Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna Elena

 

 

Ar trebui sa fii fericita ca ai stopat la timp cancerul si ca ai scapat de el,sa-i multumesti lui D-zeu de fiecare zi ce o traesti,sa te bucuri din plin de viata si sa gindesti numai pozitiv.Pacat ca nu gasesti brinza de vaci proaspata.Telemeaua si cascavalul poti sa le consumi si sub forma de budinca(facuta cu fidea,ou,zahar sau sare dupa gust).Consuma iaurt in fiecare zi,e foarte bun.Armurariul nu da reactii adverse,din contra ,este un ceai indicat in bolile de ficat.In schimb rostopasca este toxica la ficat l(se pune doar 5g la o cana de 250ml apa clocotita,se infuzeza 10 min ,strecori si consumi ceaiul pe parcusul unei zile intregi) .Sincera sa fiu mai bine bei ceai de:galbenele,coada soricelului,armurariu,pedicuta,papadie.Cu rostopasca trebuie sa bei ceai citeva zile,pe cind din celelalte plante bei cit vrei.Despre borsul de sfecla am auzit si eu,dar nu am apucat sa-l fac.Sa stii ca nucile si alunele nu sunt bune la ficat.Frunzele de aloe se consuna 1-2cm/zi,iar planta sa fie de 3 ani.Trebuie evitat alcoolul,cafeaua si tutunul.Am incercat sa-ti trimit email,dar nu merge.Sceie-mi tu pe adresa de email,daca mai ai nelamiriri.. Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua din nou, Greyt!

 

Imm, budinca! Dar cred ca am sa mai astept putin cu delicatesa asta pentru ca am citit ca oul, zaharul si sarea trebuiesc evitate... Plus pastele nu prea ajuta in cura de slabire. Mai am de slabit 10 kg :((

 

De rostopasca stiu ca e toxica dar, pregatita si bauta asa cum scrii, ajuta foarte mult.

 

Imi pare rau ca nu putem consuma nuci si alune care ne-ar ajuta foarte mult in intarirea sistemului imunitar dar si ca un fel de mancare ...

 

Frunzele de aloe, se consuma cu tot cu partea verde sau numai sucul? Si in amestec cu miere sau ?

 

Multa sanatate iti doresc si eu!

 

Elena

lenutato@yahoo.co.uk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gabriel,

 

Am inteles ca esti cel mai in tema in legatura cu plantele medicinale si de aceea ma adresez mai mult tie... Greyt m-a sfatuit sa beau ceai de armurariu. Am gasit denumirea latina apoi denumirea in norvegiana si apoi am ajuns la un magazin cu produse ecologice, vitamine si... ceaiuri. Am intrebat de armurariu dar am gasit doar tablete ce contin pe langa armurariu si sofran sau rizom de Zedoria (curcuma longa), radacina papadie (radix taraxaci) - in cantitati egale plus Dicalciumfosfat, vitamina C si dioxid de siliciu si alge marine. Medicamentul se numeste HEPARAN - destinat problemelor hepato-biliare. Ma supara faptul ca nu au un prospect insotitor ci e scris pe cutie doza: 2-4 tablete zilnic.

 

Ce parere aveti de aceasta combinatie?

 

Si... v-am mai intrebat daca, in tratamentul anemiei cu oua, pot renunta la albus ?

 

Va doresc mult spor in munca de culegere a retetelor tamaduitoare...

 

Multa sanatate,

 

Elena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tablete ce contin pe langa armurariu si sofran sau rizom de Zedoria (curcuma longa), radacina papadie (radix taraxaci) - in cantitati egale plus Dicalciumfosfat, vitamina C si dioxid de siliciu si alge marine. Medicamentul se numeste HEPARAN - destinat problemelor hepato-biliare. Ma supara faptul ca nu au un prospect insotitor ci e scris pe cutie doza: 2-4 tablete zilnic.

 

 

Si... v-am mai intrebat daca, in tratamentul anemiei cu oua, pot renunta la albus ?

 

Va doresc mult spor in munca de culegere a retetelor tamaduitoare...

 

Multa sanatate,

 

Elena

 

Draga Elena,

Dupa cum ai constatat sunt mai multe persoane care au cunostinte despre plantele medicinale asa ca oricine iti poate fi de ajutor, esti intr-un colectiv in care predomina naturistii. Nu mi-ai spus in ce cantitate este silimarina in comprimatele respective dar cine a stabilit combinatia cred ca a facut-o echilibrata. Radacina de papadie este un foarte bun detoxifiant, sofranul sau zedoria sunt puse cu doua scopuri, pentru culoare si pentru aroma. Uleiul esential aromatizant are o puternica actiune coleretica si colecistokinetica. Algele marine probabil sunt pentru aport de minerale, dioxidul de siliciu este material inert, pentru umplutura, vitamina C (acid ascorbic) pentru a nu agresa mucoasa stomacului a fost tamponata cu fosfat dicalcic rezolvand si aportul da calciu si fosfor necesar organismului. Combinatia mi se pare destul de inspirata urmeaza sa vezi cum raspunde organismul tau.

Un lucru il stiu sigur, daca iei aceste comprimate este obligatoriu sa scoti din dieta ta zilnica orice toxic (inclusiv cafeaua chiar daca s-a constatat ca are un aport de acid ursolic), in loc de cafea ai ceaiurile pentru ca altfel dai peste cap organismul. Daca organismul tau se pune pe eliminat toxine si pe munca de regenerare iar tu prin tubul digestiv bagi toxine ai sa ajungi la o stare de epuizare din care iti vei reveni foarte greu.

Da, oul trebuie cu albus cu tot. Daca iti este greata renunta mai bine la el.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uff, trebuie sa gasesc o metoda de a urma reteta aceasta cu oul (poate pun pe cineva sa prepare? :( ) Am inceput de multe ori pana acum tratamente cu pastilute dar a trebuit sa abandonez pentru ca ma constipa foarte tare. Constipatia, hemoroizii sunt alta problema a mea...

 

Silimarina, papadia si sofranul sunt in cantitate de 100 mg fiecare intr-o tableta.

 

Am renuntat de mult timp la cafea sau o beau de 2-3 ori pe an. In schimb, daca ies din casa si, in special dupa ce termin un job, automat imi aprind o tigara. Se aduna cam 5 tigari pe zi ! Daca stau in casa, nu fumez. E o problema mai mult psihologica, s-a format un automatism... Imi pun in amestecul de ceai si cimbrisor (despre care stiu ca ajuta in lupta contra fumatului) dar degeaba! Am fost o saptamana la munte cu o familie care nu fumeaza - nici eu nu am fumat si nici n-am simtit nevoia. Deci nu sunt dependenta de nicotina. Cred ca ar trebui sa renunt la munca si atunci sigur voi renunta si la fumat :huggles:

 

Ei, cam atat pe ziua de azi ! Pauza s-a terminat, capul la fund ! Ma duc la munca...

 

Multa sanatate !

Elena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Elena

Sistemul imunitar il intaresti cu ulei de catina.Frunza de aloe( se curata de pielita subtire de deasupra ) se consuma cu tot cu partea verde(se va mesteca bine),cu sau fara miere,cum iti vine tie mai usor.Este un pic amara ,dar treptat te vei obisnui cu gustul.Budinca poti s-o faci cu paste mai putine(pui mai multa brinza sau casca val) si in general sa nu mai maninci mincare seara dupa ora 19(doar fructe sau iaurt).In general mincarea mincata mai tirziu ingrasa .Un pic de gimnastica nu-ti va strica,daca vrei neaparat sa slabesti,macar 20 min in fiecare zi .Incearca sa maninci mai putine dulciuri si piine(fara alcool).Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

Nu am mai postat de ceva timp si am vrut sa vad ce mai faceti.

Sper ca toti sunteti deja mai bine.

Eu incerc sa slabesc si ma umflu de ceaiuri - cam 4 pe zi.

Am dat un kg jos si am prins curaj.

Parca nici asa de obosit nu ma mai simt.

O fi ceva psihologic dar orice ar fi e bine!

La sfarsitul lunii o sa repet analizele .Sper sa iasa bine.Oricum voi posta sa va spun cum a fost!

Sanatate tuturor!

Apropo beau si eu ceai de papadie mai nou, am vazut asta pe forum - dl Gabriel Paduraru vorbea despre el, nu prea imi palce gustul dar merge!

Razvan

Editat de gidea2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Primavara e bine sa maninci 10 tije/zi( de la florile de papadie) timp de o luna,iar din frunze se face salata. Pina atunci e bun si ceaiul.Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna

 

Primavara e bine sa maninci 10 tije/zi( de la florile de papadie) timp de o luna,iar din frunze se face salata. Pina atunci e bun si ceaiul.Multa sanatate.

 

Multumesc de sfat!

Multa sanatate si tie!

Am o intrebare: de ce nu e buna cafeaua la bolile de ficat?Unii imi spun ca e buna pt ca e un f bun antioxidant, daca o bei moderat una pe zi de ex.

Imi poate da cineva un raspuns?

Razvan

Editat de gidea2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×