Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Acneea - o problema medicala sau de cosmetica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inteligentule, ia explica tu aici, altora decat mie, ca mie nu-mi folosesc explicatiile tale referitoare la Roaccutane si ADN CUM INFLUENTEAZA ROACCUTANUL ADN-UL. Hai, ca doar ai terminat medicina (ma rog, n-ai terminat-o, dar ai facut deja 3 ani, deci stii cu ce se mananca).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa punem problema altfel.Roaccutane este cunoscut pe piata internationala drept un produs de top .. din moment ce e foarte mediatizat si da rezultate excelente la marea majoritate a pacientilor e absolut evident ca trebuie sa vina acei cercetatori care sa faca contra reclama pentru ca asta este lumea in care traim. Nu stau acum sa caut pe google sa ma informez din mii de pagini cu ce-au gasit marii cercetatori eu iti zic atat roaccutane are prin numeroasele beneficii reducerea secretiilor glandelor sebacee care sunt unul din factorii aparitiei acneei punctelor negre etc , pe langa asta lupta cu virusul din sange care difera streptococul acela care provoaca fie acnee nodulo chisitca , chistica , acnee usoara etc.Nu are cum sa iti schimbe lanturile polipeptidice ale moleculei de ADN asa ceva este absolut o aberatie , ori nu ai inteles tu exact ce a scris nenea savant german ori vrei sa-mi demonstrezi ca stii sa postezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu are cum sa iti schimbe lanturile polipeptidice ale moleculei de ADN asa ceva este absolut o aberatie , ori nu ai inteles tu exact ce a scris nenea savant german ori vrei sa-mi demonstrezi ca stii sa postezi.

 

Trec peste ultimele tale afirmatii din fraza de mai sus si te rog (la modul serios si politicos) sa imi explici cum poate o anume substanta din prodususl Roaccutane sa influenteze ADN. Asta una la mana. Si daca nu poate, de ce ?

 

Doi la mana: ce anume poate influenta ADN-ul si cum.

 

Trei la mana: dupa ce imi vei da detalii succinte despre problemele mentionate mai sus, doresc materiale (referinte) despre ce ai scris (autor si numele cartii - in limba ro sau engl).

 

Multumesc!

 

PS: omul cat traieste invata.

Nu contest cunostintele tale, dar nici sursele informarii/dezinformarii mele.

Doresc amanunte suplimentare sa-mi clarific anumite aspecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

roaccutane foloseste multa lume ... in momentele de fata pana si yo , efecte adverse sunt , ... adnu nare nici o treaba cu medicamentu asta e un derivat de vitamina A acida un_trist are dreptate cu efectele benefice , la adn nu ma pricep dar dr care mi-a recomandat acest medicament mi-a zis ca nu ai cum sa ai efecte adverse sub 40-50 mg pe zi.

Editat de andudrei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
roaccutane foloseste multa lume ... in momentele de fata pana si yo , efecte adverse sunt , ... adnu nare nici o treaba cu medicamentu asta e un derivat de vitamina A acida un_trist are dreptate cu efectele benefice , la adn nu ma pricep dar dr care mi-a recomandat acest medicament mi-a zis ca nu ai cum sa ai efecte adverse sub 40-50 mg pe zi.

 

 

Deci: daca nu te pricepi la ADN, nu ai cum sa afirmi daca are legatura sau nu Roaccutanul cu ADN-ul sau daca primul il influenteaza pe al doilea.

Iar ce spun medicii din Ro :jester: ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am folosit roaccutane 6 luni.. impreuna cu creme si pastile diane 35.. anticonceptionalele le-am luat pana in decembrie.. apoi am intrerupt.. si observ ca imi reapar cosuri :flowers: insa nu ma intorc la pastile!! pentru ca au un efect atata timp cat le iei.. dupa.. reapar cosurile! cel putin asa a fost in cazul meu.. acum am de gand sa imi iau produse elmiplant si sper sa reduc problemele

Buna,iti pot recomanda niste produse foarte bune pentru acnee.Depinde si daca ai tenul gras sau uscat(sunt tratamente diferite).Produsele se numesc Dermaviduals.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva,care sunt cele mai bune creme dermato-cosmetice sau cosmetice pt acnee?Cum ar trebui sa-mi ingrijesc tenul acasa si care este diferenta intre o pustula si un comedon?Daca stiti o cosmeticiana buna si puteti sa-mi recomandati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva,care sunt cele mai bune creme dermato-cosmetice sau cosmetice pt acnee?Cum ar trebui sa-mi ingrijesc tenul acasa si care este diferenta intre o pustula si un comedon?Daca stiti o cosmeticiana buna si puteti sa-mi recomandati

Eu am scapat cu peeling chimic cu acid glicolic , in 10 sedinte tenul arata forte bine, nu mai apar eruptii iar daca apar sunt foarte superficiale si trec repede. Acasa ca si sfat al cosmeticienei care m-a tratat am luat o spuma demachianta de la germain de cappuccini , lotiune tonica cu acid glicolic de la bruno vassari si apoi o emulsie ca si baza pentru machiaj si crema care regleaza sebumul tot de la germain de cappuccini din aceasi gama. Eu sunt extrem de multuita, produsele sunt profesionale si se simte. Procesul peelingului chimic este total nedureros si este fin, exfoliaza straturile de piele si inhiba dezvoltarea bacteriilor. Eu m-am lasat de el de o luna pentru ca nu mai aveam nevoie si nici urma de cosuri sau eruptii, nici macar puncte negre, insa ce-i drept ma ingrijesc acasa cu produsele pe care ti le-am enumerat.

Sper sa iti fie de folos :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cand am citit prospectul de la roaccutane nu l-am mai luat :P

 

oricum, am incercat sa am grija cat de cat ce mananc .. adica sa tin un fel de regim. Fara multa sare in mancare, piperat, ardeiat, etc si mi-au mai disparut din cosuri. Evit sa-mi aplic in zonele acelea lotiuni de corp sau alte prostii. de asemenea, cei care aveti probleme cu cosurile... trebuie sa fiti cu ochii in 4 cand vine vorba de igiena :o:

Editat de ChrisTinA_WhisperWind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am postat si eu o parere acum ceva timp cred ca vreo 3 luni. Imi merge bine cu roaccutane, la analizele dupa 3 luni am obs ca am crescuta bilirubina adica mi-a afectat putin ficatul si dermatologul mi-a recomandat essentiale forte pt ficat si dupa 6 luni vad ca e bine. Eu iau o doza foarte mica(10 mg) in ciuda faptului ca am aproape 90 kg dar efectele se vad in timp si merita asteptarea. Eu trebuie sa astept un an de zile, iau si zinc si folosesc si retin A. Dupa ce voi termina tratamentul voi continua sa va tin la curent si am facut si poze in fiecare seara la fata pt a vedea diferenta. Parerea mea este ca trebuie incercat roaccutane ca ultima solutie si prescris de catre un medic care sa va verifice analizele la maxim 3 luni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×