Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Acneea - o problema medicala sau de cosmetica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nici eu nu am fost ocolit de acnee (trebuie sa recunosc ca tu la i g i u sa m-ai depasit). Si acuma mai imi apare cate unul 2.

 

Ce fac acuma:

- merg o data la 1-2 luni la o cosmeticiana care imi curata fata; este important fiindca scap de punctele negre (la mine sursa principala de cosuri);

- cum am un ten gras ma spal de 2 ori pe zi cu Garnier Pure (asa mi-a recomandat cosmeticiana); de asemenea mi-a zis ca sapunul usuca fata si va avea ca efect tocmai contrariul o secretie mai mare de sebum.

 

Vara mi se intampla ceva ciudat: ma umplu de cosuri pe spate. Cosmeticiana a zis ca nu e ceva normal deoarece la soare cosurile sunt uscate. La mine se produce exact contrariul. Si tatal meu pateste la fel asa ca presupun ca este o mostenire de familie.

 

 

 

 

Buna! Eu am auzit ca soarele nu face bine la cosuri. El le ususca dar tocmai de aceea pielea produce mai mult sebum pentru a face fata uscaii sale, deci soarele nu trateaza cosurile.

 

Buna! Eu am auzit ca soarele nu face bine la cosuri. El le ususca dar tocmai de aceea pielea produce mai mult sebum pentru a face fata uscaii sale, deci soarele nu trateaza cosurile. Eu folosesc contra acneei gama Very Clear de la Derma e si chiar are rezultate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am acnee de aprox 3 ani, nu mai suport..am incercat toate felurile de medicamente recomandate de medici dermatologi si nimic, m-am saturat pur si simplu, cand ma uit in oglinda imi vine sa-mi tai fata cu o lama. De fiecare data cand privesc tenul curat al altora si ma gandesc la mine, cad in depresie...

 

Daca stiti vreun tratament care intr-adevar a mers...va rog, nu va sfiiti si spuneti-mi si mie..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu prea ai ce sa faci finca probabil esti la varsta eruptiei.

 

sa nu folosesti creme cu castraveti, aloe vera si mai stiu io ce fructe si nici creme hidratante.

 

eu am avut in urma cu ceva ani umerii plini de cosuri, plangeam de durere si disperare. uram si rupeam non stop bilutele cu sebum.

mi-a zis un dermatolog sa ma ung cu albastru de metil. am scapat de ele forever.

 

nu folosi sapunuri exfoliante si nici lotiuni nusdecare. sunt total inutile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu prea ai ce sa faci finca probabil esti la varsta eruptiei.

 

sa nu folosesti creme cu castraveti, aloe vera si mai stiu io ce fructe si nici creme hidratante.

 

eu am avut in urma cu ceva ani umerii plini de cosuri, plangeam de durere si disperare. uram si rupeam non stop bilutele cu sebum.

mi-a zis un dermatolog sa ma ung cu albastru de metil. am scapat de ele forever.

 

nu folosi sapunuri exfoliante si nici lotiuni nusdecare. sunt total inutile.

 

 

deci daca ma dau cu albastru de metil pe fata scap? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca. da vezi ca se duce cam greu de pe piele,

 

incearca pe mana o pat mica, vezi cat de repede se curata la spalat si cu ce fel de sapun si....go for it.

 

la mine cum a fost vorba de spate, sormile imi desenau tot felu de forme. nu-mi mai amintesc cat de repede se ducea albastreala, da cosurile au disparut.

 

fa asa: daca maine si duminica ai putea sta in casa, unge-te, lasa solutia sa intre in piele si duminica seara vezi cum te dezalbastresti. daca nu se duce, stai si tu asaaaaa albastru..... :good: :lol: :o: :o: :lol:

 

la mine s-au uscat foarte repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incearca. da vezi ca se duce cam greu de pe piele,

 

incearca pe mana o pat mica, vezi cat de repede se curata la spalat si cu ce fel de sapun si....go for it.

 

la mine cum a fost vorba de spate, sormile imi desenau tot felu de forme. nu-mi mai amintesc cat de repede se ducea albastreala, da cosurile au disparut.

 

fa asa: daca maine si duminica ai putea sta in casa, unge-te, lasa solutia sa intre in piele si duminica seara vezi cum te dezalbastresti. daca nu se duce, stai si tu asaaaaa albastru..... :lol: :o: :o: :lol: :lol:

 

la mine s-au uscat foarte repede.

 

 

daca merge vin in calatorie pana "in brate la james hetfield" si iti dau o bere :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io nu beau bere. numa apa.....cu ciocolata.

 

 

aaaaaa mai vezi umpic ce mananci, ca si anumite alimente....dau cosulete...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
io nu beau bere. numa apa.....cu ciocolata.

 

 

aaaaaa mai vezi umpic ce mananci, ca si anumite alimente....dau cosulete...

 

 

 

da stiu..ma abtin cat pot..

 

o apa...cu ciocolata atunci :good:

 

inca ceva...cam in cat timp ti-au trecut cosurile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel mult o saptamana. da ti-am zis...surorile mele ma ungeau din plin seara pe spate, se usca primu rand, iar ma murau.

 

dormeam imbibata de albastreala si nu ma interesa daca iesea la spalat sau nu.

 

acu vezi si tu cum ai putea proceda.

 

nu e ceva anormal sa umbli cu mutra albastra p strada sau la servici sau scoala, da sa nu capeti complexe...albastrii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×