Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Acneea - o problema medicala sau de cosmetica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu conteaza orasul? As putea sa iti recomand un dermatolog bun. E si prof. universitar si eu insami am apelat la serviciile sale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati !! Cine s-a mai lovit de aceasta problema ajutati-ma va rog !

 

De la varsta de 13 - 14 ani am inceput sa ma comfrunt cu asa numita "acnee".. pana pe la 19 ani am folosit doar creme gen clearasil sau retin-a care mai ameliorau dar nu de tot !

 

Realizand personal ca toata aceasta "acnee vulgara" se baza pe o dereglare hormonala si se accentua doar in urma contactelor sexuale am luat decizia sa merg la un dermatolog care dupa explicatia data mi-a prescris un tratament cu antibiotic doxiciclina si o crema care da si-au facut treaba dar doar pentru perioada in care urmam tratamentul ! La un moment dat am realizat ca deja corpul meu devenea imun la antibiotic si m-am oprit continund sa imi apara "cosuri" ..

Actual am 23 de ani locuiesc cu sotia mea de la varsta de 17 ani si imi este putin imposibil sa nu duc o viata sexuala normala ceea ce ma obliga sa suport si consecintele !

 

Am primit niste raspunsuri gen : foloseste vitamina A / B .. Zinc si sa incerc Acnezine ?!?

 

As aprecia daca se ofera niste sfaturi sau pareri nu glume sau alte porcarii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o problema planetara, cred ca ar fi cazul sa te uiti si la ce maninci, renunta la porc, lapte, sa vezi ce se intimpla dar e nevoie de cel putin 4 luni sa se vada rezultate.

Spanac si verdeturi cat mai multe!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Realizand personal ca toata aceasta "acnee vulgara" se baza pe o dereglare hormonala si se accentua doar in urma contactelor sexuale am luat decizia sa merg la un dermatolog care dupa explicatia data mi-a prescris un tratament cu antibiotic doxiciclina si o crema care da si-au facut treaba dar doar pentru perioada in care urmam tratamentul ! La un moment dat am realizat ca deja corpul meu devenea imun la antibiotic si m-am oprit continund sa imi apara "cosuri" ..!

 

As aprecia daca se ofera niste sfaturi sau pareri nu glume sau alte porcarii !

Consulta si un psiholog. Corpul tau nu devine imun la Ab, ci iti reapare problematica pe fond psihic.

Afla impreuna cu el de ce te sperie ( "scarbeste") pe tine sexul, si de unde ti se trage aceasta fobie, de somatizezi asa cumplit atunci.

In paralel cu reglarea psihica, foloseste si tratamentul dermatologic.

S-ar putea sa fii surprins de rezultate.

 

 

Succes!

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg de ce "psiholog" problema mea nu vine pe fond psihic si cum ar putea sexul scarbii pe cineva ? nu din contra imi face foarte mare placere dar odata cu aste am impresia ca pierd si foarte multe vitamine din corp ! am inceput sa iau Selezin ACE un complex de vitamine (a/zinc .. etc ) bune pentru piele si chiar de cateva zile nu am nimic pe fata sunt impresionat sper sa fie ok pentru ca sincer mai bine as lua vitamine decat antibiotice !

Devenisem imun la antibiotic crede-ma pentru ca am avut o problema cu o masea se umflase si chiar nu mai avea efect antibioticul .. acest lucru fiind comfirmat si de medicul meu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Devenisem imun la antibiotic crede-ma pentru ca am avut o problema cu o masea se umflase si chiar nu mai avea efect antibioticul .. acest lucru fiind comfirmat si de medicul meu !

 

Imun la antibiotic nu e chiar usor sa devii, nu cred ca ajunge o masea, mai ales daca a fost si tratat sau scos. Daca metabolismul scade, asta provoca/triggers aparitia acneelor,

sau schimbarile hormonale mai pot fi vinovati de aceste bubitze nedorite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As aprecia daca se ofera niste sfaturi sau pareri nu glume sau alte porcarii !

Eu recomand sa mergi pe partea naturista, este o constatare a mea dupa 2 ani de incercat tot felul de... porcarii. :)

Am o piele foarte sensibila pe care am chinuit-o extraordinar de mult cu o gramada de produse... am constatat ca acneea mea apare numa pe sistem nervos pe principiul: sunt nervoasa sau stresata, in cateva ore se declanseaza acneea, sunt relaxata si nestresata, fata mea este ok.

Mentionez ca toate produsele antiacnee pe care le-am folosit mi-au declansat si mai multa acnee. Adica, in loc sa se vindece acneea si sa dispara, aparea si mai tare. Iar Retin-a si toate cremele cu retinoizi m-au nenorocit. Mi-au facut acnee si dupa rani, in conditii de tratament normal.

Dar am descoperit ca minunile naturiste functioneaza. Un exemplu clasic este uleiul de masline.

 

PS: Acneea mea s-a declansat pe fond nervos [sunt aproape sigura].. acum doi ani. Antibioticele nu au avut efect ever. Mentionez ca n-am avut acnee niciodata, aveam chiar tenul aproape uscat. Asta-i din ciclul minunile creierului uman... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomand sa mergi pe partea naturista, este o constatare a mea dupa 2 ani de incercat tot felul de... porcarii. :)

Am o piele foarte sensibila pe care am chinuit-o extraordinar de mult cu o gramada de produse... am constatat ca acneea mea apare numa pe sistem nervos pe principiul: sunt nervoasa sau stresata, in cateva ore se declanseaza acneea, sunt relaxata si nestresata, fata mea este ok.

Mentionez ca toate produsele antiacnee pe care le-am folosit mi-au declansat si mai multa acnee. Adica, in loc sa se vindece acneea si sa dispara, aparea si mai tare. Iar Retin-a si toate cremele cu retinoizi m-au nenorocit. Mi-au facut acnee si dupa rani, in conditii de tratament normal.

Dar am descoperit ca minunile naturiste functioneaza. Un exemplu clasic este uleiul de masline.

 

PS: Acneea mea s-a declansat pe fond nervos [sunt aproape sigura].. acum doi ani. Antibioticele nu au avut efect ever. Mentionez ca n-am avut acnee niciodata, aveam chiar tenul aproape uscat. Asta-i din ciclul minunile creierului uman... :)

 

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri ! Da am citit despre aceasta problema stiu ca exista posibilitatea de a se declansa pe sistem nervos "din cadrul acela cu minunile creierului uman .." insa ma confruntam cu aceasta problema de ani buni .. adica in tot acest timp am avut perioade de stres si perioada normale .. ar fi trebuit sa vad ameliorari insa doar cu ajutorul atibioticelor vedeam o diferenta si repet doar pe parcursul tratamentului !

 

Exista o groaza de metode din care sa reiasa acneea , difera de la om la om .. la inceput m-am gandit ca exista o infectie in corp tratabila doar cu antibiotic .. dupa multe forumuri de citit am descoperit ca exista si posibilitatea de a fi o dereglare hormonala .. adica ma cam incadram in acele criterii .. dar dupa ce observ actual se pare ca e vorba doar de o imunitatea scazuta si lipsa de vitamine .. normal in urma unui contact sexual elimini "ca barbat" multe substante benifice .. deci dupa mine pentru ca nu are cu ce sa va afecteze .. urmati cativa pasi simpli

 

- Produse naturiste si masti pentru fata .. asta daca va confruntati cu acneea mai rar

- Vitamine si produse care intaresc imunitatea .. daca problema este mai vecheiuta si nu dispare cu primul pas ..

- Antibiotice si produse care pot afecta stabilitatea corpului .. doar dupa verdictul unui medic dermatolog care intradevar stie meserie

 

- Tine-ti cont de alimentatie si de mediul inconjurator ... munca / stres / nervi / oboseala etc ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

- Produse naturiste si masti pentru fata .. asta daca va confruntati cu acneea mai rar

- Vitamine si produse care intaresc imunitatea .. daca problema este mai vecheiuta si nu dispare cu primul pas ..

- Antibiotice si produse care pot afecta stabilitatea corpului .. doar dupa verdictul unui medic dermatolog care intradevar stie meserie

 

- Tine-ti cont de alimentatie si de mediul inconjurator ... munca / stres / nervi / oboseala etc ..

Ce vitamine iei ?

Probabil ca este si din cauza imunitatii... in conditiile in care traim si felul in care suntem expusi la tot felul de virusi, e normal ca imunitatea sa nu fie grozava si da, sunt de acord ca exista mai multe cauze. Poate fi si o problema hormonala.

Eu stiu sigur ca pe principiul "trebuie sa existe o solutie" am testat o gramada de produse [de la cosmetice pana la antibiotice luate pe prescriptie medicala], iar dermatologii nu m-au ajutat foarte mult, pentru ca toate tratamentele prescrise au fost antibioticele si cremele locale cu retinoizi care mie mi-au facut mai rau.

Prima data am constatat acum 6 luni ca e pe sistem nervos, cand m-am enervat foarte tare si am observat efectele nervilor.. pana atunci nu mi-am dat seama. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce vitamine iei ?

Probabil ca este si din cauza imunitatii... in conditiile in care traim si felul in care suntem expusi la tot felul de virusi, e normal ca imunitatea sa nu fie grozava si da, sunt de acord ca exista mai multe cauze. Poate fi si o problema hormonala.

Eu stiu sigur ca pe principiul "trebuie sa existe o solutie" am testat o gramada de produse [de la cosmetice pana la antibiotice luate pe prescriptie medicala], iar dermatologii nu m-au ajutat foarte mult, pentru ca toate tratamentele prescrise au fost antibioticele si cremele locale cu retinoizi care mie mi-au facut mai rau.

Prima data am constatat acum 6 luni ca e pe sistem nervos, cand m-am enervat foarte tare si am observat efectele nervilor.. pana atunci nu mi-am dat seama. :)

 

Am citit prima data pe internet ca e buna vitamina B etc .. am cumparat un complex de vitamina B si nu a avut nici un efect!

M-am dus la farmacie si am cerut vitamina A care la fel specifica pe net ca e super pentru ten .. bun ok .. farmacista de acolo mi-a spus ca pentru ten / par / unghii etc cele mai bun este SELEZIN ACE de la walmark .. sunt mai multe vitamine inclusiv A .. are si Zinc si specifica ca intareste sistemul imunitar.. crede-ma ca nu aveam nici ce-a mai mica bucatica de optimism ca imi va face bine .. si crede-ma ca deja de a doua zi se vedeau si efectele .. aveam si tenu foarte aspru mi-se usca pielea si beam lichide foarte multe .. acum este super ! costa in jur de 23 de lei cutia cu 30 de capsule .. ! incearca nu ai ce pierde !

Editat de Denny_the_one

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×