Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

A lua o carte si a merge intr-un centru pt batrani si a citi, tot voluntariat se numeste. A aduna o gasca de prieteni si a merge sa cureti de gunoaie un parculet, tot voluntariat se numeste. A aduna jucarii mai vechi, mai noi, si a le da unor copii nevoiasi, tot voluntariat se numeste. Renunta la 1-2 tricouri din garderoba ta, convinge-i pe prietenii tai sa faca la fel si mergi si doneaza-le direct catre cei ce au nevoie de ele. Vointa sa fie si restul vine de la sine. Greu nu este, nu ne trebuiesc agentii sau legi ca sa ajutam pe cel de langa noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A lua o carte si a merge intr-un centru pt batrani si a citi, tot voluntariat se numeste. A aduna o gasca de prieteni si a merge sa cureti de gunoaie un parculet, tot voluntariat se numeste. A aduna jucarii mai vechi, mai noi, si a le da unor copii nevoiasi, tot voluntariat se numeste. Renunta la 1-2 tricouri din garderoba ta, convinge-i pe prietenii tai sa faca la fel si mergi si doneaza-le direct catre cei ce au nevoie de ele. Vointa sa fie si restul vine de la sine. Greu nu este, nu ne trebuiesc agentii sau legi ca sa ajutam pe cel de langa noi.

cred ca este o confuzie la mijloc. legea se refera la cei care lucreaza sub auspicile unei forme organizationale: fundatie, asociatie, etc. mai sus ai vorbit de adunari ad hoc in vederea unei actiuni care nu mai inseamna voluntariat ci altceva. iar acestia pot fi caritabili, donatori, oameni buni etc. dar nu au un program stabilit pe un termen. Cuvintul voluntar este clar definit in lege.

Editat de corvus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce credeti despre voluntariat?....eu am o nelamurire....de ce la noi nu se incurajeaza acest lucru?....este cineva interesat sa lucreze ca voluntar?....si ati putea sa imi sugerati si mie niste organizatii pentru care as putea lucra....

 

Eu momentan sunt voluntara la un post de radio.. Acu ceva timp am trimis mai multe mailuri la fundatii de aici din Iasi si nu mi-a raspuns nimeni :spiteful: voiam sa ma implic ca voluntar, dar se pare ca nu e nevoie.

Voluntariatul e bun, te ajuta si pe tine, ajuta si pe altii, e chiar frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este cineva dintre voi implicat intr-o actiune de voluntariat in Bucuresti ?

eu sunt implicata intr-o actiune de voluntariat dar nu este in bucuresti insa stiu ca c`ei pentru care fac voluntariat au centru si in bucuresti

 

c`auta pe net de "casa sperantei"-este un centru unde sunt adusi bolnavii de cancer din stagiu final.....inclusiv copii....si exista tot felul de arii pe care poti face voluntariat acolo...de exemplu eu ma ocup acolo de receptie ,de curatenie (bine asta o facem in echipe) ingrijesc gradina de pe acolo...facem tot felul de targuri de strangere de fonduri...si tot felul de proiecte....nu ma ocup in general de persoanele bolnave caci trebuie sa fii puternic sa faci fata la astfel de oameni muribunzii

Editat de just...you

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noutate din partea manageriatului de la Spitalul Judeţean Timiş: bătr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt voluntar de 1 an si ceva in cadrul unei fundatii nationale.intreba cineva pe aici daca ajuta cu ceva voluntariatul...? pe mine personal ma ajutat extraordinar de mult . mi-am largit orizonturile , mi-am stabilit reperele dupa care sa ma iau in viata , am invatat sa vorbesc in public fara sa ma fac de cacao , am invatat sa-i respect pe cei de langa mine si sa supravietuiesc intr-un colectiv , mi-am facut o gramada de prieteni din toata tara , am vizitat foarte multe locuri , am castigat o gramada de diplome la traingurile si concursurile la care am participat . daca iti place sa lucrezi cu oameni ... cu siguranta merita sa fii voluntar pentru ca nu ai decat de castigat / pot vb cateva zile in continuu despre asta pt ca mie voluntariatul mi-a schimbat viata . si cred ca totul avut o amprenta asa puternica asupra mea ... deoarece nu au existat motivatii financiare. tot ce am facut a fost facut din suflet .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×