Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Oricine care e interesat de voluntariat si ideea de a face bine, il rog sa incerce site-ul www.apendum.ro (Activi Pentru Dumnezeu), proaspat lansat, care se vrea sa fie un centru al actului de binefacere din Romania.

Nu fii pasiv, implica-te!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt voluntar al Societatii Nationale de Cruce Rosie din Romania care are filiale in fiecare judet al tarii...este un ONG unde ai ce face mereu,inveti lucruri utile,ajuti alti oameni si-ti faci prieteni noi....voluntariatul conteaza foarte mult in societatea actuala activitatea de voluntar da foarte bine in CV ,dar satisfactia pe care o ai cand ajuti oameni nevoiasi sclipirea din ochii lor si un simplu "multumesc" face cat toti banii din lume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voluntariat in Crucea Rosie este un voluntariat cu reguli internationale,care te limiteaza ,dar voluntariat nu inseamna numai organizatii forte cum este CR sau Amnesty,sau Unicef,etc.voluntariat inseamna mult mai ales in ascociatii locale care/si propun anumite teme in anumite sectoare de activitate.

Luca Luca spune

 

eu nu cred ca lipsa voluntariatului este cauzat numai de un nivel de trai scazut.e cauzat ,in primul rand ,de o mentalitate inferioara!la noi nu multe persoane sunt incurajate sa faca o munca fara un profit material imediat.un pic de timp liber ar ramane pentru cei bine intentionati:voluntariat inseamna si curatirea gradinii din fata blocului si aruncarea biletului de autobuz la cos,si nu pe strada!insa omul ce spune:da

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt si oameni interesati de voluntariat . Eu merg la o fundatie si ajut copii cu o situatie materiala mai putin buna la teme si alte chestii. Merg acolo cu inca vreo cativa voluntari. (locuiesc intr-un oras mic...banuiesc ca in alte orase mari exista mai multe fundatii de genul asta). Am 15 ani :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite un proiect interesant si util initiat de tineri:

 

Consiliul Local al Tinerilor din Sectorul 1, Bucuresti (www.cltb1.ro), te invita sa te inscrii ca voluntari in proiectul "Albumul Copacilor Inexistenti", proiect ce va incepe in luna februarie. Pentru un sector mai verde.

Ce ne propunem? Sa inventariem locurile din sectorul 1 unde au fost candva si sa plantam. De ce? Pentru ca daca nu actionam acum, spatiile destinate copacilor vor fi astupate si nu vor mai fi refacute, iar Bucurestiul are nevoie ca de aer de copaci!

Ce asteptam de la tine? Sa te inscrii pe grupul yahoo albumul_copacilor_inexistenti ( http://groups.yahoo.com/group/albumul_copacilor_inexistenti/ ) sau sa ne trimiti un e-mail la mediu@cltb1.ro cu adresa ta de mail. Dupa ce se strang destui voluntari, stabilim o intalnire intre 1 si 9 februarie, ne imprietenim, ne impartim in perechi si ne luam responasbilitati pentru un anumite strazi (fiecare grup acelasi numar de strazi). Apoi avem o luna la dispozitie sa inventariem spatiile pentru copaci de pe strazile din sector. La final: plantam.

Asadar, daca te-ai saturat de orasul acesta plin de praf, in care vara nu ai unde sa te adapostesti, daca vrei sa te implici pentru binele orasului, pentru binele nostru tuturor, te asteptam cu bratele deschise sa intri in grupul cautatorilor de copaci inexistenti.

Noua ne pasa! Pe bune! :bye:

 

O mana de voluntari

 

http://www.cltb1.ro

http://groups.yahoo.com/group/albumul_copacilor_inexistenti/

mediu@cltb1.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai sunt si oameni interesati de voluntariat . Eu merg la o fundatie si ajut copii cu o situatie materiala mai putin buna la teme si alte chestii. Merg acolo cu inca vreo cativa voluntari. (locuiesc intr-un oras mic...banuiesc ca in alte orase mari exista mai multe fundatii de genul asta). Am 15 ani :blink:

 

Daca ai 15 ani si te preocupa copii mai putin norocosi inseamna ca meriti tot respectul,esti o persoana exceptionala,in formare si gandire.Te felicit,cu multa ,multa prietenie si admirtie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce presupune incheierea unui contract de voluntariat?

 

In voluntariat nu exista contract,cauti o fundatie,asociatie ,te propui si activezi,ca membru daca te accepta.

Contracte se fac numai cu asociatii onlus,sau cele care activeaza peste tot in lume,Unicef,FAO,Ammnesty,Emmergency,etc.Dar sigur stiu ca in orice organizatie activezi trebuie sa -ti faca o asigurare si cel mai important trebuie sa urmezi un curs de perfectionare in domeniul in care vei lucra,cel putin in occident asa este,altfel nu poti activa,nu stiu cum functioneaza in Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza voluntariatul. Am avut unele discutii, dar probabil ca au fost cu persoane neavizate.

Poate cineva din Timisoara sa-mi dea relatii?

 

Multumiri !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×