Jump to content
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Cat costa sa cresti un copil?

Rate this topic

Recommended Posts

Vai ce "drag" imi este mie de odraslele care fac teatru in magazine si se taraie pe jos tipand ca din gura de sarpe ca nu primesc una si alta ce au vazut ei pe raft.

Niciodata n-am patit asa ceva si am doi baieti, de aceeasi varsta. Am mai scris asta pe undeva.. La mine n-a existat niciodata tavalit si batut din picior, MAI ALES in magazine. Nu stiu ce-am facut sau ce n-am facut, dar n-am avut parte de show de-asta.

• Upvote 2

daca un copil de 6 ani iti cere o masinuta teleghidata de vreo 1000 de euro, tu ii cumperi?

nu e o nevoie , e un moft.

moftul e pt orgoliul parintelui ca-si permite asta,

copilul tot in 2 zile se va plictisi si o va abandona, ca si pe una de 10 lei.

cind iti pui problema "pot sa cresc un copil" dpdv financiar, logic ar fi sa te gindesti la costuri suplimentare cu laptele praf (daca nu vei putea alapta), pampers, haine( costa !! ), lucruri pt igiena bebelusului, in principiu cheltuieli suplimentare lunare.

patut, carucior, mergator, jucarii, sunt chestii ocazionale .

cand o incepe sa se tavaleasca pe jos si sa tipe in gura mare ca " am nevoie de masinuta aiaaaaaa!".............

copii inventeaza nevoile lor, nu ceea ce credem noi ca au nevoie.

nu exista, se tavalesc din cauza parintilor.

daca au fost refuzati de fiecare data si dusi cu presul.

chestie de educatie si nevoia de atentie .

parintii nu sunt consecventi si nu sunt fermi cu regulile impuse.

eu am doi copii, ai mei nu s-au tavalit niciodata.

dar cind am spus da, e da, si cind ceva era nu, apai nu se negociaza.

n-a fost nevoie sa se tavaleasca, pt ca stiau ca atunci cind se poate le iau si vor primi.

dar si increderea se sadeste...trebuie sa te tii de cuvint.

Edited by YasmiSL

inca sunt in tratative de scoatere din cap a tavalirii.

o singura data mi-a prezentat un spectacol artistic. frumos, cu bataturi in asfalt, cu lacrimi zburand in toate directiile, maini fluturate ca o flamura la venirea presedintelui. inca putin si cauta trotoarul mai curat, sa se tavaleasca da' sa nu-si murdareasca hainutele. ca nu suporta.

in secunda doi zburam de manunta inapoi spre casa si cu un reportoriu din partea mea ce includea originile lui si ale parintilor lui.

ca o divagatie. motivul: vroia sa-i iau ceva de-ale gurii da' de la magazinul de la care vroia el.

a doua oara i-a strapuns sufletul bunicii, care-i o miloassa si o sufletista, de era sa faca saracuta stop incalificabil de inima.

atunci, a intervenit discutia ca intre tata si copil. doua palme la fund si zicala: daca mai faci, jar mananci. plus ca esti pedepsit trei zile de la calculator.

de incercat incearca ca sunt smecheri.

pe la 3-4 ani e virsta critica la datul cu fundul de pamint.

daca vede ca nu-i merge, se potoleste.

daca in familie unul din parinte cedeaza si altul nu, va continua sa santajeze.

la fel daca bunicii ii cauta in coarne.

De ce unu si nu doi ... copiii  :o:  si dupa ce au terminat facultatile ca si ai mei, cateva fiecare!!! 

Includem si banii de nunti si alte evenimente de la Graduations sa fie suma mai rotunda???

Amazon.com : Fisher-Price 4-in-1 Step 'n Play Piano : Baby

Fisher-Price 4-in-1 Step 'n Play Piano

• 513-fOj2g8L._SS40_.jpg
  • 51gWr1lxU6L._SS40_.jpg
  • 51JiCJgn2eL._SS40_.jpg
  • 51Cn1DJ3W%2BL._SS40_.jpg
  • 51O01KGx7UL._SS40_.jpg
  • 510GqHTFN5L._SS40_.jpg
  • 513+Ejgr9rL.SS40_BG85,85,85_BR-120_PKdp-play-icon-overlay__.jpgVIDEOFisher-Price 4-in-1 Step 'n Play Piano
  •  
Click image to open expanded view
Asta e o statie pentru un bebelus sa descopere LUMEA.  In colacul cu note muziale se adeaza copilul, cu picioarele atinge pe jos si se plimba ca aluneca pe sine intre cele 2 brate albe margatorul iar dungile pe jos sint note muzicale, chestia de la un capat alb este microfon verde cu un minge rosu pe fir alb, toate alea scot sunete si copilul danseaza sau se plimba.   Nepotul are un scaun de DJ din asta dar bateria va costa cat o masina mare pana se va lasa de jucaria asta!   Platforma este un plastic.moale.  
Cu baterie, depaseste suta de dolari.   Un camion se poate umple cu jucariile de copil de 8 luni impliniti cu toate alea de la nastere.