Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Acneea - o problema medicala sau de cosmetica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am folosit multe produse...Skinoren, Zynerit, am luat si antibiotice si nimic...Zynerit mi-a facut bine dupa o luna, apoi ba ca foloseam, ba ca nu foloseam fata mea ramanea la fel. Cred ca un an numai Zynerit mi-a recomantat dermatologul. Si mi-am schimbat doctorul dermatolog. Alt doctor mi-a dat 2 tipuri de antibiotice. Oxacilina si inca unul. Le-am luat cam 10 zile fiecare, cu pauza intre ele de 2 saptamani. Si mi-a dat Skinoren. Degeaba... Apoi dupa o pauza de cateva luni m-am dus la alt doctor. Mi-a dat Roaccutane de 2 ori/zi, Azitrox 500mg la 24/h, 10 zile si 2 creme frantuzesti(nu fac reclama, nu este o firma cunoscuta), una pentru spate si una pentru fata. In prima zi, seara, cand am luat Azitrox si Roaccutane ma durea foarte tare stomacul, aveam greturi dar am trecut peste. Astazi este a 4-a zi de tratament. Nu este nici o imbunatatire :P dar e prea devreme. Am citit abia ieri despre aceste efecte secundare si sunt putin confuz. Am citit tot topicul si vad ca voi ati facut analize. Pe mine doctora m-a intrebat daca am avut hepatita sau vreo boala grava si atat. Nu mi-a spus de ficat sau sa-mi dea ceva sa-l protejeze. Mi-a dat farmacista Essentiale forte N ca cica este bine sa iau ca "pansament". Acum simt putin buzele uscate. Am un coleg care ia Roaccutane de 3ori/zi de o luna si buzele lui arata foarte urat. Sper sa nu ajung ca el. O sa folosesc mult strugurel si balsam de buze. Cred ca voi continua tratamentul, chiar daca am 17 ani (69 de kg 8) )

Bafta celor ce incercati sa scapati de aceasta problema !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand o ssuuuper cosmeticiana de la salonul TRUE COLOR , se numeste Dana , tel 0729.003.251.

Asa am avut si eu, ajunsesem si la spitalui dermato venerice te la tineretului, insa ..degeaba!! pana am dat de Dana, care m-a ajutat si acum sunt ok. Ba chiar nu mai trebuie sa ascund sub fond de ten cosurile, asta pentru ca nu le mai am!!

Incearca si la Dana !!!!

Succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am sotret , tratament pentru acnee, eu nu l-am urmat asa ca daca i s- a prescris cuiva eu pot sa il dau gratis. Cluj adresa de mail anaisisro@yahoo.com. Medicamentul e mai valabil pana in luna iulie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu inca am cosuri si stiu k este foarte jenant dar... m am dus la un dermatolog si tratamentul da rezultate ...sunt atatea pastile ,creme... nu trece de la o crema de la avon ...sau mai stiu eu eu am luat sotret 10 ,azitrox,flucoric si aerius dar toate astea se iau intr un anumit fel de exemplu aerius si sotret iau in fiekre zi azitrox sunt 3 pastile intr o cutie kte 1 timp de 3 zile dupa aceea 7 zile pauza iar in prima zi d pauza 1 cutie de flucoric( intr'o cutie este 1 pastila) mai iau desigur o crema izotrexin si o mixtura prescrisa de doctor si azitroxul l am luat doar de 4 ori adik 4 cutii la fel si cu flucoricul izotrexinul si mixtura le iau in alternanta aqm dupa 1 luna de tratament mai iau medocrem de la ivatherm si ink o crema pentru hiratare pentru k tratamentul usuca pielea si plus k ma duc in fiekre saptamana la drenaj (imi arde cosurile cu laserul) sa nu uit de apa termala de la avene tratamentul este foarte scump ...eu ma duc la doctoru Nocivin Daniel din constanta... sper k va va fi de ajutor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu inca am cosuri si stiu k este foarte jenant dar... m am dus la un dermatolog si tratamentul da rezultate ...sunt atatea pastile ,creme... nu trece de la o crema de la avon ...sau mai stiu eu eu am luat sotret 10 ,azitrox,flucoric si aerius dar toate astea se iau intr un anumit fel de exemplu aerius si sotret iau in fiekre zi azitrox sunt 3 pastile intr o cutie kte 1 timp de 3 zile dupa aceea 7 zile pauza iar in prima zi d pauza 1 cutie de flucoric( intr'o cutie este 1 pastila) mai iau desigur o crema izotrexin si o mixtura prescrisa de doctor si azitroxul l am luat doar de 4 ori adik 4 cutii la fel si cu flucoricul izotrexinul si mixtura le iau in alternanta aqm dupa 1 luna de tratament mai iau medocrem de la ivatherm si ink o crema pentru hiratare pentru k tratamentul usuca pielea si plus k ma duc in fiekre saptamana la drenaj (imi arde cosurile cu laserul) sa nu uit de apa termala de la avene tratamentul este foarte scump ...eu ma duc la doctoru Nocivin Daniel din constanta... sper k va va fi de ajutor...

 

Acnea este o boala comuna, partial determinata genetic, observata mai ales in perioada pubertara, dar si la adult.Este o afectiune polimorfa in care coexista leziuni retentionale si inflamatorii adeseori pe fond de piele seboreica.

 

Este indispensabil ca pacientul sa fie indrumat spre dermatolog, sa discutam cu pacientul, sa-i explicam evolutia bolii si sa eradicam ideile preconcepute.

Dermatologul defineste potentialul gravitatii si stabileste in functie de acesta strategia terapeutica.Leziunile de acnee induc o crestere a reactivitati emotionale cu instabilitate, stress, si chiar dismorfofobie.Medicul dermatolog trebuie sa fie pregatit sa trateze boala dar si sa deceleze modificarile comportamentale pentru a lua asupra lui sustinerea psihologica a pacientului sau sa apeleze la ajutorul psihiatrului sau psihologului.

 

Acnea este o boala comuna, partial determinata genetic, observata mai ales in perioada pubertara, dar si la adult.Este o afectiune polimorfa in care coexista leziuni retentionale si inflamatorii adeseori pe fond de piele seboreica.

 

Tratamente

 

Tratamentul acneei trebuie sa tina seama de tipul acneei: retentionala, inflamatorie sau mixta, de intensitatea si gravitatea sa, de eventualii factori declansatori sau de asocierea cu alte afectiuni.La debutul bolii leziunile retentionale sunt reduse, tabloul clinic poate fi nesemnificativ dar tratamentul este uneori dificil.Este indispensabil sa discutam cu pacientul, sa-i explicam evolutia bolii si sa eradicam ideile preconcepute din tratamentul acneei.

 

In timp ce tratamentul acneei usoare/debutante este local, in acneea severa acesta este foarte complex: reducerea seboreei, introducerea isotretinoinei sau antibioticelor per os, tratamente microchirurgicale,tratamente dermato-cosmetice, sustinere psihologica.

 

Ce nu trebuie facut in acnee:

 

 

Editat de Cristinick
link-uri sterse

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tratament o data pe luna si produse dermo-cosmetice de ingrijire.o sa vezi diferenta destul de repede.

 

fond de ten:mergi intr-o farmacie si incearca-l pe cel de la vichy. ar trebui sa acopere bine si sa arate natural :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa renunti in totalitate la carne -e vorba de toxine pe care corpul nu mai stie unde sa le arunce -dupa ce am devenit vegetarian,au disparut si cosurile,si am un ten gras...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×