Sari la conținut
Forum Roportal
Gregori

Exista doar o singura mare dragoste?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Just_Ana,tu esti sora geamana cu mine ? :cheer:

 

Intotdeauna cand iti citesti postarile,am impresia ca avem aceleasi idei,aceleasi replici in cap :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu are cum sa mai fie ce a fost.

Fiecare relatie inseamna altceva.

N-are rost sa amesteci trecutul cu prezentul.

Ba cred ca poti oferi chiar mai mult , depinde ce simti dar unii prefera sa nu se implice prea mult , pentru ca le e teama.

dar daca nu poti , pur si simplu nu mai poti , a fost o persoana alaturi de care ai vrut sa-ti petreci viata , dar nu a fost si mai mult nu mai poti ! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gregori,daca-mi permiti sa intervin.

Cred ca ai tras cam repede concluzia asta si anume : "NU POT" !

 

Pe parcursul mai multor ani,o sa iti dai seama cat de bine ai putut. :cheer:

 

 

Stai linistit,timpul nu iarta nimic.O sa uiti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred in oameni potriviti,in coincidente,in omul potrivit la momentul potrivit.
Printr-o coincidenta , poate sa apara omul potrivit la momentul potrivit.
Fiecare relatie are nucleul ei.Fiecare e altfel si toate iti lasa ceva in urma.
Fiecare relatie este unica in felul ei , din fiecare relatie inveti cate ceva .
Uneori iubim mai putin,alteori mai mult.Probabil omul pe care il iubim cel mai mult in viata*si asta o putem afla doar pe la sf vietii* il putem recunoaste ca fiind adevarata dragoste.
Nu poti iubi de fiecare data la fel de intens. Si da , daca ai alaturi o persoana pe care sa o iubesti neconditionat , o persoana care simti ca te intregeste si ca odata cu trecerea anilor totul este la fel de frumos sau poate chiar mai frumos , poti spune ca aia e dragostea adevarata.
depinde de fiecare cum percepe si traieste iubirea....dar cred ca exista doar o singura mare dragoste pentru ca aceea dureaza
Da , dragostea adevarata nu moare niciodata dar pana sa intalnesti adevarata dragoste apar altele care la momentul respectiv ti se par la fel de adevarate.
....initial e atractie..uneori dorinta de a fi iubit...nevoia de a iubi..dar la un moment dat ceva se schimba si farmecul dispare.....
Nu intotdeauna farmecul dispare. Intotdeauna poti descoperi ceva nou in cel de langa tine , chiar daca anii trec. Simtim nevoia de a iubi si de a ne simti iubiti. Pentru ca suntem oameni.
Just_Ana,tu esti sora geamana cu mine ?
Probabil. :cheer:
Intotdeauna cand iti citesti postarile,am impresia ca avem aceleasi idei,aceleasi replici in cap :cheer:
Ciudat , dar si eu am avut de cateva ori senzatia asta. :cheer:
dar daca nu poti , pur si simplu nu mai poti , a fost o persoana alaturi de care ai vrut sa-ti petreci viata , dar nu a fost si mai mult nu mai poti ! :cheer:
Cand treci printr-o deceptie , traiesti cu impresia ca nu o sa mai poti. Dar vei putea. Trebuie sa iti acorzi un timp. Apoi vei putea simti din nou iubirea. Editat de Just_Ana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acea mare dragoste o poti intalni numai in adolescenta. Pentru ca numai atunci ea se poate `afirma` strict ca traire, fara implicatii `lumesti`, asta datorita lipsei barierelor de tot felul. Majoritatea oamenilor maturi cu care am vorbit a declarat ca marea lor dragoste s-a materializat in jurul varstei de 17 ani. Cred ca aici se suprapune putin conceptul de `mare dragoste` cu acela de `cea mai intensa dragoste`. Desi nu e sa fie, acea intensitate si nebunie nu o mai regasesti, deoarece te maturizezi. Gasesti oameni de calitate, oameni alaturi de care se poate construi, oameni cu care relatia e mult mai profunda si mai potrivita, oameni cu care poti avea o iubire matura si de durata. Dar nebunia aia nu. Fiecare dintre acesti oameni poate fi o mare iubire, dar la o eventuala ierarhizare, tot dragostea aia din adolescenta va fi pe primul loc pt ca nu a cunoscut mizeria. La fel e si in cazul meu. Am avut ceva relatii, ultima dintre ele cu adevarat frumoasa si care m-a implinit pe toate planurile. O relatie matura. Dar daca ma intreaba cineva de `marea dragoste` raspund ca exista mai multe, dar una se detaseaza, fiind pe pe primul loc: acea dragoste din adolescenta alaturi de omul pe care l-am cunoscut la 17 ani si dupa care tanjesc (tanjesc dupa intensitatea aia, nu dupa el ca individualitate, caci timpul alocat noua e de mult trecut).

Editat de Sabrinna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acea mare dragoste o poti intalni numai in adolescenta. Pentru ca numai atunci ea se poate `afirma` strict ca traire, fara implicatii `lumesti`, asta datorita lipsei barierelor de tot felul. Majoritatea oamenilor maturi cu care am vorbit a declarat ca marea lor dragoste s-a materializat in jurul varstei de 17 ani. Cred ca aici se suprapune putin conceptul de `mare dragoste` cu acela de `cea mai intensa dragoste`. Desi nu e sa fie, acea intensitate si nebunie nu o mai regasesti, deoarece te maturizezi. Gasesti oameni de calitate, oameni alaturi de care se poate construi, oameni cu care relatia e mult mai profunda si mai potrivita, oameni cu care poti avea o iubire matura si de durata. Dar nebunia aia nu. Fiecare dintre acesti oameni poate fi o mare iubire, dar la o eventuala ierarhizare, tot dragostea aia din adolescenta va fi pe primul loc pt ca nu a cunoscut mizeria. La fel e si in cazul meu. Am avut ceva relatii, ultima dintre ele cu adevarat frumoasa si care m-a implinit pe toate planurile. O relatie matura. Dar daca ma intreaba cineva de `marea dragoste` raspund ca exista mai multe, dar una se detaseaza, fiind pe pe primul loc: acea dragoste din adolescenta alaturi de omul pe care l-am cunoscut la 17 ani si dupa care tanjesc (tanjesc dupa intensitatea aia, nu dupa el ca individualitate, caci timpul alocat noua e de mult trecut).

nu stiu daca poate fi generalizat desi incadrez si eu aici. am avut si eu o prima dragoste pe la 20, nebuna, nebuna dar... doar din partea mea, lui ii se cam falfaia, si totusi pana azi pot spune ca a fost cea mai intensa, intr-un fel cea mai instinctuala si egoista, dar poate si pt ca a fost prima...dar m-am schimbat.

nu cred intr-o singura mare dragoste si nici nu masor o dragoste cu alta, fiecare e altfel, asa cum si persoana cu care esti e altfel. prefer si cred intr-o dragoste mai echilibrata, rationala, mai comuna, care atunci cand se sfarseste nu te lasa cu sufletul secatuit, deprimat, intr-un ospiciu... ci te lasa sa mergi mai departe, cu gustul de a te indragosti dinnou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corpul uman. Priveste-l si studiaza-l. E perfect? Pe naiba. Nu este simetric. So? Nu ai o jumatate perfecta nici unde in lume. Jumatatea ar inseamna ca daca tu esti ala dulce, iubicios, mai idiot de fel, romantic si cel pe care il iubesti si care ti se potriveste este la fel ca tine. Din contra insa. Nu te poti intelege bine decat cu un tip diferit. Contrastele se atrag, u know?

Nu cred ca poti iubi o singura data in viata. Asta ar fi in calvar, pentru mine cel putin. Ma indragostesc acum la 16 ani si il pierd pe cel iubit. Ce naiba fac toata viata? Mai bine ma sinucid. Lol.

N-am intalnit Marea Iubire, prea devreme, dar oricum nu cred in ea.

"acea mare dragoste o poti intalni numai in adolescenta"

Mai mare prostie n-am auzit. Tocmai la varsta adolescentei cand hormonii sunt la putere, atunci e iubirea cea mai adevarata si mai profunda? Gresit. Din punctul meu de vedere, adolescentii nu cauta decat sa experimenteze, sa aiba cat mai mult si sa dea cat mai putin. Nu sunt numai baietii asa, destule si fetele de genu`. Mai corect mi se pare o iubire intre doi oameni maturi, care au trecut de varsta experimentelor, care stiu ce inseamna sa te indragostesti.

Editat de Chriys

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corpul uman. Priveste-l si studiaza-l. E perfect? Pe naiba. Nu este simetric. So? Nu ai o jumatate perfecta nici unde in lume. Jumatatea ar inseamna ca daca tu esti ala dulce, iubicios, mai idiot de fel, romantic si cel pe care il iubesti si care ti se potriveste este la fel ca tine. Din contra insa. Nu te poti intelege bine decat cu un tip diferit. Contrastele se atrag, u know?
Suntem o fiinta perfecta,creata sa ne gasim jumatatea.Jumatatea nu inseamna ce ai descris tu,dar iti respect parerea.Contrastele se atrag si lucrurile la fel,paradoxal,intre oameni,se atrag si mai tare.Experimenteaza asta.Nu te poti intelege bine decat cu un tip diferit?Fals.Nimic mai fals. Daca nu ai nimic in comun cu el? Sa fim seriosi. E doar o premiza gresita din start.

Te-ai plictisi sa iubesti o singura data? Cand iubesti,te plictisesti? Ia gandeste-te.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cati oameni atatea pareri diferite , si fiecare percepe lumea materiala si spirituala subiectiv prin prisma valorilor sale, dar sa nu uitam ca cineva poate intilni doar persoana care cel mai mult i se potriveste , si din pacate nu acea e aleasa inimii sale sau nu e sa fie mereu impreuna , insa teoretic ea se potriveste cel mai tare , insa in cazul cand descoperi acea persoana si esti cu ea eu consider ca atunci e DRAGOSTEA ADEVARATA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acea mare dragoste o poti intalni numai in adolescenta. Pentru ca numai atunci ea se poate `afirma` strict ca traire, fara implicatii `lumesti`, asta datorita lipsei barierelor de tot felul. Majoritatea oamenilor maturi cu care am vorbit a declarat ca marea lor dragoste s-a materializat in jurul varstei de 17 ani. Cred ca aici se suprapune putin conceptul de `mare dragoste` cu acela de `cea mai intensa dragoste`. Desi nu e sa fie, acea intensitate si nebunie nu o mai regasesti, deoarece te maturizezi. Gasesti oameni de calitate, oameni alaturi de care se poate construi, oameni cu care relatia e mult mai profunda si mai potrivita, oameni cu care poti avea o iubire matura si de durata. Dar nebunia aia nu. Fiecare dintre acesti oameni poate fi o mare iubire, dar la o eventuala ierarhizare, tot dragostea aia din adolescenta va fi pe primul loc pt ca nu a cunoscut mizeria. La fel e si in cazul meu. Am avut ceva relatii, ultima dintre ele cu adevarat frumoasa si care m-a implinit pe toate planurile. O relatie matura. Dar daca ma intreaba cineva de `marea dragoste` raspund ca exista mai multe, dar una se detaseaza, fiind pe pe primul loc: acea dragoste din adolescenta alaturi de omul pe care l-am cunoscut la 17 ani si dupa care tanjesc (tanjesc dupa intensitatea aia, nu dupa el ca individualitate, caci timpul alocat noua e de mult trecut).

 

 

Marea dragoste poate fi, e adevarat, la orice varsta, dar sa generalizezi si sa zici ca o gasesti DOAR in adolescenta, e o imbecilitate. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×