Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

De ce la noi ca la nimeni?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista foarte multe cazuri de coruptie in Occident, dar la nivel foarte inalt. Cateva cazuri celebre ?

 

Berlusconi,

http://www.realitatea.net/?stire=49085

Chirac

http://www.realitatea.net/?stire=49

 

Nu sunt singulare! Am insa sentimentul ca doar daca discutam procentual, in nr de persoane putem fi incriminabili. De, e drept, nu e un fenomen de masa in occident, dar pare a fi o preocupare "elevata".

Eu faceam referire la nivel national in ceea ce priveste mentalitatea omului, nu la cazurile mari, acestea exista si vor exista in continuare. Nu exista nici un stat occidental unde sa nu fi existat un caz de coruptie sesizat, dar acesta face parte din jocul politicii. Cel putin in multe cazuri persoanele demascate au demnitatea de a recunoaste sau a-si da demisia din functia ocupata (nu fac referire la Berlusconi).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asta e problema grava pe care o sesizam acolo: cel ce fura o gaina ( de foame sau ca ii place penajul ei ) nu poate plati cautiunea, deci dupa ce spui tu, il condamni, in timp ce personajul ce a bagat banca in faliment, poate plati si cautiunea si il pui la munca in folosul comunitatii , poate la completat acte contabile pe undeva.

Despre cautiune, eu nu am facut nici o specificare in contextul unei anumite pedepse.

........................................

citeste inca odata postarea....

nu asta reiese din ea...

.......................................

pedepse pe masura in urma evaluarii consecintelor negative rezultate...

......................................

"gainarul"---lasa paguba o gaina si niste vecini nervosi

"fraudarea une banci--crime--violuri"--au urmari greu de imaginat cateodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cheer: Le-a dat la amenzi pina s-au saturat

Unde ai auzit tu de aşa ceva? De modul cum s-a introdus pentru prima dată

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1) Oamenii se poartă cu tine conform aşteptărilor tale (reale, nu imaginare). Indiferent ce declari tu, dacă te aştepţi tot timpul să scapi situaţia de sub control, chiar o vei scăpa. Nu fiindcă arată ei "ca nişte animale hămesite", ci fiindcă
Editat de Malkia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"De ce la noi ca la nimeni?"

 

pentru ca la nimeni ca la noi!

 

Mentalitatea bat-o vina!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
QUOTE (Kahila @ Jan 8 2008, 10:49 AM)

Crezi ca daca la noi s-ar da amenzi ne-am mai civiliza? Eu cred ca da .Volens,nolens o vor face de frica

ai dreptate....se poate si fara bici,,,,arde-i la bani...

QUOTE ( Harald)Tu nu poţi
Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dreptate....se poate si fara bici,,,,arde-i la bani...

 

..................................................

mai omule...eu nu inteleg de ce consideri ca pedepsa potrivita pentru orice marsavie se reduce numai la privarea de libertate?

Eu nu consider aşa ceva :flowers: Eu spun că e nevoie de mai multă educaţie (reflexe condiţionate, nu teoria dreptului patrimonial :blink: ) şi mai puţine pedepse. Dar pentru infracţiunile comise cu violenţă,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu consider aşa ceva :flowers: Eu spun că e nevoie de mai multă educaţie (reflexe condiţionate, nu teoria dreptului patrimonial :doh: ) şi mai puţine pedepse. Dar pentru infracţiunile comise cu violenţă,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
referitor la organul politienesc....parerea mea este ca inca nu sunt pregatiti sa faca fata unor anumite evenimente.Inca au teama ca un superior il va mustrului pentru ca s-a luat de cine nu trebuie...

.se va rezolva si problema asta pana la urma

Se va rezolva, dar nu cum crezi tu. Nu orice poliţist trebuie să potolească

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×