Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Isus Cristos - dovezi istorice !?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai cum puteau ei sa vorbeasca despre Cristos din moment ce nu l-au vazut ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cum puteau ei sa vorbeasca despre Cristos din moment ce nu l-au vazut ? :D

toat istoria este scrisa astfel

de ce ar trebui sa fie altfel in cazul lui Isus?

 

asa cum pot sa vorbesc eu despre stabunicul - despre care am vorbit cu strabunica (strabunica mea a murit la 94 de ani cand eu eram clasa a saptea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce scop ne intrebam aici despre dovezi istorice?<br /><br /><br />

 

pentru ca sunt singurele dovezi la care se poate apela!

 

Nu cumva ai vrea sa vorbim despre "dovezile" cosmogonice care nu tin de lumea si de viata noastra?

 

Mie mai ciudat mi se pare sa vorbim despre "viata" inainte de a se naste Isus si activitatea sa de dupa moarte ...caci dovezi pe acest plan nu vor putea fi aduse NICIODATA.

 

 

Oricum daca luam ce spune scriptura ...ca inainte de viata ca om el era Steau luminoasa de dimineata ...cea trantita de pamant de tatal sau ca pedeapsa a razvratirii sale ...si "activitatea" sa dupa moarte ca Stapan al portii catre "camera mortii" ....mai degraba trebuie sa ne sperie "imparatia lui" care e de fapt imparatia mortii si "viata sa vesnica" care nu e altceva decat moartea cea vesnica!

 

Asa ca Pazea!

 

Cand auziti de Isus ...fugitiiiiiiii .... ca el e MOARTEA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
toat istoria este scrisa astfel

de ce ar trebui sa fie altfel in cazul lui Isus?

 

asa cum pot sa vorbesc eu despre stabunicul - despre care am vorbit cu strabunica (strabunica mea a murit la 94 de ani cand eu eram clasa a saptea)

 

Toata istoria ? Cred ca te inseli destul de mult cu privire la asta...Este adevarat ca multe parti ale istoriei sunt obscure si avem putine dovezi pentru a sustine evenimentul...

 

Strabunica ta l-a vazut pe strabunicul tau iar marturia ei este directa...Cam asta cer si eu in cazul de fata... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Strabunica ta l-a vazut pe strabunicul tau iar marturia ei este directa...Cam asta cer si eu in cazul de fata... :blink:
exact asta ti se ofera

Iosefus Flavius, Tacitus si evanghelistii stiau despre Isus de la cei care l-au cunoscut direct

asa cum stiu eu despre strabunicul de la strabunica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact asta ti se ofera

Iosefus Flavius, Tacitus si evanghelistii stiau despre Isus de la cei care l-au cunoscut direct

asa cum stiu eu despre strabunicul de la strabunica...

 

Iosefus Flavius nu l-a vazut pe Cristos. Strabunicul a vazut-o pe strabunica. Multi cred ca "parintii bisericii" i-au atribuit cateva scrieri despre Cristos lui Iosefus Flavius.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ar fi sa vorbim un pic despre dovezile istorice asupra unor fapte legate de viata lui Isus, care apar in Biblie? Sa incepem cu masacrul pruncilor ordonat de Herod... exista? Le astept...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-ar fi sa vorbim un pic despre dovezile istorice asupra unor fapte legate de viata lui Isus, care apar in Biblie? Sa incepem cu masacrul pruncilor ordonat de Herod... exista? Le astept...

 

:spiteful:

 

Un asemenea eveniment...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum daca luam ce spune scriptura ...ca inainte de viata ca om el era Steau luminoasa de dimineata ...cea trantita de pamant de tatal sau ca pedeapsa a razvratirii sale ...si "activitatea" sa dupa moarte ca Stapan al portii catre "camera mortii" ....mai degraba trebuie sa ne sperie "imparatia lui" care e de fapt imparatia mortii si "viata sa vesnica" care nu e altceva decat moartea cea vesnica!

Asa ca Pazea!

Cand auziti de Isus ...fugitiiiiiiii .... ca el e MOARTEA!

Cel putin bizare asemenea afirmatii ! Fara intentia de a leza libera cugetare si dreptul fiecaruia la exprimarea propriei opinii, le pot eticheta ca ineptii ori teribilisme ieftine datorate necunoasterii temeinice a Bibliei. Oricum, sunt niste interpretari neproductive si nerealiste, rod al unei gandiri sau imaginatii de esenta anomica si malefica, in egala masura. Asemenea 'viziuni' erau produse nu de mult de catre userul SOIMOS care declara aceeasi locatie, respectiv Bavaria. E posibil sa fie una si aceeasi persoana !?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel putin bizare asemenea afirmatii ! Fara intentia de a leza libera cugetare si dreptul fiecaruia la exprimarea propriei opinii, le pot eticheta ca ineptii ori teribilisme ieftine datorate necunoasterii temeinice a Bibliei. Oricum, sunt niste interpretari neproductive si nerealiste, rod al unei gandiri sau imaginatii de esenta anomica si malefica, in egala masura. Asemenea 'viziuni' erau produse nu de mult de catre userul SOIMOS care declara aceeasi locatie, respectiv Bavaria. E posibil sa fie una si aceeasi persoana !?

Cred ca folosea si veretregn sau asa ceva. Da, tot el este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×