Sari la conținut
Forum Roportal
Gregori

Exista doar o singura mare dragoste?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu sper sa existe, pentru ca sint la inceputul unei relatii care simt eu ca e "marea dragoste", nu-mi doresc deloc ramin dezamagita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faza asta cu "The ONE", "Marea Iubire" etc. e o tampenie de primul rang!

 

:flowers: "o tampenie de primul rang". Nu poti sa califici atat de brutal o idee atat de spectaculoasa, de specific umana, pauliniana, crestina, nobila. O idee pe care se bazeaza cel putin jumatate din creatia artistica a umanitatii. O idee in care cred fara dubiu multi semeni de-ai tai, carora le datorezi respect.

 

Nu pot sa cred ca, din marea de lucruri triviale, meschine, dubioase, pe care le aveai la dispozitie chiar aici pe portal, ai ales aceasta idee ca fiind "o tampenie de prim rang".

 

Pentru ca unii dintre interlocutorii dinainte sa nu ma inteleaga gresit si sa ma acuze de inconsecventa, trebuie sa mentionez ca sunt in continuare in tabara celor care nu cred in "the one" si in "suflete pereche", insa am toata admiratia fata de ideea in sine. Consider oarecum constrictiva aplicabilitatea ei "per se" in viata. Dar IDEEA, ideea este absolut fara egal in gandirea umana!

 

Sper din tot sufletul sa te razgandesti...

 

Cu deosebit respect,

Un Tampit de Primul Rang

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca unii dintre interlocutorii dinainte sa nu ma inteleaga gresit si sa ma acuze de inconsecventa, trebuie sa mentionez ca sunt in continuare in tabara celor care nu cred in "the one" si in "suflete pereche", insa am toata admiratia fata de ideea in sine. Consider oarecum constrictiva aplicabilitatea ei "per se" in viata. Dar IDEEA, ideea este absolut fara egal in gandirea umana!

 

 

Cu deosebit respect,

Un Tampit de Primul Rang

 

Nu poti fi in tabara celor care nu cred in THE ONE si sa ai o mare admiratie pt idee in acelasi timp...

 

The One poate fi si aia cu care ai o mare comuniune de idei :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
The One poate fi si aia cu care ai o mare comuniune de idei :flowers:

 

 

De acord, o relatie poate fi ACEA mare relatie a vietii tale, fara sa se manifeste pe toate coordonatele fiintei tale, altfel... o fiinta cu handicap nu ar mai avea nici o speranta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti fi in tabara celor care nu cred in THE ONE si sa ai o mare admiratie pt idee in acelasi timp...

 

The One poate fi si aia cu care ai o mare comuniune de idei :flowers:

 

Am o mare admiratie de asemenea pentru Buddha, pentru Peter Pan, pentru Capitanul Picard si pentru Cyrus Smith. Sigur, trebuie sa ma crezi pe cuvant, dar sunt convins ca si tu porti o urma de admiratie pentru unii dintre acestia (sau pentru altii) in care nu crezi neaparat.

 

Totalitarismul se manifesta prin principiul: "cine nu e cu noi e impotriva noastra". Libertatea se manifesta prin principiul: "live and let live". Spre deosebire de primul, cel de-al doilea lasa loc mereu pentru admiratie si apreciere estetica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totalitarismul se manifesta prin principiul: "cine nu e cu noi e impotriva noastra". Libertatea se manifesta prin principiul: "live and let live". Spre deosebire de primul, cel de-al doilea lasa loc mereu pentru admiratie si apreciere estetica.

 

 

Pot avea TOLERANTA, dar admiratie am doar pentru ceva in care cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pot avea TOLERANTA, dar admiratie am doar pentru ceva in care cred.

 

Si consideri, prin extindere, ca NIMENI nu poate avea admiratie pentru ceva in care nu crede? Pentru ca mi se pare extrem de delicat si inefabil subiectul "admiratie" - nu este ceva clinic: "nu poti sa percepi lumina daca esti orb"; "nu poti sa bei apa daca e fierbinte" etc. Cu alte cuvinte, daca TU in acest moment nu admiri nimic in care nu crezi, nu e obligatoriu ca NIMENI sa nu manifeste o astfel de admiratie, mai mult, nu e obligatoriu ca TU sa nu manifesti la un moment dat o astfel de admiratie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si consideri, prin extindere, ca NIMENI nu poate avea admiratie pentru ceva in care nu crede? Pentru ca mi se pare extrem de delicat si inefabil subiectul "admiratie" - nu este ceva clinic: "nu poti sa percepi lumina daca esti orb"; "nu poti sa bei apa daca e fierbinte" etc. Cu alte cuvinte, daca TU in acest moment nu admiri nimic in care nu crezi, nu e obligatoriu ca NIMENI sa nu manifeste o astfel de admiratie, mai mult, nu e obligatoriu ca TU sa nu manifesti la un moment dat o astfel de admiratie.

 

 

vrei sa editez ca sa spun ca EU nu admir decat ceva in care cred?

Care e relevanta discutiei? :flowers:...suntem off-topic :cheer:

 

deci EU cred intr-o mare dragoste, una singura

EU tlerez multe, dar admir putine si de obicei ceva in care cred.

 

Satisfied, deroude? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sper sa existe, pentru ca sint la inceputul unei relatii care simt eu ca e "marea dragoste", nu-mi doresc deloc ramin dezamagita.

 

 

Daca ramai pe acest site ai sa vezi multe pareri. Important este ce simti tu. Ofera tot ce ai tu mai bun si daca si el va face la fel aveti sansa sa fiti fericiti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×