Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna

Cred ca te simti bine daca faci asa mare galagie........ :clap:

Am reusit sa ma las iar de cafea(mai beam 1-2 pe saptamana) :haha: ,sper sa ma lecuiesc de ea. Cu sanatatea stau binisor......Tu cum te mai simti? Mai tii regim?Sanatate la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari Greyt !

Ma simt aproximativ bine pentru ca tin un regim aproximativ!Mai scap o prajitura,o cafea mica zilnic si de slabit nu reusesc sa cad sub 80.

Pana sapt asta jucam fotbal satamanal dar de cateva zile ma doare un picior de innebunesc- nervul sciatic e de vina- zice medicul !

Asa ca nici sport nu am voie o perioada!

Stiti cum e scapi de :clap: si dai de Taicasu' !

Spiritual incerc sa fac bine!Se pare ca am moral bun!

Apropo stie cineva daca am voie sa mananc muraturi si condimente daca am problema asta cu steatoza?

Va doresc multa sanatate!

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, Razvan, cum poti sa intrebi de muraturi si condimente cand, sunt sigura, ti s-a spus, ca nu ai voie sa mananci sarat si condimentat ?! Fereste-te de ele ca de :clap: ! Sarea nu ne ajuta deloc sa slabim, provoaca retinerea lichidelor. Si eu incepusem sa slabesc dar pentru ca am inceput sa mananc seara chipsuri, care sunt cam sarate, am luat in greutate 1 kg, cu toata dieta mea de slabire. Acum, gata, am mai pus o pofta-n cui! Pana cand vom fi sanatosi va trebui sa ne abtinem de la unele "placeri". Zi si tu ca vulpea: "Bleah, sunt acre si sarate!"

Asa ca in loc de muraturi serveste o salata acrita cu lamaie si iaurt si condimentata cu patrunjel, marar. Ai sa vezi ca nu se simte ca nu are sare... Pofta buna! Eu asta servesc in ultimul timp.

 

Numai bine!

Elena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Elena,

Sa stii ca nu mi s-a spus!Mi s-a spus sa evit garsimi, alcool etc dar de muraturi nimic, nici de ardei iute ,nici de condiment nimic!

Dar ce imi spui e deja nasol!

Mai ales ca sunt fan muraturi!Si tocmai am pus un butoi de 50L !

Esti sigura de asta?

Astept mai multe informatii de la tine legat de alimente interzise!

Poate eu mananc ce imi face rau si habar n-am !

Razvan

Editat de gidea2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor,

Raspunsul Elenei m-a pus pe ganduri .

Ce spuneti am putea sa scriem toti ce stim ca trebuie evitat in cazul stetozei hepatice.

Sper sa aflu mai multe asa si la final sa putem face o LISTA NEAGRA a acestora.

Pe mine unul m-ar ajuta sa aflu asta si cred ca si pe altii.

Pana acum eu stiu ca trebiue sa evit mancarurile cu continut caloric mare,grasimi,carne de porc,miel,carne grasa in general,dulciuri.

Dar am vazut ca e posibil ca si lactatele sa nu fie bune si eu manac branza cu continut mic de grasime.

Cred ca ar fi util sa aflam mai multe .

Incercam?

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Razvan,

 

Dupa cum ti-am mai spus si eu am steatoza hepatica si n-o sa-ti spun ce ai voie si ce nu sa maninci, am sa-ti spun doar ce maninc eu...carne de pasare fiarta, fara pielita, carne de peste fiarta, brinza de vaci amestecata cu ardei gras taiat fidelute si marar sau patrunjel,iaurt dietetic, supa de legume in care nu pun deloc delikat ci pun zeama care a lasat-o zarzavatul pe care l-am pus la borcane, fructe si legume.

Fara prajituri, fara ciocolata doar compot indulcit cu miere de albine.

De la 85 kg am ajuns la 68 si sint disperata cind vad ca am mai slabit un kg.

Razvan daca tii la viata ta...excluzi grasimile, condimentele de orice fel, muraturile care sint moarte curata,cafeaua, alcoolul, tutunul,si atentie...STRESUL...sa te menajezi , sa nu te obosesti prea mult.

Care a fost factorul steatozei tale?? Incearca sa elimini acesta cauza si vei trai multi ani de acum inainte.

Numai bine,

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor

Razvane,tot ce a scris Ameli si Elena este adevarat.E bine in loc de dulciuri sa maninci fructe multe(mai putin banane) ; produsele lactate (mai ales brinza de vaci si iaurtul ;fara cascaval si brinza fermentata)sunt indicate in toate bolile de ficat,poti sa le consumi linistit. Si sfecla rosie(o fierbi si faci salata;sau faci suc) e buna pt regenerarea ficatului..... Sanatate la toti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor!

Inainte de culcare m-am gandit sa trec pe aici ca sa vad cum o mai duc noii mei prietenii, ce mai zic si... sa va doresc noapte buna! Pana cand o sa ne obisnuim cu "ora noua" o sa dormim mai mult cu o ora (?!)

 

Tot "navigand" am citit un articol despre steatoza care m-a mai incurajat, mi-a redat optimismul si... pe care vi-l dau si voua la citit: http://www.jurnalul.ro/articol_38200/ficatul_gras.html

Citind acest articol am descoperit ca trebuie sa incetez cu tratatul anemiei ! Fierul - ingrasa ficatul ?!

 

Si alimentatia mea se bazeaza pe salate, orez, piept de pasare si peste. Mai putin paste fainoase si cartofi. Dar tot azi am citit despre cartofi ca sunt indicati in bolile de ficat (nu prajiti ! copti sau fierti) si in cura de slabire. E indicat sa slabim cam cate 0,500 gr - 1 kg pe saptamana. Pentru ca nu prea imi place carnea fiarta, mi-am cumparat o tigaie adancita pentru prepararea mancarurilor tip "Wok" in care frig si carnea si legumele taiate mai mare astfel incat sa nu se sfarame si sa nu fie prea muiate. Nu prea pun sare, piper ci putin ardei iute si verdeturi. Folosesc la pregatire si sosuri de soia cu diferite arome. Separat imi pregatesc un orez simplu pe care-l mananc de fapt in loc de paine.

Salata obisnuiesc s-o fac din salata verde, ceapa, morcovi, telina si... sfecla rosie (cu toate ca strica aspectul). Asta-i baza. Apoi, cand am, adaug masline, branza, ardei, castraveti. mai adaug ulei de masline, otet de mere sau zeama lamaie, iaurt...

Fructele le mananc intre mese si nu dupa masa ca desert. Mananc mai mult mere si grefe. Au fost zile cand mancam numai mere. Pentru ca stiu (am citit) ca bananele, prunele, perele, strugurii ingrasa, le-am redus, le evit. Citricele sunt iarasi bune. Apropo! Mi-am facut un ceai dintr-un litru apa si o lamaie cu tot cu coaja taiata in patru. Am lasat sa fiarba pana a scazut apa la 250 ml. A fost putin amarui, acceptabil, astfel incat nu a fost nevoie sa-l indulcesc cu miere. M-am bucurat sa gasesc aceasta reteta pe care o uitasem. Eram copil si prietena mea a fost vintecata rapid de hepatita, cu ceaiul de lamaie dar la care mai punea o radacina(?). Sper sa descopar cat mai curand despre ce radacina era vorba.

 

In loc de cafea obisnuiesc sa beau ceai verde (nu negru!). Cititi despre el si veti vedea cat e de bun pentru noi dar si pentru cei sanatosi (http://www.sciencedaily.com/releases/2005/02/050223151300.htm). Ne ajuta sa si slabim. Acceptand acest ceai o sa uiti de cafea, Razvan :P Si, ca o completare la ultima "scrisoare" cu tema "muraturi" : "Pentru fiecare gram de sare consumata se acumuleaza in organism 200ml de lichid!

Cu cat dieta este mai saraca in sare, cu atat eliminarea acestui lichid este mai bine controlata. Consumul de sare trebuie limitat la sub 1g/zi . Aceasta inseamna urmarirea atenta a continutului in sare al alimentelor, citind cu atentie compozitia lor de pe etichetele de prezentare. Trebuie evitate alimentele de la fast-food-uri, deoarece in general ele contin multa sare. De asemenea carnea contine sare multa, in special carnea rosie, de aceea o alimentatie vegetariana ar trebui luata in considerare." :)

 

Draga Ameli, de ce esti disperata ca slabesti? Care ar fi greutatea normala pentru tine? De cand nu ti-ai mai facut analizele? Eu, in doua luni de zile am reusit sa slabesc doar 5 kg iar cam de 2 saptamani am ramas blocata la 75 kg. Cred ca stiu si de ce: am facut o cura de struguri foarte dulci. Immm! Iar ma gandesc la ei...

 

Am mai gasit ceva intre timp:

 

- "Lecitina creste concentratia plasmatica de colina si reduce steatoza hepatica (Buchman AL, Dubin M, Jenden D, et al. Lecithin increases plasma free choline and decreases hepatic steatosis in long-term total parenteral nutrition patients. Gastroenterology. 1992;102(4 Pt 1):1363-1370.)".

- uleiul de somon (intalnit sub forma produsului omega3), uleiul din germeni de grau si beta-carotenul pentru refacerea functionala si structurala a celulei hepatice - a folosit cineva unul din ele? au ajutat?

 

 

Vai, ce tarziu e! Imi cer scuze ca am scris asa de mult dar, ce vreti, am inceput-o de pe la ora 23 si acum e... 3 dimineata. O alta problema a mea: insomnia.

 

Despre "lista neagra", Razvan promit ca voi scrie cate ceva in ea in curand....

 

Va doresc o saptamana buna, la toti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Elena,

 

Eu am slabit 17 kg in 4 luni, sint disperata pt ca toate hainele imi sint largi si la fata...nu ma mai recunosc. Toata lumea se mira cit de mult am putut slabi si cit de palida sint.

Au fost luni de zile cind am micat f putin sau chiar deloc,de piine numai

vb.Acum maninc numai piine graham si carne de pui sau peste numai fiarta, fructe si legume. Maninc struguri, mere portocale si chiar pere pina azi cind am citit ce ai scris tu... ca ingrasa...

Am mincat si covrigi desi nu e voie, in schimb nu am pus gura pe muraturi sau ardei iuti...mustar...piper...

Am facut analize lunar , acum au iesit f bune dar eu nu ma simt atit de bine, ametesc si sint mereu obosita si f nervoasa.

Va doresc tuturor multa sanatate si numai bucurii.

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×