu motanul meu este cat se poate de serioasa.Nu e vorba de teritoriu sau gelozie ci de trauma.Eu ai cunosc personalitatea si obiceiurile.Stiu cand se lupta in joaca si cand nu.El este acum speriat si paranoic rau de tot.Chiar si daca il pun pe celalalt la subsol cu usa inchisa,el tot maraie si nu e confortabil in casa.

In fine nu cred ca exista multa lume care are grija mai mult ca mine de pisici.Le duc la vet sa le curete dantura regular,mananca numai mancare de la vet,beau apa filtrata,primesc suplimente nutritionale,grooming in fiecare luna,ba chiar si sume enorme cand au avut nevoie de spitalizare sau tratament(unul dintre ei are o conditie medicala de cand e mic). Au tot confortul,grija si dragostea posibila pe care le-o pot oferi.Iar medicamentele in cazul asta sunt ultima solutie. Veterinarul lor este un doctor foarte bun si intelept si are experienta cu ei de atatia ani.Stie el ce recomanda,plus ca "tratamentul" este temporar si doza mica.

Cat despre baie,da e adevarat ca pisicilor nu le place apa dar iarasi dupa cum am mai spus in cazul meu ar fi nevoie,ca sa dispara mirosul de alte animale de pe ei.Si baie la o pisica se poate face cu grija fara sa o traumatizezi daca stii cum si ai rabdare.

Tratamentul fortat "hai sa ne imprietenim" nu merge cu pisicile.Vezi,ti-a spus si Lexxi.Poate merge la ale tale dar dupa cate stiu eu in majoritatea cazurilor problemele se rezolva in timp si nu cu forta,cu putin ajutor insa chiar si de la ceva pastilute.

 

Deci in concluzie sunt cazuri in care metodele conventionale nu schimba situatia si trebuie sa se recurga la ajutorul medicinei pentru o perioada de vreme.In rest nu cred ca noi avem idei asa diferite despre cum ne crestem animalele. Poate exista insa diferenta in asta: cat de departe am merge si ce am face fiecare ca sa le oferim o viata buna si fericita.Eu as face absolut tot indiferent de cost si timp.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×