Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

Pentru problemele cu pruritul rezultatele cele mai bune se obtin cu sucul de papadie. Papadie data pe storcator. 1-2 linguri zilnic, o saptamana. Acum ca s-a terminat cu papadia va recomand siropul de rostopasca, intrati pe la Hepatita C ca am postat acolo reteta.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

Pentru problemele cu pruritul rezultatele cele mai bune se obtin cu sucul de papadie. Papadie data pe storcator. 1-2 linguri zilnic, o saptamana. Acum ca s-a terminat cu papadia va recomand siropul de rostopasca, intrati pe la Hepatita C ca am postat acolo reteta.

Multa sanatate !

Salut Gabriel,

Multumesc pentru sfat!

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toti

 

Elena,pt a nu te mai scarpina asa tare fa un amestec din otet+spirt si unge bubitele.Pt cine vrea ,va dau reteta lui Gabriel cu sirop de rostopasca.Sanatate la toti. Sirop de rostopasca: Leacul pe care vi-l recomand reface celulele hepatice. El a fost incercat de multe persoane, cu rezultate bune. In cazuri extreme, tratamentul se repeta dupa sase luni. Se pune sa fiarba 1 litru de apa, seara la ora 7, si dupa ce da cateva clocote, se adauga in el 5 grame de rostopasca maruntita (uscata). Se acopera vasul cu un capac si se asaza la cald, intre perne, pana a doua zi dimineata la ora 7.00. Atunci se strecoara si se amesteca cu 200 gr. de miere de albine, pana ce se dizolva complet. Se strecoara prin tifon si se pune intr-o sticla. Tratamentul: din ora in ora, se ia cate o lingura (de lemn) de sirop, de 10 ori pe zi. Cand primul litru este pe terminate, se prepara al doilea, si se ia in continuare. Tratamentul se repeta dupa 6 luni. Am reteta de la o matusa batrana, care a vindecat multe persoane. Sa fie de sanatate celor care o folosesc "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar luata in cantitati mici si cu pauze mari,rostopasca face minuni.Rostopasca(sucul din radacina) este ff buna pt negi si alunite.Deci are multe utilizari . Ingeborg,stiu ca pe site ce l-ai scris nu sunt acceptate discutiile despre plante. Cred ca l-ai scris numai pentru RECLAMA . Aici ne dam parerea ,nu este nimeni obligat sa punem in practica,fiecare face cum ii dicteaza constiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reclama pentru ce? Pur si simplu n-am avut timp sa traduc de pe situl

www.bfarm.de/de/vigilanz/stufenpl/schoellkraut.pdf

si am preluat pe scurt o informatie pe aceeasi tema.

Rostopasca am folosit-o si eu la negi, dar 48 de cazuri grave din care unul cu sfirsit fatal vorbesc de la sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata in atasament cate ceva despre rostopasca si aplicatiile ei.

Desigur in cantitati supradozate este toxica. Atentie toxica nu otravitoare !

Actiunea fiziologica alcaloizilor continuti de rostopasca este diferita dupa cum urmeaza:

- Chelidonina si homeochelidonina - actiune analgezica si spasmlitica;

- cheleritrina - actioneaza ca iritant local;

- sanguinarina - stimuleaqza peristaltismul intestinal si mareste secretia gastrica, pancreatica, hepatica si intestinala;

- berberina - paralizeaza centrul respitrator nervossi scade tensiunea arteriala;

- protopina - actioneaza asupra centrului nervos vasomtor.

Intoxicatiile cu aceasta planta se manifesta prin vome, colici abdominale, purgatii violente, , scaune cu sange.

Rostopasca_1.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

Ar fi interesant sa vedem traducerea articolului semnalat de tine Ingeborg.

Si eu am postat un link catre un articol cu pareri legate de steatoza hepatica.

Totusi cred ca natura e un izvor de remedii inca neutilizat de catre omenire.

Dar orice OPINIE e permisa si mai mult trebuie cel putin tolerata.

Asteptam traducerea ta Ingeborg daca ai putin timp la dispozitie.

Razvan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×