Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Condamnati la gradinita

Postări Recomandate

prieteniile se pot face usor pe forum, mai in mess, apoi iesi cu prietenii din lista de mess vara la o iarba verde, la un picnic, mai o excursie la mare, iarna la munte. Iar aceasta socializare partea cu excursiile) ma refer, se va face pe la varsta de 16 ani de cand copilul este destul de matur sa isi poarte singur de grija. Pana atunci doar vorbit pe net!

 

Eu de exemplu nu am prieteni in realitate, doar pe voi, Roportaienii si va consider ca un colectiv. Aici ne socializam ,ne cunoastem intre noi, mai schimbam pareri, impresii, sfaturi, etc. De alti prieteni nu simt nevoia. Voi sunteti prietenii mei!

Ce tampenie maxima! Sa tii un copil in fata calculatorului doar cu prieteni virtuali!!!! Tu te auzi ce aberatii spui? UN copil are nevoie de socializare, de prieteni cu care sa se joace sa alerge, are nevoie de aer! Nu are nevoie sa stea cu ochii in calculator sau tv. Nu-mi vine sa cred ca cineva poate sa scoata asa o aberatie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu gradinita de la 3 ani ... poate sa fie si scoala in adevaratul sens al cuvantului ... cat timp copilul este indrumat de un cadru didactic calificat si educatia pe care o primese este la standard ridicat ... sunt de acord.

Un sport facut de la o varsta frageda poate sa ajute foarte mult in dezvoltarea copilului. Exista multe metode de a dezvolta intelectul copilului si e un inceput foarte indicat pentru a stimula copilul de la o varsta frageda .... cititul, jocurile, chiar sahul ... sunt indicate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prieteniile se pot face usor pe forum, mai in mess, apoi iesi cu prietenii din lista de mess vara la o iarba verde, la un picnic, mai o excursie la mare, iarna la munte. Iar aceasta socializare partea cu excursiile) ma refer, se va face pe la varsta de 16 ani de cand copilul este destul de matur sa isi poarte singur de grija. Pana atunci doar vorbit pe net!
Foarte drăguţ ce zici tu. Din păcate, viaţa nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce pateste un parinte care nu isi permite sa isi tina copilul sau copiii la gradinita?!

Statul nu face altceva decat sa impuna o cheltuiala pe banii cetatenilor.

NU AU VOIE SA FACA ASA CEVA, E DEMOCRATIE NU?!

Ajunge ca iau impozite directe si indirecte, impun pensiile private ca obligatorii desi nu GARANTEAZA nici macar 1 societate ca nu raman oamenii peste 15-20 de ani cu 0 lei.

Asta cu gradinitza are ca scop ca dumnealor sa faca bani, vor infiinta gradinite particulare actualii parlamentari si guvernanti si vor face bani din nou, de parca nu aveau suficienti.

Haideti sa vedem ale cui vor fi majoritatea gradinitelor peste 4-5 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pateste un parinte care nu isi permite sa isi tina copilul sau copiii la gradinita?!

Statul nu face altceva decat sa impuna o cheltuiala pe banii cetatenilor.

NU AU VOIE SA FACA ASA CEVA, E DEMOCRATIE NU?!

 

Pe un alt topic faceai apologia INVATAMANTULUI GRATUIT, pentru cultura ta generala, gradinita face parte din acest invatamant, iar invatamantul gratuit implica taxe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai pentru ca stimularea copilului se poate face in alte moduri, nu inteleg de ce trebuie dat musai la gradi. Pana la 7 ani, influentele sunt maxime, si expunerea la un mediu asa de variat cum sunt grupele de cate 15-20 copiii, este un fel de ruleta ruseasca. Altfel creste copilul care isi face prietenii in faţa blocului, si pe care ii poti observa si tu :yahoo:

Cu un cadru didactiv specializat nu trebuie sa iti faci probleme. Copiii isi gasesc prieteni usor de joaca. Aici vorbim de educatie. Eu una strang bani de acum pentru ca copilul meu sa aiba o educatie deosebita. Copilul inca este in planurile mele dar ma gandesc ca va avea nevoie de lectii particulare.. de un meditator bun .. Vreau ca la 4 ani sa tie sa citeasca si sa scrie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si destui copii in fata blocului de exemplu. Eu am avut multi. Dar o data ce au crescut s-au mutat cu parintii in alt oras. Deci nu iti fa griji. Sunt solutii de socializare. NU SCOALA E SINGURA

Editat de Alethia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alethia : Socializare implica contactul DIRECT cu ceilalti. Punct.

ClassicAlina : Treaba ta ce vrei :cheer: Ideea este insa ca, oricum ai lua-o, statul nu poate oferi un nivel minim de pregatire si de selectie al personajelor care isi fac veacul prin invatamant. Ai auzit de educatoare care bat copiii pentru ca nu vor sa manance la gradi? sau care ii pedepsesc sa stea la colt jumatate de zi pentru greseli minore? Daca ai locui in Romania, nu cred ca ti-ar surade sa-ti dai copilul pe mana unui strain. De aia ai adus si tu vorba de tutori privati, acestia pot fi controlati, ii cunosti personal, e o relatie direta intre tine si el :cheer:

By-the-way, hai sa lamurim chestia cu educatia : scoala incepe la 7 ani. Un copil care nu a mers la gradi deloc, dar a crescut cu niste parinti responsabili, are aceeasi capacitate intelectuala ca si unul deja "şcolit" la gradi. Pot sa-ti citez de pe Wikipedia? :yahoo:

Children attend kindergarten to learn to communicate, play, and interact with others appropriately. A teacher provides various manipulative materials and activities to motivate these children to learn the language and vocabulary of reading, mathematics, science, and computers, as well as that of music, art, and social behaviors. For children who previously have spent most of their time at home, kindergarten may serve the purpose of training them to be apart from their parents without anxiety.

Any questions left?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ClassicAlina : Treaba ta ce vrei :yahoo: Ideea este insa ca, oricum ai lua-o, statul nu poate oferi un nivel minim de pregatire si de selectie al personajelor care isi fac veacul prin invatamant. Ai auzit de educatoare care bat copiii pentru ca nu vor sa manance la gradi? sau care ii pedepsesc sa stea la colt jumatate de zi pentru greseli minore? Daca ai locui in Romania, nu cred ca ti-ar surade sa-ti dai copilul pe mana unui strain. De aia ai adus si tu vorba de tutori privati, acestia pot fi controlati, ii cunosti personal, e o relatie direta intre tine si el :cheer:

Stiu ce inseamna. Am fost la cresa, gradinita, scoala... am avut meditatori de la 8 ani. Nu s-a legat nimic de mine pentru ca nu a fost nimeni sa ma incurajeze... parinti doar ma trimeteau la meditatii si asta era tot. Cand ieseam de la meditatii uitam tot. Nu mi-a placut scoala dar am facut-o de nevoie si am incercat sa gasesc sistem de invatamant care sa se axeze mai mult pe partea practica. Tata e o persoana foarte inteligenta si de ziua mea primeam carti ca sa citesc ... eu le foloseam ca sa desenez :cheer: sau sa fac colaje. Depinde mult si de copil.De scoala cu profesori nebuni, hmmm ... am avut parte si de asa ceva. In romania nu mi-as da copilul la gradinita... la scoala, da... scoala romana are un nivel ridicat si imi place sistemul ... chiar daca teoria primeza.

Editat de ClassicAlina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×