Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Acneea - o problema medicala sau de cosmetica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! ;) Sunt si eu o fata cu o fatza de monstru (ehh, stiu, suna cam ciudat) :cry: Well, este un fel de a spune. Am gasit din intamplare acest forum si m-am decis sa ma alatur si eu :( Sper ca nu e vreo problema... :-

In orice caz, nu o sa va plictisesc cu povestea mea :flowers:, insa pe scurt as vrea sa va spun ca am o fatza oribila din cauza cosurilor (mai degraba, a acneei) pe care nu o mai suport :jester:

Foarte mult ma streseaza si punctele negre & punctele albe fiindca chiar daca le storc, acestea revin fiind bine "infiltrate" in piele :fool:

Fatza mea arata oribil deoarece am niste cosuri mari in zona T care sunt rosii, uneori cu puroi si daca vreau sa le storc sau ceva de genul ca sa scap de ele imi raman niste cicatrici oribile! :scare: :crazy:

As vrea sa impartasim impreuna cateva tratamente naturiste sau tot felul de produse care ne-ar putea ajuta si ce parere aveti in privinta dermatologilor & cosmeticienilor :yes:

M-am gandit sa cumpar de la farmacie aceasta crema Zineryt sau Zynerit? :P :crazy:

Iar daca cineva a folosit-o, as vrea sa va rog sa-mi spuna ce efecte are si daca ar trebui sa o incerc :blink:

Daca nici aceasta nu va functiona, atunci ma tem ca am sa recurg la o crema din USA in valoare de 120 RON (un milion doua sute lei vechi) e putin mai scumpa, dar se aud numai lucruri bune despre ea si m-am documentat si am discutat cu mai multi clienti care au incercat-o :tease:

Va multumesc! :o:

Cu stima,

Monster Face! :wub:

 

hey..

Mai in primul nu te lua dupa orice prostie pe care o citesti pe-aci pe net..

Ai fost la dermatolog? daca nu...du-te..dar la unul mai competent..pt ca iti spun si o poate spune multa lume.. majoritatea, daca nu chiar toti, sunt degeaba! iti dau niste tratamente cu niste creme, tampenii ce apare mai nou pe piata si despre care se aude ca e bun, fara sa tina cont de ce tip de ten ai tu, sau ce alta problema ai avea..

Daca te va intreba diverse chestii..si iti va spune tipul de ten and shit..e ok.

Inainte de orice..afla`ti tipul de ten..si incearca sa gasesti commenturi si chestii pe net folositoare doar pt tipul tau de ten. Nu asculta pe unu care vine si zice ca produsul X i-a facut fatza impecabila. Pt ca cel mai probabil el are tenu uscat si produsele folosite de cei cu tenul uscat daca le pui pe ten gras nu doar ca nu vor avea niciun efect, ba chiar unele inrautatesc situatia.

La cei cu tenul gras/mixt...e total altfel treaba...si pot spune asta..pt ca si eu am problema asta. Eu am tenul mixt..adica gras, chiar FOARTE gras as putea spune(si asta e de fapt problema mea cea mai grava, sebumul) in zona T (si da, si mie imi apar cosuri aici..pe frunte de exemplu imi mai apar acum destul de rar..dar am ramas cu urme rosii) ...si normal/uscat pe obraji. Numai ca marea DIFERENTA este ca eu sunt baiat. La baieti am inteles ca e altfel..lor incepe sa le treaca acneea si problemele cu hormonii de pe la 18-19 ani..spre 20-21 asa(eu am 19, abia astept doamne..:D). Pe la 16-17 ani atinsesem "apogeul" ..eram groaznic. Apoi mi-au mai trecut..am o forma MUUULT mai usoara acum..insa repet am ramas cu un ten foarte gras..tot timpu am fatza uleioasa in zona T(ce ma streseaza sebumu asta!!! si mai imi apar cosuri in zona asta)

Revenind la tine..: In schimb la fete, altfel sta treaba. si pe unele le tzine si spre 25-30 de ani incolo. Tu ar trebui sa iti faci toate analizele posibile..interne in primul rand..pt ca la fete in principiu de-acolo vine cauza..ovare, hormoni, etc.

Daca ai o problema interna, crede`ma...nu o sa gasesti o "crema magica" care sa te scape de acnee. De fapt nu poti scapa de acnee dekt cand se regleaza hormonii aia..ceea ce ar trebui sa se intample pe la vreo 20 de ani, dupa pubertate. Dar, cum zisai mai sus...la multe fete continua...si asta din cauza ca au anumite probleme interne..

 

Zynerit..chiar astazi m-am gandit si eu ca as vrea sa`l incerc..dar oricum..sa`mi dau asa..pe cosuri doar.. Cert e ca dupa incetarea folosirii lui....cosurile vor aparea iar. Desi eu ma gandeam sa merg pe ideea de a-l folosi pana mai cresc 1-2 ani si imi trece "problema pubertatii" :D. Eu n-as avea nevoie dekt pe frunte..si..2-3 cosuri pe restul fetzei cand mai apar..

Apoi..ce crema de 120Ron...doamne fereste...sunt numai tampenii.. e numai reclama de ei. Singurele persoane la care au efecte toate produsele astea "mai mari" care isi fac reclame, sunt cei cu tenul normal, sau uscat,s i nici nu au acnee.. au doar 1-2 cosuri de care vor sa scape. ATAT!

 

Tratamente naturiste...sincer sa fiu nu prea am incercat..pt ca am pur si simplu o presimtire ca nu ma va ajuta cu nimic. Eu personal cred ca tot ce pot sa fac acum e sa astept sa treaca timpul..si sa treaca de la sine problema... pt ca am incercat fel de fel de produse "antiacnee" ...si degeaba.

In schimb tu...nu astepta...e altfel la tine. Nu sta asa..si vezi un dermatolog. Nu iti va trece permanent..dar macar se poate mentine fatza "mai curata" pana mai castigi in ani. E cam singurul lucru pe care il poti face. Dar sfatul meu este sa nu stai asa..pt ca poti ramane cu niste cicatrici urate..si e chiar naspa atunci.

 

Daca pt mine, pt secretia mare de sebum, are cineva vre`un sfat..chiar il rog sa isi spuna cuvantul.

Editat de Miiiiiiiiih

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma vere.. deci...Roaccutane este un medicament care "umbla" la glandele sebacee ca sa nu mai produca atata sebum.

De aceea se usuca toate chestiile..buze, etc...pt ca sebumul e in cantitati insuficiente fatza de cat ar avea nevoie. Daca sebumul e foarte mult redus..inseamna ca nu o sa mai aveti nici pe fatza..si deci bacteriile nu o sa mai aibe cu ce sa se "joace"..ca sa se formeze cosuri NOI. La cei cu tenul NORMAL sau USCAT ...poate ca nu puteti sa va dati seama ca organismul vostru nu mai produce atat sebum..si de aceea va intrebati cand trec cosurile..cosurile respective "se vindeca" cu timpu.. In schimb cei cu tenul GRAS isi vor da seama..pt ca o sa aiba o fatza uscata, asa cum probabil si-ar fi dorit dintotdeauna(dar asta este un vis temporal, pt ca efectul va trece). Eu de exemplu cand am folosit..mi s-a dat si o crema preparata in farmacie pt uz extern care sa usuce fatza+o crema hidratanta. rolul acestora era sa imi dispara cosurile(roseli,puncte,pustule,etc) EXISTENTE in perioada folosirii roaccutane. Cam asta face acest medicament...folosindu`l ,nu vor mai aparea cosuri.. Dar cele existente..trec ori cu ajutorul a unei creme..ori in cateva luni..prin "vindecare" naturala..

Eu am avut acnee urata..vulgara..am luat roaccutane 6 luni..si dupa fix 1 an de la incetarea folosirii lui...tenul a inceput sa mi se ingrase(eu zic ca e mult mai gras acum..si asta ma streseaza f rau) ..si sa apara si cosuri. Intr`o forma MULT mai usoara..dar au aparut iar. Rolul Roaccutaneului este de a ..cum sa zic eu.."cheating acne" ... adica sa te tratezi in timpul pubertatii cu roaccutane, cu fel de fel de antibiotice, cu creme cu ce vrei tu...numai sa AIBE EFECT.. si sa tot faci asta pana scapi de pubertate..adica..sa implinesti vreo 20-21 de ani.. Am citit pe-aci si sunt persoane de vreo 26 de ani (FETE) carora nu le-a trecut.. inseamna ca sunt probleme interne(ovare, hormoni, chestii, altfel sta treaba la fete:D).. deci degeaba o sa folositi un medicament..pt ca , chiar daca va avea efect..la incetarea folosirii vor aparea iar problemele. Eu sunt baiat, si sper sa n-am nicio problema:D ..si am 19 ani..sunt cam pe trecere..

Editat de Miiiiiiiiih

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam din tot ce ai scris tu despre tenuri si etc stiam deja pentru ca m-am documentat mult pe faza asta :blink:

Chiar astazi am avut programare la dermatolog si mi-am facut niste analize :scare:

Am deja un tratament de urmat plus ceva crema mai scumpa, insa sper sa merite :crazy:

Cat despre tratamentele naturiste, sa stii ca pe mine m-au ajutat destul de mult :crazy:

Acum astept sa vad rezultatele tratamentului... :jester:

Apropo, credeti ca ar trebui sa merg si la o cosmetica? :-

 

Cu stimă,

:P Monster Face! :o: :flowers: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 12-14 zile de folosire roaccutane, am renuntat la el. Nu mai rezistam. Aveam stari de voma :crazy: si nu ma simteam deloc bine. Am auzit un zvon si am incercat si varianta asta. Am inceput sa mananc mai sanatos, sa nu mai beau nici cola, nici pepsi, sa nu mai mananac ciocolata si sa reduc din dulciuri. Si surpriza...cosurile nu prea au mai aparut. Cele existente au inceput sa treacaa. Nu mai am nici un cos cu infectie. Poate doar rosii din cand in cand. Simplu, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca te dezamagesc costi91 dar nu vor trece fara un tratament adecvat pt tine. Eu am tinut 3 luni de regim fara dulciuri fara fast food si fara mezeluri etc. Numai mancare sanatoasa la gratar cu salata si fructe si degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut (ce bine suna la timpul trecut :() probleme cu acneea. Am incercat skinoren, isotrexin, retin-a, tratamente naturiste si multe altele. Singura chestie care a dat rezultate a fost brevoxylul, dar care imi usca fata teribil. M-am tot documentat pe net si am dat peste cei de la acne.org. Mi-am zis ca n-am ce pierde si mi-am schimbat complet "programul" de tratament, ca sa zic asa. Mi-am comandat doar peroxidul de benzoyl de la ei, pe care am dat 26 de dolari cred, cu tot cu transport si a ajuns in circa 2 saptamani.

Bun. Il folosesc cam de aproape doua luni si tenul meu arata din ce in ce mai bine. Dimineata ma spal cu gelul de curatare Hyseac de la Uriage (din cate am testat - Avene, Vichy - o porcarie, etc. asta e cel mai bland cu tenul), pulverizez apoi putina apa termala de la Uriage iar dupa ce se usuca, crema cu aha, tot de la uriage (lol, ce reclama le fac). Astept sa intre in piele dupa care aplic o crema hidratanta pentru ten cu roseata de la Bioderma, apoi crema cu spf de la Avene. Seara ma demachiez cu Sensibio h2o solutie micelara, ma spal din nou cu gelul de la Uriage, apoi mai dau inca odata cu putin demachiant, pentru eventualitatea in care au ramas resturi de machiaj, putina apa termala, peroxid de benzoyl si crema hidratanta sensibio riche de la bioderma.

Cam asta ar fi programul care a dat rezultate la mine.

Am inteles insa ca si LHE ar da rezultate excelente. Eu as vrea sa-mi fac tratament contra cicatricilor cu acest LHE, o sa merg undeva prin iulie si o sa scriu si despre rezultate. Pana una alta, am auzit ca tratamentul LHE contra acneei ar curata un ten cu probleme in circa 4-5 sedinte (eu stiu doar preturile de la un cabinet unde am facut o programare pentru cineva - in jur de 100-200 de euro pentru 6 sedinte, pretul se negociaza la consult).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut all. folosesc roaccutane de vreo luna dar nu vad nici un rezultat. doar buzele foarte uscate. am stat cam mult in soare, fara sa folosesc creme cu factor de protectie solara. cam dupa cat timp incep sa apara rezultate? am voie sa fumez in perioada cat folosesc roaccutane? eu iau cate 3 pastile odata, dupa masa, dupa-amiaza. mentionez ca am o forma grava de acnee; inclusiv pe piept si torace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut all. folosesc roaccutane de vreo luna dar nu vad nici un rezultat. doar buzele foarte uscate. am stat cam mult in soare, fara sa folosesc creme cu factor de protectie solara. cam dupa cat timp incep sa apara rezultate? am voie sa fumez in perioada cat folosesc roaccutane? eu iau cate 3 pastile odata, dupa masa, dupa-amiaza. mentionez ca am o forma grava de acnee; inclusiv pe piept si torace.

 

In primul rand, cati ani ai?

apoi, despre fumat am inteles ca nu e bine, pt ca ingreuneaza vindecarea tenului.

iar faza cu soarele...depinde si de tipul tau de ten..daca esti mai sensibil..dar nu cred ca e chiar atat de necesar pe timpu zilei...ca nu stai ca la plaja, nu cred ca ai de ce sa stai pe la pranz in soare cand e cel mai rau..

dekt daca vrei neaparat sa mergi la mare, la strand...sa folosesti creme cu factor de protectie mai ridicat.

rezultatele...nush cum sa iti zic...dar roaccutane nu face nimic altceva dekt sa umble la glandele sebacee sa nu mai produca asa mult sebum. Atat. Ai vazut ca ti se usuca buzele..asa e si cu restu pielii...o sa o ai uscata/normala..si din cauza asta nu o sa iti mai apara cosuri..iar cele existente incep sa vindece singure,pentru ca nu le mai intretine sebumu. dar roaccutane nu vindeca, ti-am zis. el dekt reduce sebumu, uleiul natural al pielii. Asa ca mai asteapta putin. Si mananca sanatos, lasa prostiile, lasa sucurile.

iar piept si torace e acelasi lucru.

Editat de Miiiiiiiiih

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai am 22 de ani. ma confrunt de mult timp cu aceasta afectiune. sunt nevoit sa stau in soare pentru k de asa natura imi este serviciul; dar o sa imi achizitionez o crema cu factor de protectie soloara mai puternica. LA VOI CAM DUPA CAT TIMP AU APARUT REZULTATELE. Mentionez k este o forma grava la mine. IAR CU ADMINISTRAREA LOR, E BINE CUM FAC? CATE 3 ODATA DUPA-AMIAZA ZI DE ZI? MEDICAMENTUL MI-A FOST PRESCRIS DE DNA. DOCTOR GABRIAN DE LA CLINICA DERMASTYLE.

 

IN AFARA DE USCATUL BUZELOR NU A APARUT NICI O REACTIE ADVERSA DIN CELE SCRISE IN PROSPECT. EU UNUL AM INCREDERE IN ACEST MEDICAMENT DEOARECE CRED K E ULTIMA SOLUTIE. AM INCERCAT FEL DE FEL DE TRATAMENTE, PE LA CANTACUZINO AM FACUT IN REPETATE RANDURI SERIILE DE VACCINURI. NU MAI ZIC DE LEACURILE BABESTI CARE NU AU DAT NICI UN REZULTAT. O SA TRATEZ CU SERIOZITATE MAXIMA ACEST TRATAMENT CU ROACCUTANE. IN SPERANTA K MA VOI VINDECA. CE-I DREPT K A TRECUT DOAR O LUNA. MAI AM DE ASTEPTAT. DOCTORA IMI ZICEA K DUPA 3 LUNI INCEPE O AMELIORARE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm...la 22 de ani nu ar fi trebuit sa iti treaca? ai tenu gras? de cat timp ai problema asta?

sau lasa`ma sa ghicesc...inca de cum ti-a aparut acnee cand erai la scoala..nush..14-15 ani sau cand ti-a aparut tie.. ai inceput cu fel de fel de tratamente tampite? antibiotice oral, lotiuni pe fatza, etc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×