Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua, dragi prieteni! Cum va mai simtiti? Ce-ati mai mancat?

 

- Am inteles ca plantele amare au efect mai mare si mai rapid in lupta cu bolile hepatice... De ce nu pomeneste nimeni de pelin? (Am o punga de planta cu mine) Cu mult timp in urma am auzit de un ceai pregatit din lamai, cu tot cu coaja care, ar fi ajutat multa lume cu hepatita... Dar nu stiu cantitatile... Am si rostopasca aici (o gasesc la tot pasul aici) am si marul-lupului si spanz si argila... In curand se va termina amestecul de ceai hepatic adus din tara si nu stiu cu ce sa continui...

 

- Pentru ca laptele de aici e pasteurizat nu pot face branza din el... Sa incerc din iaurt? Dar ar trebui sa gasesc o metoda rapida de separare a apei... Stie cineva?

 

In ultimul timp sunteti cam ocupati cu totii...

 

Va doresc multa sanaate, Elena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Elena

Se spune ca toate plantele medicinale amare sunt indicate in bolile hepatice.Dar o parte din aceste plante sunt toxice pt ficat(ex,rostopasca se pune 5g la 250ml apa ,faci infuzie si consumi ceaiul pe parcusul unei zile,nu-l bei odta tot....) si trebuie luate cu precautie(spinz,marul lupului,pelin si rostopasca).Altfel risti si-i faci mai rau ficatului.Bea ceai de galbenele,papadie sau coada soricelului,armurariu.Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

Am observat ca nu a mai postat nimeni de ceva timp si am zis sa vad ce mai faceti.

Sper ca sunteti cu totii mai bine.

Nu am primit inca de la nimeni un raspuns legat de cafea si bolile de ficat.

Stie cineva de ce nu e recomandata?

Eu incerc in continuare sa slabesc,e greu dar nu am alta solutie.

Sper sa postam in continuare pe acest forum, pentru ca numai asa cred ca ne putem ajuta.

Va salut pe toti.

Razvan

Editat de gidea2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Razvan,

Ce mai faci? Cum te simti? Ma bucur ca ai pofta de mincare si ca incerci sa slabesti. Eu am slabit pina acum 17 kg. Te rog sa nu ma invidiezi pt ca am slabit fara voia mea...nu am pofta de mincare.

Iti doresc multa sanatate,

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.Apropo de cafea ,cine ti-a spus tie ca nu e buna la ficat .

Poate in cantitati mari,dar o cafeluta ,maxim doua pe zi ,eu am citit ca fac , chiar bine.Eu am virusul C si nu mi-a interzis nimeni cafeaua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Ameli nu te invidiez dar nu pot spune nici ca nu mi-as dori sa slabesc jumatate din cat ai slabit tu!Glumesc bineinteles!

Incerc si eu dar imi e destul de greu,poftesc la multe lucruri dar sper usor usor sa trec peste.

la mine solutia pare simpla: slabesc=dispare problema!Dar credeti-ma ca e f greu!

Incerc sa fac miscare mai multa.Deocamdata asta inseamna mai multa deplasare la servici, mai putin stat pe scaun si o data pe saptamana 1h si 30 min fotbal unde chiar alerg.

Nu mai iau nici o pastila doar beau ceaiuri.

De cafea dl Gabriel spunea ceva dar s-ar putea sa fi inteles eu gresit.Oricum o cafea pe zi cred ca nu face rau...sau cine stie.

Am ajuns la 80.4 kg astazi sper ca sapt viitoare sa scad sub pragul psihologic: 80!

Va doresc multa sanatate si astept vesti de la voi!

Razvan

Editat de gidea2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc de sfat!

Multa sanatate si tie!

Am o intrebare: de ce nu e buna cafeaua la bolile de ficat?Unii imi spun ca e buna pt ca e un f bun antioxidant, daca o bei moderat una pe zi de ex.

Imi poate da cineva un raspuns?

Razvan

 

Buna ziua,

nu am ma scris demult pt ca am fost in concediu.

Am citit acum cateva luni un articol in Jurnalul National care a aparut apoi si in formula As ca niste cercetatori japonezi au gasit acid ursolic in cafea care este indicat in scaderea gradului de colestaza. Pentru cei cu hepatita, depinde si de gradul de fibroza, e bine sa evite cafeaua pt ca sa dea cat mai putin de lucru ficatului cand prelucreaza cofeina, excesul de cafea nu face bine nimanui iar pentru cei care au tensiunea arteriala crescuta sau oscilanta din nou e bine sa se abtina. Cred ca cel mai bun sfetnic este organismul tau daca esti atent la semnalele pe care ti le trimite. Daca el iti spune sa bei o cescuţă dimineaţa, cred ca e OK dar daca tu vrei sa mai bei o ceaşcă fără să ţi-o fi cerut organismul... cred ca e bine sa nu o bei.

Numai bine si sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gabriel,

Bine ai revenit printre noi! Te rog sa intri pe diverse unde am postat un subiect si am mare nevoie de sfatul tau. Astept cu nerabdare opinia ta.

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

nu am ma scris demult pt ca am fost in concediu.

Am citit acum cateva luni un articol in Jurnalul National care a aparut apoi si in formula As ca niste cercetatori japonezi au gasit acid ursolic in cafea care este indicat in scaderea gradului de colestaza. Pentru cei cu hepatita, depinde si de gradul de fibroza, e bine sa evite cafeaua pt ca sa dea cat mai putin de lucru ficatului cand prelucreaza cofeina, excesul de cafea nu face bine nimanui iar pentru cei care au tensiunea arteriala crescuta sau oscilanta din nou e bine sa se abtina. Cred ca cel mai bun sfetnic este organismul tau daca esti atent la semnalele pe care ti le trimite. Daca el iti spune sa bei o cescuţă dimineaţa, cred ca e OK dar daca tu vrei sa mai bei o ceaşcă fără să ţi-o fi cerut organismul... cred ca e bine sa nu o bei.

Numai bine si sanatate !

 

Multumesc Gabriel,

Oricum ratia mea de cafea se limiteaza la o cafea pe zi dimineata dupa micul dejun.

Daca nu o beau ma simt cam adormit.

In schimb am cumparat catina si nu e asa rea la gust asa ca o mananc direct!

De asemenea beau in continuare ceaiuri- cam 4 pe zi.

Sper ca te-ai distrat in concediu!

Numai bine!

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×