Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Cat costa sa cresti un copil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci lasa. Eu vorbesc de mutime, nu de exceptii. rolleyes.gif

 

Din cine se compune multimea???

 

Cine are interes sa invete, poate, insa nu intra un public general niciunde pe planeta in cele mai valoroase universitati, doar sa nu fie in alta parte!!! Selectia este foarte serioasa la oricare College. Tocmai cei cu venituri mici se califica pentru imprumuturi si bani gratuiti pentru a studia, insa trebue sa arete rezultate, pentru mediocri nu se investeste niciunde, doar parintii daca vor sa-l vada om. Sint zeci si sute de feluri de a obtine bani pentru educatie dar trebuie sa fie luati anii de studiu fara intrerupere si studiile terminate in 4-5 ani, sint restrictii si asta nu prea le convine la multi.

Daca esti Permanent Rezident sau cetatean, nu sint piedici in cale, cererile se aproba in cateva minute ca studentii il au sponsor pe parinti mereu. Educatie neintrerupta este una iar cei cu medii mici si complicatii in viata privata e alta, ei trebuie sa se finanteze cum poate ca nu prezinta garantie ca vor termina studiile si din ce vor rambursa banii imprumutati??? Unele alimentari ofera burse la tinerii care lucreaza in sectiile magazinului la diverse joburi. Tipical inca in primul semestru jumatate din cei inscrisi pleaca, abandoneaza studentia, iar o parte foarte mica va ajunge la graduare si nu din motive financiare, ci se incurca cu tot feluri de situatii amoroase si nu mai au chef de invatat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

mi-a trecut prin cap, ca un glont, ceea ce ai scris daunazi, ca lunar cheltuiala pentru cresterea unui copil este de cel putin 600 de dolari.

te intreb, ca o curiozitate gratuita infantila, pe ce dai tu 600 de dolari, in primul an al copilului? chiar si al doilea!!

Editat de Geo_revigorat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-a trecut prin cap, ca un glont, ceea ce ai scris daunazi, ca lunar cheltuiala pentru cresterea unui copil este de cel putin 600 de dolari.

te intreb, ca o curiozitate gratuita infantila, pe ce dai tu 600 de dolari, in primul an al copilului? chiar si al doilea!!

 

In primul an de viata, un copil consuma fff mult lapte praf, iar daca este alaptat exclusiv, tot se cheltuie pe pampersi + haine care trebuie cumparate lunar; la ce viteza de crestere are un bebe.

Si multe altele, pe care le-am uitat in clipa asta.

Eu am rasuflat usurata cand am scapat de lapte praf si pampersi. :o:

Editat de Lizbeth
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-a trecut prin cap, ca un glont, ceea ce ai scris daunazi, ca lunar cheltuiala pentru cresterea unui copil este de cel putin 600 de dolari.

te intreb, ca o curiozitate gratuita infantila, pe ce dai tu 600 de dolari, in primul an al copilului? chiar si al doilea!!

 

Pai hai sa facem socoteala:

 

Un pachet de diapers de 100 bucati costa in jur de 50 $. Lunar un bebelus foloseste in jur de 300 de bucati. Deci hai sa zicem trei pachete...150 $.

Baby formula (lapte praf) - in medie un bebe consuma cam o cutie pe saptamana. La 30 $ cutia = 120 $

Shampon, sapun si vaselina pentru bebelusi, hai sa mai punem 40 $ lunar.

Deci pana acum avem deja 310 $.

Mai departe, din momentul in care se nasc pana la sfarsitul primului an de viata, bebelusii cresc uimitor de repede. Hainutele care i-au venit saptamana asta, deja nu-i mai vin peste o saptamana doua. Aici hainele de bebelusi si de copii in general sunt exorbitant de scumpe.

Lunar trebuie sa cumperi ceva hainute noi.

Cu cele 290 $ ramase, noroc bun sa mergi la un magazin unde o salopeta si o pereche de sosoni te poate ajunge la 100 $. Una, nu un pachet. Si cate hainute de schimb trebuie la un nou nascut ? Doar una sau doua ? rolleyes.gif

Sa mai pun la socoteala vizitele la medic, unde doar consultatia este acoperita nu si vreun eventual tratament medicamentos daca este nevoie ?

De babysitter sau daycare am pomenit ? Nu mai pomenesc ca n-are rost.

 

Lamurit ?

 

Am prietene care au avut bebe si mi-au spus exact cat cheltuiau lunar pe diverse. Suma era cam in jur de cinci sase sute. Iar cand treci de faza cu pampersurile si laptele praf, vin alte cheltuieli stai fara grija. Dupa cum am spus, cu cat un copil creste cu atat mai multe cheltuieli apar.

 

In primul an de viata, un copil consuma fff mult lapte praf, iar daca este alaptat exclusiv, tot se cheltuie pe pampersi + haine care trebuie cumparate lunar; la ce viteza de crestere are un bebe.

Si multe altele, pe care le-am uitat in clipa asta.

Exact. doh.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

probabil canada este una dintre tarile cele mai scumpe in cea ce priveste pempersi, altfel nu vad de ce un pachet de pampersi cu 100 de bucati ar costa 50$. cred ca in privinta asta romania este una dintre cele mai ieftine tari, unde un pachet de pampersi, cea mai buna calitate, cu 100 de bucati, nu ajunge nici la 30$.

si aici iti recomand sa incerci mai multe tipuri de pampersi, pentru ca este foarte posibil ca bebelusullui sa nu-i pice bine cei mai scumpi pampersi. de pilda, al mau facea gat cand ii puneam dipers de la pampers, firma pampers. asa ca i-am schimbat.

insa nu inteleg moda asta cu laptele praf in locul celui matern. apai daca dumnezeu ti-o dat lapte gras si sani pe masura, da-i sa molfaie sfracu' pana pe la 7-8 luni. nu-i chestie de economie, ci de imunitate.

la haine este un pic delicata situatia. daca mama si tata vrea sa imbrace bebelusul cu hainute de la giordano bruno, n-as mai vedea plangerea despre costuri chiar atat de tragica. cum mandria parintilor este mai presus de ceea ce ii vine bine bebelusului, ar fi bine sa nu mai existe plangeri.

vorbesc intr-o cunostinta de cauza mare. :roll: :roll: sunt posesorul unui minune blonde de vreo 4 ani si 9 luni, si inca am proaspat in memorie momentele cand ii schimbam pampersi.

 

parerea mea, te gandesti prea mult la costuri si parca pierzi din vedere esentialul: o sa fi mamica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

insa nu inteleg moda asta cu laptele praf in locul celui matern. apai daca dumnezeu ti-o dat lapte gras si sani pe masura,

 

si daca nu ti-a dat tot moda e?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si daca nu ti-a dat tot moda e?

 

 

in contex, sanii cu lapte din belsug.

dar daca citesti mai atent postul ei, spune direct de laptele prfa, fara sa faca vreo mentiune de alaptat. pe mine ma duce cu gandul la exact ce zicem, moda laptelui praf. care se foloseste indiferent daca sanul are lapte sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca in privinta asta romania este una dintre cele mai ieftine tari, unde un pachet de pampersi, cea mai buna calitate, cu 100 de bucati, nu ajunge nici la 30$.

Probabil ca TVA-ul vostru e mai mic decat taxa federala si cea provinciala care se aplica aici la orice produs cu exeptia carnii, a fructelor si a legumelor.

 

si aici iti recomand sa incerci mai multe tipuri de pampersi, pentru ca este foarte posibil ca bebelusullui sa nu-i pice bine cei mai scumpi pampersi. de pilda, al mau facea gat cand ii puneam dipers de la pampers, firma pampers. asa ca i-am schimbat.

Bine. Si totusi sa nu rezumam totul la pampersi. Nu ? Ca nu pachetul de pampers sparge sau nu bugetul.

 

insa nu inteleg moda asta cu laptele praf in locul celui matern. apai daca dumnezeu ti-o dat lapte gras si sani pe masura, da-i sa molfaie sfracu' pana pe la 7-8 luni. nu-i chestie de economie, ci de imunitate.

Si te-ai gandit ca sunt fel si fel de situatii in ceea ce priveste alaptarea ? Crezi toate femeile sunt in stare sa alapteze ? Unele nu au lapte, la altele e toxic, la altele nu e deajuns de nutritiv, la altele e putin si se termina repede, samd.

Crezi ca o femeie cu un nou nascut nu mai iese din casa pentru ca trebuie sa-si alapteze copilul din 2 in doua ore ? Sau ca iese si alapteaza in public cu tzatza la vedere ca tigancile ? Daca nu inveti bebelushul si cu formula, ca femeie nu mai ai viata pana ce nu e intzarcat bebelusul. Cel putin asa vad eu lucrurile si asa am auzit de la prietenele mele care au avut copii. Toate au alaptat dar la inceput nu pe lunga durata.

Eu personal nu m-as inchide in casa pentru 7-8 luni, ca doar nu sunt condamnata. O sa-l alaptez la inceput o luna doua si dupa aceea formula.

In nici un caz nu o sa-l alaptez in public. Biberonul frate. doh.gif

 

la haine este un pic delicata situatia. daca mama si tata vrea sa imbrace bebelusul cu hainute de la giordano bruno, n-as mai vedea plangerea despre costuri chiar atat de tragica. cum mandria parintilor este mai presus de ceea ce ii vine bine bebelusului, ar fi bine sa nu mai existe plangeri.

Draga sa stii ca si hainele "normale" costa. Nu a vorbit nimeni de haine de designer pentru bebe ok ? Deci nu stiu de ce le-ai adus in discutie.

 

In concluzie, traim in doua tari diferite deci nu sufera comparatie costurile si nu numai in ceea ce priveste un copil ci in absolut tot. Nu compara costurile din Canada cu cele din Romania. Vei ramane mirat sa afli ca nu se aseamana absolut deloc.

 

parerea mea, te gandesti prea mult la costuri si parca pierzi din vedere esentialul: o sa fi mamica

Eu am mentionat doar de cati bani in plus ar necesita bugetul unei familii cand au un bebe, nu am vorbit de mine personal. Asta ai inteles tu probabil. Pentru familiile care traiesc dintr-un singur salariu, sau au venituri mici, este mai greu. Eu am fericirea sa nu mai imi pun vreodata problema financiara deci te asigur ca nu pierd nici un esential.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×