Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna Razvan,

 

...Si ficatul iti da dureri de picioare...

Cauza steatozei la mine e stresul, oboseala, am lucrat in domeniul sanitar cu subst. toxice. Stresul se pare ca e factorul principal si asta e foarte grav ca nu poate fi evitat. Mi-a placut sa maninc si gras inca din copilarie, dar m-am lecuit acum tin un regim f strict.

Spune-mi te rog...tu faci frisoane?

Nu uita...trebuie sa maninci exact numai ce ai voie...atit. Sa te odihnesti si sa elimini stresul. Imi vine sa rid cu gura pina la urechi ...stiu sa dau sfaturi dar nu sa le urmez.

Noapte buna Razvan.

Ameli

Buna Ameli,

Multumesc de raspuns.Nu nu fac frisoane.

Stress insa am din belsug si chiar si la alimente am momente cand mananc tot ce prind.

Sunt curios insa cum te dor?Pe mine ma dor de la genunchi in jos si in special in spatele genunchilor.

Am luat o perioada Detralex si u ma mai dureau,cel putin nu asa tare.

Acum in fiecare seara ma dor si dimineata.

Si cand ma gandesc ca fenomenul asta tine de aproape 4 ani!Eu abia acum un an am descoperit nivelul ridicat al transaminazelor.Sunt curios ce nivel au la tine transaminazele?

Un medic cu care am vb spunea ca steatoza e doar o cauza si nu neaparat scaderea in greutate determina reducerea ei.El spunea ca a vazut cazuri de oameni slabi slabi ce aveau steatoza nonalcoolica.

Nu stiu ce naiba sa mai cred!

Cu cat ma informez mai mult cu atat aflu opinii unele mai contradictorii ca altele.

Iti doresc multa sanatate.Apropo cum au fost ultimele tale analize? Se vede progresul facut in scaderea in greutate in analize?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara Razvan. Ma bucur ca esti aici. Pe mine ma dor f tare picioarele de la genunchi in jos , mai ales cind sint obosita sau merg pe tren. Mai mult seara ma dor.

Analizele de la valori mari au scazut si sint in limite normale. Steatoza se [poate face cum ti-am mai spus si de la stres si daca nu ne menajam noi ajungem la ciroza.

Eu tin un regim strict, ma cintaresc mereu, incerc pe cit posibil sa-mi revin.

Da, de cind am inceput sa slabesc si valorile transaminazelor au scazut.

Ma simt putin mai bine fizic dar psihic...sint la pamint.

Te rog ai grija de tine! Iti doresc numai bine.

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara Razvan. Ma bucur ca esti aici. Pe mine ma dor f tare picioarele de la genunchi in jos , mai ales cind sint obosita sau merg pe tren. Mai mult seara ma dor.

Analizele de la valori mari au scazut si sint in limite normale. Steatoza se [poate face cum ti-am mai spus si de la stres si daca nu ne menajam noi ajungem la ciroza.

Eu tin un regim strict, ma cintaresc mereu, incerc pe cit posibil sa-mi revin.

Da, de cind am inceput sa slabesc si valorile transaminazelor au scazut.

Ma simt putin mai bine fizic dar psihic...sint la pamint.

Te rog ai grija de tine! Iti doresc numai bine.

Ameli

Buna Ameli,

Ma bucur ca iti merge mai bine eu o sa refac analizele cat de curand dar presimt ca nu o sa fie in regula pt ca am senzatii de durere in partea dreapta.

Tu ai facut punctie hepatica?

Eu nu si uite ce am gasit pe net : un articol care spune ca e singura metoda de diagnoza!

Eu cred ca medicii pe care i-am consultat nu sunt intregi la minte!

Eu am problema asta de mai multi ani cred , cel putin de aproape 2 am analize marite si nu mi-au facut o astfel de analiza!

Poti vedea articolul aici http://www.jhucct.com/nash/open/NASHpapers/union-tribune.pdf.

Nu stiu ce naiba sa mai zic!

Oricum ce e scris aici numai optimist nu e!

Ma bucur ca la tine e ok poate nu ai NASH ci doar acumulari de grasime in ficat, pentru ca din ce scrie in articolul de mai sus e o diferenta intre ele.

Numai bine

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la toata lumea!

Vad ca nu a mai fost nimeni pe aici de ceva vreme.

Sper ca va simtiti bine,eu sunt ok si am reusit sa scad sub pragul psihologic de 80 : 79,4 kg!!

Asta inseamna ca am dat jos peste 5 kg!

Va doresc sanatate multa.

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buana la toti Si eu ma simt mai bine(am luat lagosa,iar acum iau spirulina) .Trebuie sa ma apuc si eu de slabit,intr-o luna am pus 2 kg (se cunoaste ca fac miscare mai putina....).Sanatate la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei, v-ati facut sanatosi si ati uitat de mine? Nu mai scrieti nimic? Despre voi sau despre ce-ati mai citit, aflat?

Eu am descoperit un articol despre Ienupar http://www.ziarulcn.com/article/aid/22645

A apelat cineva la tratamentele lui Nicu Micu din Ivesti? Am citit despre el in Formula As si se pare ca siropul si biterul facute de dansul dau rezultate. Peste doua saptamani voi incepe tratamentul. Daca-mi va merge bine o sa va spun si voua, n-aveti grija...

Razvan, cum se manifesta alergia la tine?

 

Multa sanatate la toti...

Elena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hei, v-ati facut sanatosi si ati uitat de mine? Nu mai scrieti nimic? Despre voi sau despre ce-ati mai citit, aflat?

Eu am descoperit un articol despre Ienupar http://www.ziarulcn.com/article/aid/22645

A apelat cineva la tratamentele lui Nicu Micu din Ivesti? Am citit despre el in Formula As si se pare ca siropul si biterul facute de dansul dau rezultate. Peste doua saptamani voi incepe tratamentul. Daca-mi va merge bine o sa va spun si voua, n-aveti grija...

Razvan, cum se manifesta alergia la tine?

 

Multa sanatate la toti...

Elena

Buna Elena,

Nu prea am stat bine cu timpul de aceea nu am mai intrat.

La mine alergia s-a manifestat intai la polenul teilor prin mancarimi ale ochilor -imi si curgeau f tare-combinate cu o rinita.

Ulterior de la an la an s-a "imblanzit " daca ma pot exprima asa, mi se infunda nasul si nu puteam respira si de aici si probleme cu somnul noaptea.Am luat aerius ca tratament si anul acesta dar foarte putin pt ca nu am mai avut probleme mari.

In schimb imi apar din cand in cand mici pete rosii pe corp-in special pe antebrat si picioare care ma mananca si daca le ating ma mananca din ce in ce mai tare.Trec daca nu le bag in seama in cateva zile.Am observat si faptul ca daca sunt mai stresat seara imi apar astfel de pete.

Stranutul e de asemenea un semn cand ma supara ceva- de exemplu cand ies din birou afara si e soare imi vine sa stranut.

In rest ma simt mai bine, am slabit,evit sa mananc lucrurile ce nu imi sunt recomandate desi nu e usor.Nu iau nici un tratament medicamentos, dar in schimb beau cam un litru de ceai pe zi, sunatoare si un ceai hepatic din mai multe plante.

Va doresc numai bine la toti!

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Razva,

Multumesc pentru raspuns. Sa-ti spun ce am descoperit in vara asta: am fost la Bran si in zilele acelea s-a nimerit sa fie "Zilele Branului". Cu ocazia aceasta a fost si targ cu diverse printre care si o persoana care vindea ceaiuri, creme, tincturi... Am vazut ca avea tratamente si impotriva caderii parului. I-am spus ca pe langa problema asta imi apar pe pielea capului si niste pete rosii cu mancarimi si usturimi... Ei, persoana respectiva mi-a spus ca aceasta e ca urmare a faptului ca am probleme cu ficatul (fara ca el sa stie de steatoza mea). I-am spus si de petele cu buburute care-mi apar pe maini si picioare din cand in cand (exact ca la tine) si... la fel. Din cauza ficatului. Deci, "alergia" noastra nu e alergie. Rinita pe care o avem (caci si eu am rinita) trebuie s-o tratam separat si atunci o sa ne dispara si problema cu ochii. Mie mi-a disparut simtul mirosului si gustului. Simt doar sarea dar aromele nu. Tratamentul pentru rinita e anevoios, cu infiltratii si... nu stiu cand o sa-l fac. Acum ma necajesc cu steatoza. Poate voi reusi sa-mi revin, sa scap de oboseala asta continua...

Si eu am mai slabit putin mancand cat mai "sanatos", fara grasimi, prajeli... Nu vreau sa slabesc mult intr-un interval scurt ca sa nu provoc si alte probleme. Ma gandesc chiar si la ten. De o saptamana, pe langa Liv52 mai iau si Spirulina ca sa ajut sistemul imunitar, sa mai capat vigoare.

Toata viata am fost o persoana activa si acum de-abia urc cateva trepte! Pentru ca pe langa starea de oboseala ma mai dor si picioarele, de la glezne in jos.

 

Si eu beau cam un litru de ceai pe zi caci mai mult nu pot. Ma chinui sa beau lichide. Inainte, erau zile cand uitam sa beau apa... Ceaiul il fac din galbenele si ceai verde

 

Ma bucur sa citesc ca te simti bine si ca ai slabit. Inseamna ca esti pe drumul bun. Ai citit si tu ca slabind scapam si de steatoza. Deci, trebuie sa verificam cat de adevarata e teoria.

 

Numai bine tie si... celorlalti "steatozati"

 

Elena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Razva,

Multumesc pentru raspuns. Sa-ti spun ce am descoperit in vara asta: am fost la Bran si in zilele acelea s-a nimerit sa fie "Zilele Branului". Cu ocazia aceasta a fost si targ cu diverse printre care si o persoana care vindea ceaiuri, creme, tincturi... Am vazut ca avea tratamente si impotriva caderii parului. I-am spus ca pe langa problema asta imi apar pe pielea capului si niste pete rosii cu mancarimi si usturimi... Ei, persoana respectiva mi-a spus ca aceasta e ca urmare a faptului ca am probleme cu ficatul (fara ca el sa stie de steatoza mea). I-am spus si de petele cu buburute care-mi apar pe maini si picioare din cand in cand (exact ca la tine) si... la fel. Din cauza ficatului. Deci, "alergia" noastra nu e alergie. Rinita pe care o avem (caci si eu am rinita) trebuie s-o tratam separat si atunci o sa ne dispara si problema cu ochii. Mie mi-a disparut simtul mirosului si gustului. Simt doar sarea dar aromele nu. Tratamentul pentru rinita e anevoios, cu infiltratii si... nu stiu cand o sa-l fac. Acum ma necajesc cu steatoza. Poate voi reusi sa-mi revin, sa scap de oboseala asta continua...

Si eu am mai slabit putin mancand cat mai "sanatos", fara grasimi, prajeli... Nu vreau sa slabesc mult intr-un interval scurt ca sa nu provoc si alte probleme. Ma gandesc chiar si la ten. De o saptamana, pe langa Liv52 mai iau si Spirulina ca sa ajut sistemul imunitar, sa mai capat vigoare.

Toata viata am fost o persoana activa si acum de-abia urc cateva trepte! Pentru ca pe langa starea de oboseala ma mai dor si picioarele, de la glezne in jos.

 

Si eu beau cam un litru de ceai pe zi caci mai mult nu pot. Ma chinui sa beau lichide. Inainte, erau zile cand uitam sa beau apa... Ceaiul il fac din galbenele si ceai verde

 

Ma bucur sa citesc ca te simti bine si ca ai slabit. Inseamna ca esti pe drumul bun. Ai citit si tu ca slabind scapam si de steatoza. Deci, trebuie sa verificam cat de adevarata e teoria.

 

Numai bine tie si... celorlalti "steatozati"

 

Elena

 

Buna Elena!

Interesant ce imi spui!

Pana acum nu mi-a spus nimeni ca exista o explicatie a legaturii acestor pete cu boli de ficat.

Informatia ai verificat-o si la un medic?

Sunt mirat ca aceste pete sunt asa cum le descrii - rosii cu un varf alb translucid- probabil buburutele de care vb tu.

Tot timpul mie mi s-a spus ca e o uritcarie determinata de o alergie.

Ai mai multe inf?

Tu cum scapi de ele?

Cand iti apar?

Astept un raspuns de la tine.

Apropo ce valori au analizele tale TGP, TGO.

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Razvan,

 

Imi pare rau ca iti raspund asa de tarziu dar acum am timp... La ora asta sunt sigura ca dormi...

Da, asa sunt "buburutele" mele si daca ma scarpin se fac si mai multe si ma si dor. Cum scap de ele? Cateodata, cand sunt cateva pe mana, le ung cu saliva daca nu am altceva la indemana sau daca mi-e lene (ca sa fiu sincera) sa ma deplasez. Cateodata, cu apa putin sarata sau, ca si tine, incerc sa ignor mancarimea. Dar, daca imi aduc bine aminte tu bei ceai de pojarnita. Poti sa tamponezi cu el petele. De fapt toate ceaiurile pentru ficat sunt bune si pentru problemele dermatologice: galbenele, rostopasca...

Apar cel mai des dupa baie dar si seara, cand ma adun de pe drumuri, obosita...

Medicul de aici mi-a confirmat faptul ca petele sunt provocate de ficat, un radiestezist, un homeopat...

Cand am facut testul de alergie am aflat ca sunt alergica la parul de caine. Iar medicul de aici mi-a spus ca odata devenit alergic la "ceva" esti de fapt alergic la toti factorii: polen, apa, lactate, chimicale, praf... Ei, daca sunt alergica la toate de ce nu mi se umfla ochiii sau nu-mi lacrimeaza atunci cand infloresc teii sau cand stau in praf ?! Nu, sunt sigura ca ficatul e de vina... Mi-am verificat rezultatele analizelor din ultimiii trei ani. In februarie 2003 am terminat cu citostaticele si apoi am continuat cu cobalto. Ei, din vara lui 2003 au inceput sa-mi creasca TGP si TGO si tot atunci am facut testul pentru alergie, pentru ca incepusem sa ma plang de mancarimi...

La inceputul lui septembrie cele doua valori pentru ficat (aici se numesc S-ASAT care trebuie sa fie sub 35 si S-ALAT < 45) au fost 60, respectiv 105. La sfarsitul lui septembrie, S-ALAT a coborat la 73 (am luat mai in serios regimul!). Iar la ultima analiza, la sfarsitul lui octombrie erau S-ASAT = 37 si S-ALAT = 79. Vineri voi repeta analiza...

Zilele urmatoare voi incerca sa mai gasesc ceva informatii...

Dar oricum, petele si "buburutele" sunt efectul iar noi trebuie sa ne ocupam de cauza: steatoza. Deci, dupa cum am citit cu totii, trebuie sa slabim ca sa ajutam ficatul.

Imi pare rau daca nu sunt prea coerenta in ceea ce scriu dar deja e tarziu si aici si sunt foarte obosita...

 

Numai bine tie si... tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×