Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutari tuturor,

In primul rand va multumesc pentru promptitudine.

Am aflat lucruri folositoare de la voi si sper sa aflu in continuare.De ex eu mananc fructe dar pere in special-imi plac mult-si dupa masa de seara !

O sa incerc sa mananc intre mese.Ma simt insa mai tot timpul balonat si situatia dureza de mult timp,si nu reusesc sa scap de mainfestarile astea.

Nu scap de obiceiul de a manca seara mai mult.De ex azi am mancat : o supa,ciuperci la gril cam 100 g cu salata verde,dovleac copt 150g,un mar,o para si un pic de cozonac!Uneori nu ma pot abtine!Mi-e foame!

Dar trebuie!

Maine cred ca o sa arunc tot din frigider!

Termin aici ca asta seara sunt foarte suparat pe mine!

Numai bine.

Razvan

Editat de gidea2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toti

Ciupercile nu sunt prea bune pt ficat.Macar mananca-le mai devreme ,nu seara .Multa sanatate la toti.

 

 

Buna la toti

Ciupercile nu sunt prea bune pt ficat.Macar mananca-le mai devreme ,nu seara .Multa sanatate la toti.

 

 

Buna la toti

Ciupercile nu sunt prea bune pt ficat.Macar mananca-le mai devreme ,nu seara .Multa sanatate la toti.

 

 

Am gresit un pic,poate ma ajuta cineva sa sterga cele 2 mesaje ce se repeta.....

 

 

Am gresit un pic,poate ma ajuta cineva sa sterga cele 2 mesaje ce se repeta.....

 

 

Am gresit un pic,poate ma ajuta cineva sa sterga cele 2 mesaje ce se repeta.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Razvan, incearca sa nu mananci o zi pere si sa vezi daca te mai balonezi. Si perele si bostanul ajuta mult in constipatie. Deci, s-ar putea sa produca gaze intestinale. Va trebui sa verifici si colonul... Poate mananci prea mult la o masa...

Greyt are dreptate: ciupercile nu sunt prea indicate pt ficat dar, mancate moderat, poate nu ne fac rau (si mie imi plac!). O intrebare: le-ai pus si sare, nu-i asa?

 

Dar, iti dau un sfat, pe care-l urmez si eu: bea ceai verde. Ajuta sa slabim, ajuta sistemul imunitar, ajuta digestia, poate inlocui cafeaua... Vezi la cate e bun?

 

Mie cand mi se face foame mai servesc un mar... In cazul asta nu mai trebuie sa deschidem usa la frigider si nici sa-i lasam pe ceilalti colocatari fara mancare (m-ai speriat cu intentia ta de a arunca totul din frigider).

 

Am sa va spun de ce folosesc cate putin ardei iute la mancare (dar sa stiti ca din cand in cand!): am citit ca e antioxidant, bogat in vit. C, A, B1, B2, P, imbunatateste memoria, afrodisiac ( ;) ) si eficient in dezacolizare. Ei, pentru ca steatoza apare si daca esti alcoolic, m-am gandit ca ajuta la reducerea grasimii din ficat :"> . Cum sa va spun ? Sincer imi place sa mananc iute. Dar sa stiti ca am avut un coleg din SriLanka si indiferent ce manca tapeta totul cu ardei foarte iute. Si era sanatos tun, bine proportionat si foarte activ. Nu obosea niciodata!

 

Inca o intrebare: voi ati baut ceai de pelin? Daca da, de ce nu mi-ati spus si mie cat de "amar-insuportabil" e? Eu am mai baut ceai amar, de rostopasca de exemplu dar era de un "amar-suportabil" ! Bleah! Groaznic!

Si l-am folosit in amestec cu galbenele, doar cat ei cu doua degete.... Imi pare rau acum dupa galbenele aruncate....

 

Ups! S-a facut tarziu, trebuie sa fug la munca!

Va salut pe toti, Elena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici un moderator pe aici sa corecteze mesajul meu??????????

Elena, iti place tie sa mananci iute ,dar sunt sigura ca ficatului nu-i place asa ceva(nu e bun iute la ficat)....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ca ardeiul iute nu e bun pentru noi si de aceea am cautat sa-i gasesc calitatile. Sa-ti spun un secret: am si rinita cronica din care cauza mi-am pierdut simtul mirosului si al gustului (zaharul si sarea nu le simt in totalitate dar ardeiul iute...). Crede-ma ca il mananc din cand in cand in functie de starea mea de spirit...

 

Am mai citit acum doua zile ca in steatoza, metoda cea mai buna de vindecare e aceea de a slabi.

 

Of, avem momente diferite cand intram pe forum ! Ziua eu sunt ocupata cu altele si doar noaptea, dupa 22 am timp de calculator... Asa ca fug acum si sper sa revin azi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit ca ardeiul iute nu e bun pentru noi si de aceea am cautat sa-i gasesc calitatile. Sa-ti spun un secret: am si rinita cronica din care cauza mi-am pierdut simtul mirosului si al gustului (zaharul si sarea nu le simt in totalitate dar ardeiul iute...). Crede-ma ca il mananc din cand in cand in functie de starea mea de spirit...

 

Am mai citit acum doua zile ca in steatoza, metoda cea mai buna de vindecare e aceea de a slabi.

 

Of, avem momente diferite cand intram pe forum ! Ziua eu sunt ocupata cu altele si doar noaptea, dupa 22 am timp de calculator... Asa ca fug acum si sper sa revin azi...

Salutari tuturor,

Sunt curios cati dintre noi ,cei care avem boala asta la ficat, suntem si alergici.

Eu unul sunt!

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Razvan,

 

Dupa cum ti-am mai spus si eu am steatoza hepatica si n-o sa-ti spun ce ai voie si ce nu sa maninci, am sa-ti spun doar ce maninc eu...carne de pasare fiarta, fara pielita, carne de peste fiarta, brinza de vaci amestecata cu ardei gras taiat fidelute si marar sau patrunjel,iaurt dietetic, supa de legume in care nu pun deloc delikat ci pun zeama care a lasat-o zarzavatul pe care l-am pus la borcane, fructe si legume.

Fara prajituri, fara ciocolata doar compot indulcit cu miere de albine.

De la 85 kg am ajuns la 68 si sint disperata cind vad ca am mai slabit un kg.

Razvan daca tii la viata ta...excluzi grasimile, condimentele de orice fel, muraturile care sint moarte curata,cafeaua, alcoolul, tutunul,si atentie...STRESUL...sa te menajezi , sa nu te obosesti prea mult.

Care a fost factorul steatozei tale?? Incearca sa elimini acesta cauza si vei trai multi ani de acum inainte.

Numai bine,

Ameli

Buna Ameli,

Sa stii ca nu cunosc factorul ce a declansat steatoza la mine,stes insa am din belsug la munca si din pacate metode sa il ocolesc nu prea am dar incerc sa ma detasez mai mult.

Sunt un tip care si pun suflet in ceea ce fac, imi doresc o cariera si pana in prezent am reusit in ce mi-am propus.Ma tem ca nu pot sa ma detasez mult mai mult decat am facut-o deja asa ca acum caut o metoda sa contracarez.

Vorbind de factori banuiesc insa ca faptul ca am luat in greutate 10 kg are un aport la asta.

Nu am mancat niciodata gras sau cu prajeli,nu am baut, nu lucrez in mediu toxic,nu fumez,cafea maxim una pe zi.Nu fac insa sport

Sincer sper ca scaderea in greutate sa amelioreze situatia.Fizic sunt obosit.In fiecare dinmineata desi dorm de la 10 seara ma simt de parca m-a batut cineva cu parul.Ma dor foarte tare picioarele dar se pare ca asta are legatura cu sciatica nu cu ficatul.

La tine care e cauza?

Multumesc pentru interes.

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Razvan,

 

...Si ficatul iti da dureri de picioare...

Cauza steatozei la mine e stresul, oboseala, am lucrat in domeniul sanitar cu subst. toxice. Stresul se pare ca e factorul principal si asta e foarte grav ca nu poate fi evitat. Mi-a placut sa maninc si gras inca din copilarie, dar m-am lecuit acum tin un regim f strict.

Spune-mi te rog...tu faci frisoane?

Nu uita...trebuie sa maninci exact numai ce ai voie...atit. Sa te odihnesti si sa elimini stresul. Imi vine sa rid cu gura pina la urechi ...stiu sa dau sfaturi dar nu sa le urmez.

Noapte buna Razvan.

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Razvan,

Si eu sunt alergica, si pe mine ma dor picioarele dimineata si ma trezesc foarte obosita... Mi s-a spus ca durerea picioarelor se datoreaza lipsei vitaminei B12 dar si a anemiei.

 

Pentru cei interesati sa incerce noi tratamente va dau o adresa: http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev...0ficat%20obosit

Daca as avea planta Aloe as incerca tratamentul pentru ca e usor. Nu trebuie decat sa rup o bucatica de frunza si sa o mestec. Simplu !

 

Ei, sper sa aveti un somn usor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×