Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Condamnati la gradinita

Postări Recomandate

matrix-batteria.jpg

 

GRADINITA OBLIGATORIE DE LA 3 ANI

Incepand cu toamna lui 2008 si treptat pana in 2011, parintii vor fi obligati sa-si dea copiii la gradinita de la 3 ani, unde vor face grupa mica, cea mijlocie si grupa mare. Acest lucru se va intampla gradual, incepand cu toamna lui 2008 pana in 2011. Citeste mai mult >>

 

De unde si pana unde gradinita obligatorie? E un copil, are trei ani. De ca sa nu se poata juca linistit, sa se plimbe, si sa se bucure de singura parte din viata in care va fi cu adevarat nestresat.

 

Nu, hai sa punem presiune pe ei de la 3 ani, sa-i inghesuim sub indrumarea unor oameni mai mult sau mai putin profesionisti, ca sa ne asiguram ca stiu sa faca bine lantisoarele de macaroane sau desenele cu mama tata si pisica.

 

Gradinita ar trebui sa fie decizia parintelui, care poate vrea sa stea acasa sa se bucure de copil macar cand e mic, sau vrea sa il educe singur in aceasta faza, pentru a se asigura ca au aceleasi valori si preferinte sau vrea sa-i aduca bona sau guvernanta daca are bani ca asa vrea el, sau sa-l trimita la o gradinita dar atunci cand judeca parintele ca acest copil este pregatit, nu cand statul spune ca a impinit 3 ani, si gata, ar trebui sa aiba maturitatea necesara de a sta 4 ore intr-o sala unde nu este centrul atentie, pentru a fi invatata ce vrea statul sa invete. Ajunge! Revolutia a fost facuta pentru libertate: de constiinta, de actiune, de decizie, nu pentru ca statul sa ajunga din nou sa dicteze cum trebuie sa decurga vietile noastre.

 

UNIFORMIZAREA

Un alt aspect al uniformizarii.Vor urma si altele. "Ruperea" copiilor de parinti de la virste fragede pentru ca "mai tirziu' se vor "integra" in societate... Ce fel de societate? La 14 ani: "I have my life", I know what I'm doing, do not tell me..."Parintii vor fi prea ocupati cu munca pentru a supravietui lasind micutii ca pe niste pachete dimineata la "Day care".La 17 ani abia asteapta sa "evadeze" de acasa pentru a fi slugi la altii, pentru ca oricum nu exista o relatie strinsa de familie si e "cool" sa traiesti pe cont propriu...

Prea tirziu vor intelege ca intr-o societate "moderna" manipulata de reclame si jocuri politice murdare, viata le-a fost furata... Uimitor este faptul ca ceea ce nu s-a putut impune prin forta se accepta de buna voie...

 

MODELAREA GLOBALA A MINTII

Eu vad cum tacit se implementeaza tot felul de masuri peste tot in lume, masuri ce au ca rol si rezultanta indobitocirea si inregimentarea viitoarei generatii fara identitate in sistem.

  • Ce vad ca efect imediat este ca prin dresura asta a scolii si programului fix de la 3 ani - oamenii vor fi modelati sa fie ca niste furnicutze, rupti de familie - program fix, ocupati de mici, munca peste program la corporatie, sa dea din manutze si sa vrea sa se afirme in colectiv... imi suna a lagar de munca global... asta ziceau si comunistii

  • Traim intr-o societate corporatist-fascista in care corporatiile cer guvernelor sa le produca roboti si nu oameni!

Citeste si comenteaza si :

Era Pinguinului >>

Realitatea Anului 2007 >>

Noul Om in Noua Societate >>

Lista Impozitelor Draconice pe Profit din Europa >>

Cum apar banii in lume ?

Trimite mesajul pe mail ! Revolta-te ! E viitorul omenirii ! Chiar putem fii atat de indiferenti la viitorul sumbru pe care o mana de oameni, o elita intunecata doreste sa ne inrobeasca vietile si constiinta din frageda pruncie ?

 

e foarte bine. decat sa steau cu capul in tarana; mai bine invata sa faca ceva bastonase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg un lucru: asa era si pana acum numai ca nu era oficial

eu, si multi ca mine, am crescut la cresa, apoi camin (gradinita) si apoi scoala!!

si nu sunt manipulata de nimeni, nu ma iau dupa restul turmei, iar concepttile mele nu au avut de suferit

singura problema a copiilor sunt parintii

daca parintii nu stiu sa-si educe copilul ca lumea pai atunci sa nu se intrebe de ce odrasla lor, la 14 ani, vrea independenta, si la 17 ani vrea sa plece in strainatate.....

 

 

 

ca sunt grupari si fel de fel de asociatii care incearca sa modeleze inca de tanara mintea omenirii e partea a doua.....astea au fost dintotdeauna, de cand am plecat de la traditie, si de cand am uitat de religie si Dumnezeu

daca oamenii s-ar intoarce la credinta atunci s-ar mai destepta, ca masonii astia nu fac decat sa profite de vointa umanitatii

si daca umanitatea e obsedata mai degraba de bani decat de familie si religie, atunci de ce te mai miri?

 

desfiintand gradinita obligatorie nu realizezi nimic...ca urmeaza scoala, deci tot aia e. 3 ani mai mult sau mai putin :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
desfiintand gradinita obligatorie nu realizezi nimic...ca urmeaza scoala, deci tot aia e. 3 ani mai mult sau mai putin :lol:

Nu e asa este vorba de niste chestiuni psihologice pe care tu se pare ca nu prea ai habar de ele, cauta despre fenomenul de printing spre exemplu... adica ce vezi la 3 ani se imprima cutotul altfel decat la 7 ani... samd... seformeaza un mod de gandire, o mentalitate a colectivului in defavoara independentiei si individualitatii care cu greu mai poate fi apoi "extrasa" din individul virusat...

 

Oamenii care intra in sistem din frageda pruncie, marea lor majoritate devin de dependenti de sistem, de statul in colectiv si mai ales de aprobarile celorlalti. Devin oameni care traiesc prin a imita pentru a fii inclusi in grup !

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

desi imi spui ca nu stiu aceste chestiuni de psihologie, eu te contrazic!

eu am o sora care are acum 11 ani si a trecut prin tot acest sistem..crezi ca i-a ramas ceva in cap? tot pe mine m-a imitat!!

cat a fost la gradinita a invatat sa se integreze in societate...stand cu mine acasa a observat ca nu sunt sociabila si nu i-a mai placut societatea ca de...sor-sa stie mai bine :ermm:

 

faptul ca acum are deficiente in a se purta normal in societate mi se datoreaza si ma simt vinovata pentru ca ea nu este ca mine

acesta a fost un simplu exemplu cum ca viata familiala nu e perfecta

 

continuarea mai incolo.....nu mai am timp acum :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta da dovada de mult egocentrism. Nu poti trage o concluzie particularizand numai asupra cazului tau - nu stiu ce familie si ce gene fac ca unii oameni sa devina anti-sociali, iar gradinita/sistemul devin un "loc divin" de socializare prin care se curata si revin la ceea ce se numeste "normalitate" - asta se chema supravietuire prin imitatie pentru apartenenta la grup !

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gradinita NU trebuie sa fie obligatorie... scoala da

Bine...fa tu copii si tine-i inchisi in casa,sau oriunde vrei tu...tu chiar nu gandesti ca si cei mici tre' sa vada lumea,sa socializeze cu cei de aceeasi varsta?

Problema nu e faptul ca gradinita e obligatorie,ci ca metodele de lucru nu-s bune,educatoarele sunt in mare parte plictisite de viata si de saracie,ca nu exista material didactic modern si adaptat nevoilor reale ale copiiilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×