Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Cat costa sa cresti un copil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

a fost un monolog ironic la adresa sistemului american si a gandirii programate

 

Ce rost are ironia la adresa americanilor cand tu nu faci parte din viata lor, nu-ti programeaza viata ta si peste toate astea nici nu dau alocatii la nici un copil precum se dau in Canada si totusi copiii se nasc si cresc, termina facultati din acele scumpe, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce rost are ironia la adresa americanilor cand tu nu faci parte din viata lor, nu-ti programeaza viata ta si peste toate astea nici nu dau alocatii la nici un copil precum se dau in Canada si totusi copiii se nasc si cresc, termina facultati din acele scumpe, etc.

 

 

de placerea ironiei.

radem de ei ca sa ne simtim mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

termina facultati din acele scumpe, etc.

Ma indoiesc ca multi copii nascuti acolo termina facultati "din acele scumpe". Ma indoiesc ca majoritatea emigrantilor, sau a celor din comunitatile latine sau de negri isi permit chiar si cu munca grea sa-si dea copii la Harvard, Princeton, Yale, Columbia, Stanford, Duke sau MIT.

 

 

Cat despre alocatie, i-am zis asa pentru nu stiam cum sa-i spun in romaneste, dar nu e alocatie precum e inteleasa in Romania. Aici este in forma de Child Tax Benefit care se plateste lunar pentru fiecare copil in parte. Acelasi lucru il aveti si voi acolo. Acum nu stiu daca la voi este o suma lunara, dar cert este ca familiile cu copii sub 18 ani beneficiaza de acest lucru. shades.gif

 

Citat: The per-child amount was originally set at $400 in 1998, and has since increased to $1,000. The Tax Relief, Unemployment Insurance Reauthorization, and Job Creation Act of 2010 extended this $1,000 cap through the end of 2012.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc ca multi copii nascuti acolo termina facultati "din acele scumpe".

 

Un interview aparte te pune in acele Universitati nu parintii ... poate participa cine crede ca face fata si are note mari insa selectia nu este din pacate numai pe grade/note ci depinde de acel interview. Daca a punctat acolo si juriul vrea acel om, e intrat cu bursa totala, dealtfel e urmarit academic persoana care aplica la Ivy Leage Universitati inca din liceu. Nu conteaza al cui esti daca ai ceva in cap si poti-l impartasi cu juriul, ai dat mana cu norocul. Trebuie sa vrei si sa-ti placa sa inveti, fara absente, restul e numai cash ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este greu indiferent daca ai sau nu banii, sa aduci pe lume un copil si sa-l cresti cum se cuvine.

Pana la urma daca nu ai banii te descurci si cu ei mai putini, dar in acest caz numesc inconstienta sa faci de la 2 in sus.

Pe de alta parte daca astepti sa-ti faci situatia financiara s-ar putea sa nu mai poti face apooi copii pentru ca asa-i natura.

Sau poate azi ai o situatie finaciara f buna, dar maine iti poate arde casa ( s-a intamplat unor cunostiinte de-ale mele, ei pensonari si au ramas acum primavara in curul gol la propriu, in strada dupa munca de o viata )si da faliment firma la care lucrezi. Ceea ce vroiam sa zic este ca nimic nu e sigur in lumea asta. Din pacate apar in viata noastra si momentele neprevazute. E bine sa planificam, sa gandim pozitiv, dar uneori nu depinde totul numai de noi.

Este interesant totusi si ma intriga acest aspect, cum parca natura sau ce o fi face oarecum misto de noi :) Adevaratele genii si revolutionari ai epocii in care traim acum s-au nascut si au trait in si din mai nimic. Se pare ca doar neajunsurile reusesc sa ne mobilizeze intr-atat resursele interioare incat sa ne duca la evolutie :think:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pot planifica banii precum nici copiii sau sarcinile. Se mai controleaza azi intr-o masura insa prea mare restrictie strica relatia. Copiii care au totul de la inceput nu inseamna ca vor deveni utili societatii in care traiesc, poate nici n-au interes sa invete iar sa lucreze nici atit. Observam copiii celor cu case de batrini de pe aici ca abia-si terminau liceul, preferau sa-l termine ACASA ca nici nu treceau pe la scoala si primeau diploma de Baccalaureat iar aici doar la bani le sta gandul, la masini si la lux. Singura discutie din gura lor a fost: - imi deschid 5-6 case @ 6 babe @ $4000 bucata si n-am treaba!!! bag niste romance la munca, ca si parintii din asta traiau fara engleza o boaba, dar erau miliardari pana intr-o zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Costa.Acu nici cat sa spargi banca, dar costa un picut.

Insa la un moment ii de legea firii sa iti doresti copii. Si minim imi doresc 2, ca eu si partenerul murim la un momentdat, e bine sa aiba o legatura de sange.

 

In rest nu reusesc sa inteleg nici pe aia de se plang ce plan sofisticat economic trebuie ca sa intre un bebe la buget, nici pe aia de fac cate 10 - pana la urma astia fac minuscula crestere demografica, de care avem nevoie ca de aer - dar nah, treaba fiecaruia.

 

Cred ca totusi guvernarea ar trebui sa acorde mai mult interes acestui aspect,in mod special dupa rezultatul ultimului recensamant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe aia de fac cate 10 - pana la urma astia fac minuscula crestere demografica, de care avem nevoie ca de aer - dar nah, treaba fiecaruia.

 

 

Nu este bine inteles in societatea romana ce inseamna familie si copiii. Abia sintem cativa oameni pe planeta, cu toti incapem in Statul Delaware sa stam in picioare :yes:

e loc mult sub soare pentru foarte multi copiii inca. Guvernele construiesc banci sa aibe unde pune banii ... insa fiecare intelege altceva. Costa si nu prea un copil insa numai o mama intelege aceste sentimente, costuri si cheltuieli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bla bla bla

Tu vorbesti de un procentaj minuscul care intra cu bursa pe merit academic exceptional. Deci lasa. Eu vorbesc de mutime, nu de exceptii. rolleyes.gif

Facultatile de elita in USA ca si peste tot in lume, costa de-ti da sangele pe nas. Nici de mirare ca majoritatea studentilor din ele provin deja din familii de elita dpdv financiar, iar printre ei se gaseste un numar extrem de restrans de studenti din clasa de "mai de jos" care au intrat pe bursa.

 

Abia sintem cativa oameni pe planeta, cu toti incapem in Statul Delaware sa stam in picioare

e loc mult sub soare pentru foarte multi copiii inca.

Desigur, mare e Delaware ala incat cuprinde 7 miliarde de oameni. Planeta e deja suprapopulata iar resursele scad pe deceniu ce trece, dar desigur este loc pentru mai multi copii care vor creste si vor face si ei si mai multi copii pana vom ajunge sa stam calare unii pe altii pe cate un metru patrat de pamant.

Dar stai asa, am uitat ca planeta se rezuma la USA care desigur ca nu are peste un miliard de oameni din care mai mult de trei sferturi fac foamea si traiesc sub nivelul saraciei. Mai este loc si la India de facut copii, caci "abia suntem cativa oameni pe planeta" . rolleyes.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×