Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

De ce la noi ca la nimeni?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Despre cautiune, eu nu am facut nici o specificare in contextul unei anumite pedepse."

 

Ma refer la una din cele doua pedepse enuntate de tine, furt, sau viol, eu discutam despre frauda, care teoretic da posibilitatea obtinerii unor lichiditati folosibile chiar la plata cautiunii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum s-au impus normele civilizate si in Germania si in toate tarile occidentale ? Initial tot prin constrangere ! Ar fi dramatic sa iti imaginezi ca se poate naste peste noapte o comunitate la care toate regulile de convietuire curg prin vene odata cu sagele albastru.

 

Constrangerea isi are partea sa in ceea ce priveste remodelarea comportamentului unei natiuni, dar sa nu uitam ca avem de-a face si cu o traditie de cateva secole in ceea ce priveste civilizarea, constiinta nationala si civica. In occident se ridica o civilizatie democratica pe vremea cand noi erau o natie de chirpici si balegar, la aceasta se mai adauga si influentele din celelalte state europene din toate domeniile, in timp ce noi ne gaseam sub influenta orientului traditional. Regalitatea a fost cea care a facut primii pasi spre modernizarea Romaniei, iar dupa caderea acesteia nu s-a facut nimica. Este foarte greu sa "civilizezi o natiune" peste noapte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi discutam ca sa facem discutii :tease: IN tara asta niciodata nu se va aplica legea si cum ratonii doresc cat mai multi analfabeti...deduceti voi :crazy: Iar cautiunea va putea sa o plateasca tot ei.Legea e facuta pentru catei nu pentru catelusi :crazy:

A fost pedepsit vreodata cineva pentru fraudarea bancilor? A fost circ. Sau pentru flota? Sa nu-mi amintesc de revolutie....DEci never :airkiss: Iar despre educarea noastra.....cand in tramvai se scuipa seminte...si nu de catre tigani,de-ai nostri :lol2: cand copiii injura mai rau ca un adult...sa mai spun? :lol2:

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:airkiss: Le-a dat la amenzi pina s-au saturat

 

Dupa aceste constrangeri, oamenii s-au obisnuit cu "educatia" dar doar acolo. In deplasari se adapteaza foarte rapid spatiului . Poti urmari comportamentul unor ( specific, nu a tuturor, asa cum nici nu se poate trage concluzia generala sugerata ca romanii sunt toti needucati) straini occidentali in Romania, pentru comparatie: viteza excesiva, comportament abuziv, etc. Ceea ce , in tara de bastina s-ar pastra sub un mult mai riguros control de regula.

 

ratonii

 

????

Te rog sa ne traduci .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca daca la noi s-ar da amenzi ne-am mai civiliza? Eu cred ca da .Volens,nolens o vor face de frica

 

Adica conducatorii nostri care ne duc pe culmile distrugerii :airkiss: .

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Constrangerea isi are partea sa in ceea ce priveste remodelarea comportamentului unei natiuni, dar sa nu uitam ca avem de-a face si cu o traditie de cateva secole in ceea ce priveste civilizarea, constiinta nationala si civica. In occident se ridica o civilizatie democratica pe vremea cand noi erau o natie de chirpici si balegar, la aceasta se mai adauga si influentele din celelalte state europene din toate domeniile, in timp ce noi ne gaseam sub influenta orientului traditional. Regalitatea a fost cea care a facut primii pasi spre modernizarea Romaniei, iar dupa caderea acesteia nu s-a facut nimica. Este foarte greu sa "civilizezi o natiune" peste noapte.

 

Doar partial iti dau dreptate. Traditia inseamna mult, dar nu totul.

Ce era pe teritoriul EAU acum 100 de ani ? Pulbere , nisip ! Traditia lor era la fel cu a statelor din regiune. Azi au o lume civilizata, unde nu vei vedea razgaiatii sau prost-crescutii scuipand seminte si nici cersetori. Dar au "reguli de aur", care intai s-au impus prin constrangere si apoi prin convingere.

Ce traditie avea Islanda in materie de civilizatie acum 200 de ani ? Erau doar niste triburi razlete care traiau in iurte sau igluri !

Ce era Australia , Noua Zeelanda acum cateva sute de ani ? Dupa unele opinii un enorm Batalionul disciplinar. Ce e astazi fara a avea o traditie consistenta ? Oricum , un teritoriu in care regulile "normalitatii" se impun altfel.

Consider ca plaga majora a constituit-o in cazul nostru, un sistem politic nefiresc, ce a lasat in derizoriu si confuzie sistemele reale de valori, inclusiv cele ale legislatiei. Exponentii acelui haos, tineri sau varstnici, ii simtim cu totii astazi.

 

 

Crezi ca daca la noi s-ar da amenzi ne-am mai civiliza? Eu cred ca da .Volens,nolens o vor face de frica

 

Bine specificat, nu daca s-ar da legi in materie, ci daca s-ar aplica. Da ,cred ca exista destule metode de constrangere.

 

 

Nici un moment nu ma gandesc la distrugerea morala/psihica a celui ce a gresit. Aceasta atitudine nefireasca ar risca una subumana, si ar fi doar rodul unei atitudini distructive.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar partial iti dau dreptate. Traditia inseamna mult, dar nu totul.

Ce era pe teritoriul EAU acum 100 de ani ? Pulbere , nisip ! Traditia lor era la fel cu a statelor din regiune. Azi au o lume civilizata, unde nu vei vedea razgaiatii sau prost-crescutii scuipand seminte si nici cersetori. Dar au "reguli de aur", care intai s-au impus prin constrangere si apoi prin convingere.

Ce traditie avea Islanda in materie de civilizatie acum 200 de ani ? Erau doar niste triburi razlete care traiau in iurte sau igluri !

Ce era Australia , Noua Zeelanda acum cateva sute de ani ? Dupa unele opinii un enorm Batalionul disciplinar. Ce e astazi fara a avea o traditie consistenta ? Oricum , un teritoriu in care regulile "normalitatii" se impun altfel.

Consider ca plaga majora a constituit-o in cazul nostru, un sistem politic nefiresc, ce a lasat in derizoriu si confuzie sistemele reale de valori, inclusiv cele ale legislatiei. Exponentii acelui haos, tineri sau varstnici, ii simtim cu totii astazi.

Corect, dar practic vorbind, daca copilul este invatat de parinte sa nu injure, sa nu strige, sa nu faca gesturi indecente, sa se comporte dupa anumite reguli acestea sunt urmate in tocmai, deoarece exista metode de constrangere familiala daca calca gresit. La noi degeaba ii explici asa ceva, daca in jur sau in familie vede cu totul altceva. Alt exemplu - "spaga" - cum poti sa inveti un copil sa nu de-a spaga cand parintii sau o dau sub diferite forme pentru a obtine unele servicii. Asa ceva in occident nu mai exista, sau daca exista, este la un nivel insesizabil. Acolo copilul nu-l vede pe parinte injurand, sau mancand seminte, sau dand spaga, si nici pe vecini, deci nu poate sa faca exceptie de la aceste regului si este normal sa se conformeze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ceva in occident nu mai exista, sau daca exista, este la un nivel insesizabil.

 

Sa te contrazic, sau sa ne lasam dusi foarte bland de valurile Dunarii ? :airkiss:

 

 

Ma refer la spaga aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa te contrazic, sau sa ne lasam dusi foarte bland de valurile Dunarii ? :airkiss:

 

 

Ma refer la spaga aici.

ce ai vrut sa zici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce ai vrut sa zici?

Exista foarte multe cazuri de coruptie in Occident, dar la nivel foarte inalt. Cateva cazuri celebre ?

 

Berlusconi,

http://www.realitatea.net/?stire=49085

Chirac

http://www.realitatea.net/?stire=49

 

Nu sunt singulare! Am insa sentimentul ca doar daca discutam procentual, in nr de persoane putem fi incriminabili. De, e drept, nu e un fenomen de masa in occident, dar pare a fi o preocupare "elevata".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×