Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Condamnati la gradinita

Postări Recomandate

nu stiu....concediul de maternitate este de doi ani....pana la 3 ani, poti sa mai faci ceva sa stai cu copilul acasa...(gen concedii medicale)....dar, cate femei isi pot permite sa-si piarda serviciul din cauza ca n-au ce face cu copilu, dupa varsta de 3 ani?...

chiar credeti ca toate familiile isi permit sa angajeze bone?

sa zic ca e o prostie ca s-a pus "obligativitate" pt. a incepe gradinita de la varsta de 3 ani....n-ar trebui sa fie obligatoriu...mai ales ca sunt copii care nu agreeaza ideea de-a fi "rupti" de familie (in special de mama)....nici macar o ora, daramite 8 sau 10 ore...dar, cum am spus inainte....nu toti au posibilitatea materiala (in primul rand) de-a sta acasa cu copilul, sau sa angajeze pe cineva care sa aiba grija de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm.

daca se vrea se poate.

uita-te la Daddy Day Care.

unde e o nevoie, apar si raspunsurile :P daca ar fi nevoie de gradinite, reala, s-ar gasi un businessman cu cap, care sa deschida un centru de zi pentru kinderi. iar competitia ar asigura si preturi corecte :P

 

deci ori n-avem oameni de afaceri intre noi, ori parintii prefera sa dea spaga pentru a-si lasa copiii pe mana statului. ceva e putred aici :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci ori n-avem oameni de afaceri intre noi, ori parintii prefera sa dea spaga pentru a-si lasa copiii pe mana statului. ceva e putred aici :bye:

inca nu exista mentalitatea aia de a aasigura un confort psihic anagajatului sa nu mai stea cu grija copilului dupa ce implineste 2 ani.

si nu toata lumea isi permite sa-si dea copill la gradinita la particular. costurile sunt de cel putin 6 mil/luna la particular. poate ca unii nici nu castiga atat sau doar putin peste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum am spus inainte....nu toti au posibilitatea materiala (in primul rand) de-a sta acasa cu copilul, sau sa angajeze pe cineva care sa aiba grija de el.

da, mai, dar de la utilitate pana la obligativitate mai e o paine de mancat. si e alba rau pentru cei implicati ! :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, mai, dar de la utilitate pana la obligativitate mai e o paine de mancat. si e alba rau pentru cei implicati ! :airkiss:

 

nu sunt de acord cu "obligativitatea" asta.....am si eu doi copii care-au trecut prin gradinita....si stiu cum s-au simtit in momentul in care i-am lasat acolo (mai ales in primele saptamani)....si, stiu cum m-am simtit eu....cum plecam de langa ei, plangand....dar, n-aveam ce face

un copil, daca nu e "pregatit" d.p.d.v sufletesc , sa zic asa....sa se desparta si pt. cateva ore de parintii lui (iar la varsta de 3 ani, eu zic ca nu prea sunt pregatiti pt. asta)....ramane cu traume serioase.

prin asa ceva am trecut cu fetita....am dus-o la gradinita (nu aveam posibilitatea de-a angaja pe cineva sa stea cu ea), cand a implinit 3 ani..n-am crezut ca vor fi probleme, dar ....dupa nici doua saptamani, a trebuit sa renunt la serviciu....pt a ramane cu ea acasa, si asta, ca sa nu fiu nevoita sa-i administrez medicamente pt...."depresie" :flowers:

a fost ingrozitor....ma simteam vinovata....dar, dupa inca un an...n-am mai avut probleme....s-a integrat perfect in colectivitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit desigur tot ce s-a postat pe acest topic dar subscriu la tot ce se afirma in topicul initial, spalarea creierului pe fata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aia ziceam, daca am avea oameni de afaceri adevarati, ar sesiza lipsa. Si automat concurenta ar micsora preturile astea exorbitante :)

 

Daimon,

Aici nu este vorba de initiative de oameni de afaceri, concurenta si altele...

 

Este vorba de:

"Copiii vor merge obligatoriu la gradinita de la 3 ani, la scoala de la 6 si la liceu de la 17 ani, potrivit noii structuri a invatamantului preuniversitar, discutata ieri de ministrul educatiei, Cristian Adomnitei"

 

Adica guvernul vrea sa impuna obligativitatea...deci tot el trebuie sa asigure si "infrastructura"...la tarife acceptabile.

Dubios este faptul ca guvernul nu se gandeste si la "fostele" crese...

 

fn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nene, am priceput bine despre ce e vorba.

Daca am avea o piata corecta si oameni cu cap, ar exista si gradinite la preturi acceptabile. Dar nu avem. Asa ca s'a trezit Adomnitei ala sa dea lege fara acoperire in realitate. E ceva nou aici? Mai are idei stupide, spre exemplu asta. :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok! sa spunem ca nu suntem obligati sa ducem copilul la gradinita si-l tinem 7 ani acasa, langa parinti sau bunici (ca parintii au sevici) pentru o educatie mai buna.....ati luat in considerare ca

a) sunt parinti care nu stiu cum sa-si educe copilul?

b) copilul va deveni dependent de familie si ii va fi greu sa-si ia decizii singur?

c) nu va fi in stare sa se integreze in societate? si altele

 

bine, nu zic ca e total rupt de realitate si ca nu are posibilitatea sa se joace cu alti copii de varsta lui "in fata blocului", dar interactiunea sociala va fi redusa (mai ales daca are si o bunica dintr-aia "Nu fa aia" "Nu ai voie sa mananci aia" "Nu poti sa te joci acum" :cheer: ) si uite asa copilul creste sub ocrotirea parintilor iar la scoala va sta retras si se va uita la colegii lui cum vorbesc si rad si-i va fi frica sa deschida gura ca nu cumva sa se rada de el....cu timpul va deveni frustrat si singur ca apoi sa auzi ca se drogheaza si nu stiu ce alte minuni mai face.....e bine asa?

 

copilul trebuie sa infunte lumea de mic

ex: aproximativ in primii 10 ani copilul se imbolnaveste des..de ce?ca sa-si creeze anticorpi si ca mai tarziu sa fie imun la boli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×