Sari la conținut
Forum Roportal
eduarddicu

Obtinere viza pentru SUA

Postări Recomandate

viza sua se otine in ziua interviului sau mai trebuie facut un drum la ambasada pt a primi pasaportul cu viza? la interviu pot intra sotul cu sotia sau sunt chestionati separat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De obicei primesti viza in aceeasi zi de depundere. Intri separat sau impreuna, depinde ce tip de viza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie si sotului ne-a fost refuzata viza de turist pt SUA. Doar soacra mea a primit-o. Am totusi o nelamurire si poate ma lamureste cineva. Persoana care ne-a trimis invitatia, respectiv fratele sotului, a primit acum 6 ani viza pt 3 luni, nerevenind in tara la expirarea ei. dupa o perioada s-a casatorit acolo si momentan e rezident permanent legal, nu are inca cetatenie. Asta sa fie cauza pentru care ne-a fost refuzata noua viza, ca el nu si-a respectat-o? Mentionez ca ofiterul a vb putin cu noi, nu s-a uitat mai deloc pe dosare si de 2 ori ne-a lasat in asteptare. Are rost sa mai incerc peste 2-3 ani sau ce ne sfatuiti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... ce ne sfatuiti?

Nu conteaza ce a facut fratele sotului. Daca acest frate e legal in SUA e clar din punctul lor de vedere (al functionarilor de la ambasada) ca voi doi sunteti potentiali emigranti cand va duceti acolo. Ati putea sa stati la el legal si dupa aia sa ramaneti acolo ilegal fiindca aveti la cine. Daca intrebati in jur o sa vedeti ca cei care au frati si surori in SUA nu primesc vize decat foarte, foarte rar. Stiu cateva cazuri, oameni tineri care incearca de ani de zile sa-si viziteze fratii/surorile si care nu pot. Mai stiu cazuri de oameni la 65 de ani care nu pot nici ei sa o faca si pe de alta parte stiu si cazuri fericite. Dar putine. Asa ca depinde.

 

Asta este. Eu zic ca nu e rau sa mai incercati peste cativa ani, cine stie?! Poate aveti bafta.

 

P.S. Stiu un tip care a incercat vreo 10 ani sa plece in SUA la frate-su si nu ii dadeau viza. Pana la urma a inceput sa trimita la loteria vizelor si...a castigat. Ce noroc pe el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, sper sa fie cineva care poatesa ma sfatuiasca.

Locuiesc in Sua cu viza permanenta si intr-un an o sa ma casatoresc si as vrea ca familia mea sa fie la nunta dar mie frica ca nu o sa obtina viza ca dejea fratele meu a incercat acum un an si nu ia dat viza sunt foarte ingrijorata. Fratele meu are 33 de ani e pomier si tocmai isi construieste o casa acuma si are si ceva bani la banca, mama e casnica dar

are casa si bunicii de ingrijit.

Puteti sa-mi spuneti ce sanse au sau ce sfaturi imi datii. Sper ca este cineva care ma poate ajuta conteaza foarte mult ptr mine.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama cred ca are sanse sa primeasca viza daca are in jur de 55-60 de ani insa fratele e destul de tanar si daca a fost refuzat o data, s-ar putea sa fie refuzat si a doua oara. Poate daca e insurat, are copii mici, sotie casnica dependenta si eventual un cont mai baban + o leafa mai consistenta...ar avea sanse insa asa...nu prea vad.

 

S-ar putea sa ma insel insa, parerea mea sincera este sa incerce ambii. Nunta e un motiv destul de serios si presupun ca ar conta la interviu si faptul ca sa zicem...mamei tale i-ar fi mai usor sa se descurce venind la tine daca ar fi cu fiul ei langa. Presupun ca nu stie engleza si ati putea miza si pe chestia asta. Sa insiste ca vrea sa fie prezenta la nunta ficei ei. Daca sunt refuzati nu pierd decat taxa de viza si asta este.

 

Felicitari pentru eveniment.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Locuiesc in Sua cu viza permanenta si intr-un an o sa ma casatoresc

 

Viza permanenta .... inseamna ca nu ai depus inca actele pentru Green Card??? doar ai venit in State unde ai dreptul sa locuiesti si muncesti 1 an de zile timp in care trebuie sa te casatoresti???

 

Nici bunul Dumnezeu nu poate sa-ti spuna nici cu aproximatie daca familia ta va primi viza de vizita, dar poti sa incerci cu luni inainte sa nu fie deceptia proaspata pentru ziua nuntii. Cand si deja lista invitatilor si invitatiile gata de pus la posta, ai inchiriat deja sala si ai recipisa de la Credit Card ca ti dat avans pentru rezervarea evenimentului si despre toate obiectele mari ca rochia de mireasa, biserica numita si preotul cu numar de telefon si adresa unde se va tine cununia ... despre toate acestea faci o copie legalizata si atasezi langa invitatie si toata lumea cere deodata viza dar voi nu specificati durata vizitei ... si restul lasa sa decida soarta. Cateodata pentru nunti vin prieteni si parintii sint refuzati.

Trebuie intr-o scrisoare totul explicat pe care tu o trimiti de aici prin posta la Ambasada, si cu o copie de duc in mana si rudele/familia la interview.

 

 

Sa auzim de bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu conteaza ce a facut fratele sotului. Daca acest frate e legal in SUA e clar din punctul lor de vedere (al functionarilor de la ambasada) ca voi doi sunteti potentiali emigranti cand va duceti acolo. Ati putea sa stati la el legal si dupa aia sa ramaneti acolo ilegal fiindca aveti la cine. Daca intrebati in jur o sa vedeti ca cei care au frati si surori in SUA nu primesc vize decat foarte, foarte rar. Stiu cateva cazuri, oameni tineri care incearca de ani de zile sa-si viziteze fratii/surorile si care nu pot. Mai stiu cazuri de oameni la 65 de ani care nu pot nici ei sa o faca si pe de alta parte stiu si cazuri fericite. Dar putine. Asa ca depinde.

 

Asta este. Eu zic ca nu e rau sa mai incercati peste cativa ani, cine stie?! Poate aveti bafta.

 

P.S. Stiu un tip care a incercat vreo 10 ani sa plece in SUA la frate-su si nu ii dadeau viza. Pana la urma a inceput sa trimita la loteria vizelor si...a castigat. Ce noroc pe el.

 

BUNA am si eu o intrebare foarte importanta :D ....eu sunt cetatean american am 20 de ani si cam de o luna am revenit in SUA. (am cetatenia ca facusem scoala aici din clasa a 4a pana a 7a si am primit dupa mama). Eu am un prieten cu care sunt impreuna de 5 ani si a ramas in romania findca nu are viza de america 8) ....o fost vorba ca eu o sa aplic de aici pt viza de logodnic si aici o sa ne casatorim in 90 de zile daca ii da viza. Acuma sincer nush de unde sa incep :> ce sa ii trimit, ce hartii, nu am nici un loc de munka ca sa demonstrez ca il pot intretine (pt ca nu mi-am gasit) si nu mai pot astepta pana imi gasesc pentru ca astia de la bucuresti o zis ca numa cateva vize de astea de logodna se dau anu asta asa ca ar trebui sa ma grabesc....Daca nu lucrez oare o sa-i trebuiasca sponsor pt el??? Taxele mele pe anul asta trebuiesc ?? (nush cum o sa-mi arat eu taxele pe anul asta tinand cont ca inca nu am lucrat ) Ma gandesc sa maduk la un avocat sa ma ajute cu toate ... numai ca este scump si trebuie sa strang bani si pt asta :doh::)( Trebuie timp....Cine o mai folosit viza asta de logodnic sau stie ceva despre sa-mi dea si mie cateva informatii sa stiu ce am de facut: :P Si inca ceva.... are prietenul meu sanse sa ii dea viza ?????? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as dori sa stiu daca interviul pentru obtinerea vizei se sustine in romana sau in engleza???

 

cei care au luat viza : va rog sa mi spuneti cat de greu se obtine, cum a fost interviul, ce intrebari, cat a durat sau orice informatii care credeti ca ar fi necesare.

 

mentionez k am nevoie de viza pentru a pleca in sua timp de 3 luni cu programul work and travel.

 

multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×