Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Dragostea-i mare pe Facebook

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce vreau sa intreb, ca poate nu inteleg io prea bine fenomenul asta, oamenii astia, care intra in relatii, raman instant fara identitate individuala? De ce trebuie neaparat sa aiba si pe FB prieteni comuni, de ce trebuie neaparat sa faca totul impreuna, de ce tin neaparat ca pagina lor de FB sa arate ca si cand vorbesc singuri, de ce sa aiba acelasi cont?

 

Tu nu intelegi rostul Facebook-ului. Nu este comunicarea, decat foarte rar.

 

Rostul Facebook-ului este sa arati ca ai sau ca faci lucruri pe care care altii le-ar dori.

 

Asta se aplica la pozele cu iubiti/iubite/motociclete/mancare/gratare/calatorii etc.

 

Se mai aplica si la clipuri muzicale house/manele.

 

Astfel, nu e necesar sa iti fie apreciata poza, e suficient ca exista acolo, cineva va suferi ca ea exista.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e gelozie, posesivitate, cum vrei sa-i spui.

"La ce-ti mai trebuie contul ala, sa vorbesti cu fostele?"

Nu vorbesc din experienta, doar imi imaginez. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(...) ce, daca intri intr-o relatie, gata, in afara relatiei respective nu mai exista viata?

 

bingo! .... din pacate, spre asta se tinde cand e proaspata legatura: relatia de tip siamezi

mai tarziu or sa se dea cu capul de pereti si isi vor blestema ziua in care au ales sa nu mai existe sub nici o forma el si ea, ci doar noi... in orice, cu oricine, la orice ora din zi si din noapte

cred ca oamenii (sau tinerii si foarte tinerii) au ajuns sa fie atat de indragostiti de ideea de cuplu incat o distorsioneaza pur si simplu... renunta prosteste la identitatile lor pentru a forma o mare ciulama amorfa, crezand in naivitatea lor ca asta e "simbioza perfecta" .... citesc prea multa filozofie ieftina si adopta niste aspiratii exagerate de prea multa euforie

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza rostul FB. Ma intereseaza de ce isi fac el si ea cont comun? Posteaza amandoi de pe acelasi cont, de nu stii cand scrie unu' si cand scrie altul. Uite un exemplu, ea a scris un mesaj, in care explica ce o sa faca mai tarziu cu gajiu, si i-a spus ca-l iubeste, iar el a dat like mesajului si a scris ca si el o iubeste, dar naspa este ca amandoi posteaza de pe acelasi cont, de parca ar vorbi singuri. Asta ma intereseaza sa aflu, de ce ar avea cineva cont comun cu altcineva, unde este identitatea individuala? De ce trebuie neaparat cont comun, prieteni comuni, ce, daca intri intr-o relatie, gata, in afara relatiei respective nu mai exista viata?

 

Pai ti-am explicat. E ceva de tip scos ochii, defilare, afirmare, lauda. D-aia ti-am explicat rostul FB in general. D-aia eu am strict poze cu pe unde calatoresc si in rest clipuri house de club. N-are nicio legatura cu identitatea individuala&shit, ca pe FB sau pe net in general nu vezi identitatea mea individuala, p-aia o vezi aproximativ doar pe (unele) forumuri, cum ar fi asta... sau echivalentele lor americane pe care imi pierd timpul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De parca fara cont FB nu ar putea vorbi cu oricine si oricand.

Inseamna ca n-ai cunoscut inca gelozie de-aia, vecina cu patologicul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mai grav daca sunt mai copti la minte... sau asa ar trebui

pe pustani ii mai intelegi, dar mai tarziu e o oarecare disperare mascata

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt singurul de pe aici fara facebook? Scuze de offtopicul partial :lol:

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba eu cred ca are foarte mare legatura cu identitatea mea individuala. Atata timp cat eu am pe FB prietenii mei si numai ai mei, pozele sunt cu mine, iar cu barbata-miu prea putine spre deloc, scriu despre ce fac eu, ce-mi place mie, consider ca este pagina despre individa de mine, atat. Si m-ar deranja foarte tare ca al meu sot sa vrea o pagina comuna, cu prieteni si alte chestii in comun.

 

Oricum, conturile astea comune ma depasesc, nu reusesc sa inteleg deloc logica.

 

Asa esti tu. Si eu am o politica stricta ca orice cont online al meu e al meu si numai al meu, cu parole pe care le stiu doar eu. Dar trebuie sa te gandesti ca foarte multi oameni incearca sa se defineasca prin ce prezinta pe FB. De exemplu... o tipa in viata reala e extrem de plictisitoare si cam taranca, in ciuda functiei si salariului ei... ei bine, pe FB daca te uiti la poze, e inconjurata de "prieteni", e de viata, e de interes.

FB in general nu e folosit pentru definirea reala a identitatii. Ma refer la cei care posteaza activ (eu am vreo 600 de "prieteni" dintre care doar vreo 40-50 posteaza).

Acu, persoanele despre care vorbesti in prima postare, prin asta incearca sa se defineasca in ochii lumii. Ce o fi de fapt in viata lor (poate abia se vad, poate iubirea lor nu e deloc comuna, fiecare sta cu celalalt din narcisism, poate sunt absolut goi pe dinauntru si incearca sa umple golul asta cu o relatie fabricata, poate multe chestii) n-ai de unde sti.

Asa ca, repet, pe FB esti cine vrei sa fii, iar scopul retelei cand vine vorba de postacii activi nu e socializarea, e lauda de un fel sau altul (ce mega-relatie au sau pe unde calatoresc, sau ce destepti sunt ca dau share la texte inteligente, etc.). Un fel de "luati de m-aplaudati, mah, sau daca nu, bagati-va unghia-n gat !"

Editat de S.R.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba eu cred ca are foarte mare legatura cu identitatea mea individuala. Atata timp cat eu am pe FB prietenii mei si numai ai mei, pozele sunt cu mine, iar cu barbata-miu prea putine spre deloc, scriu despre ce fac eu, ce-mi place mie, consider ca este pagina despre individa de mine, atat. Si m-ar deranja foarte tare ca al meu sot sa vrea o pagina comuna, cu prieteni si alte chestii in comun.

 

 

Si mie mi se pare foarte ciudat sa ai pagina in comun cu exceptia paginilor de familie. Multi nu au pagini individuale ci o singura pagina de familie, majoritatea persoanelor din lista sunt rude, colegi si prieteni reali. Acele conturi au un cu totul alt rost. Dar sa te cunosti de o saptamana doua si sa-ti faci cont comun mi se pare hilar. Ce se intampla cand cei doi se despart si fiecare cunoaste pe altcineva ? :lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×