Sari la conținut
Forum Roportal
Gregori

Exista doar o singura mare dragoste?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multi considera ca fiecarui om ii este dat o singura jumatate pe pamint si atunci cand o intilneste este fericit (sau nu ) insa se considerea unica mare iubire din viata lui! Posibil ca dupa aceasta sa mai poti Iubi insa nu asa cum ai iubit candva nebuneste , posibil daca perzi acea mare dragoste sa nu mai poti iubi din tot cugetul , insa gasesti o persoana care te iubeste pe tine si tu o respecti sau simti un sentimet mai putin profund te casatoresti si traiesti asa cum iti spune soarta!Si totusi in viata fiecarui om exista o singura mare , mare iubire sau nu?

 

Exista o singura mare dragoste, DA...eu o asimilez sufletului pereche.

Exista multe iubiri in viata unui om si mult mai multe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te poti intelege bine decat cu un tip diferit?Fals.Nimic mai fals. Daca nu ai nimic in comun cu el? Sa fim seriosi. E doar o premiza gresita din start.

Nu complet diferita pentru ca atunci nici nu mai discuti cu ea. Ai fi intr-o permanenta contradictie cu persoana respectiva. Insa daca are acele lucruri care tie iti lipsesc, care te completeaza. Insa daca ar avea aceleasi pareri ca tine, tot timpul, atunci te-ai plictisi, nu ai mai avea ce sa discuti cu persoana aia.

Cat despre iubit o singura data... Iubesc acum pe cineva. Persoana respectiva pateste ceva, moare. Ce fac dupa aia? Daca il iubesc numai pe el. E o prostie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acea mare dragoste o poti intalni numai in adolescenta.

 

 

As zice DIMPOTRIVA.

Marea dragoste o intalnesti atunci cand stii despre ce e vorba in propozitie, cand poti compara, cand ai cu ce compara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marea dragoste o intalnesti atunci cand stii despre ce e vorba in propozitie, cand poti compara, cand ai cu ce compara.

 

Bine ai spus, trebuie sa fie o referinta la care ne raportam.

Marea dragoste este pana cand vine una mai mare........

Editat de buzdugan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi nu e sa fie, acea intensitate si nebunie nu o mai regasesti, deoarece te maturizezi. Gasesti oameni de calitate, oameni alaturi de care se poate construi, oameni cu care relatia e mult mai profunda si mai potrivita, oameni cu care poti avea o iubire matura si de durata. Dar nebunia aia nu.
Nebunia aia niciodata nu dureaza. Da , e frumos , perioada adolescentei este cea mai frumoasa dar timpul trece iar noi ne maturizam si ajungem sa privim si sa simtim altfel iubirea. Nebunia de atunci este cel mai probabil sa nu mai apara dar de fiecare data vor aparea alte lucruri care ne vor face sa simtim cu adevarat iubirea.
nu cred intr-o singura mare dragoste si nici nu masor o dragoste cu alta, fiecare e altfel.
Da , de fiecare data iubesti altfel. Nu poti compara.
prefer si cred intr-o dragoste mai echilibrata, rationala, mai comuna, care atunci cand se sfarseste nu te lasa cu sufletul secatuit, deprimat, intr-un ospiciu... ci te lasa sa mergi mai departe, cu gustul de a te indragosti din nou.
Mie asta imi suna a acceptare. Pare a fi o iubire calma , linistita , care nu iti poate aduce prea multa fericire. Decat liniste. Cand iubesti si pierzi , suferi. Nu poate fi altfel. Decat in prea putine cazuri.
Nu te poti intelege bine decat cu un tip diferit. Contrastele se atrag, u know?
Uneori asta poate fi o problema.
Din punctul meu de vedere, adolescentii nu cauta decat sa experimenteze, sa aiba cat mai mult si sa dea cat mai putin.
Asta face parte din teribilismul adolescentei.
Mai corect mi se pare o iubire intre doi oameni maturi, care au trecut de varsta experimentelor, care stiu ce inseamna sa te indragostesti.
Da , iubirea matura te implineste mult mai mult decat una plina de nebunii , care la un moment dat te oboseste.
Exista multe iubiri in viata unui om si mult mai multe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
........... iubirea matura te implineste ............

 

De acord. Numai la maturitate putem sti daca traim o iubire adevarata ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"acea mare dragoste o poti intalni numai in adolescenta"Mai mare prostie n-am auzit.
E normal ca fiecare sa aiba alta viziune, eu doar mi-am expus-o pe a mea, dar nu cred ca ai inteles f bine ce am vrut sa spun.
Exista multe iubiri in viata unui om si mult mai multe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca poti iubi de mai multe ori in viata.

Dar nu cu aceeasi intensitate, si nu poti spune niciodata (poate doar inainte sa mori) care dintre ele a fost marea dragoste, sau daca ai trait marea dragoste vreodata....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea e ca poti iubi de mai multe ori in viata.

Dar nu cu aceeasi intensitate, si nu poti spune niciodata (poate doar inainte sa mori) care dintre ele a fost marea dragoste, sau daca ai trait marea dragoste vreodata....

 

Sunt de acord ca poti iubi de mai multe ori in viata. Am iubit de doua ori. Si cu aceiasi intensitate.

Spre sfarsit stii cu siguranta daca ai trait marea dragoste sau nu. Marea dragoste, dragostea impartasita, care te implineste, te transforma, se simte si nu poate fi pusa la indoiala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marea dragoste, dragostea impartasita, care te implineste, te transforma, se simte si nu poate fi pusa la indoiala.

in ce fel te'a transformat?...in bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×