Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Isus Cristos - dovezi istorice !?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hold your horses! Sau donkeys :yahoo:...

Dat fiind ca asta e un topic cu dovezi istorice, am propus sa se discute despre dovezile istorice legate de uciderea pruncilor. Ca despre ce scriitori antici vorbesc despre Isus stim cu totii deja, si mai mult nu se mai poate adauga. Putem sa il ignoram pe Soimos, ca oricum el spune acelasi lucru peste tot. Sa reluam...

Nu ma refeream la Soimos. Pe el il ignoram oricum, nu ma astept sa inteleaga. Cum am spus, vorbeam despre cei care se bat cu pumnul in piept ca[,] ''cred'' :yes: .Cu ei am io ce am :sorry: !

 

Dar da, revenind la Irod, eu stiu ca nu sunt dovezi istorice . Biblia este singura sursa care ne relateaza despre uciderea pruncilor de catre Irod... Trist. A fost un eveniment important. Se pare ca nu pentru toti, totusi :focus:

 

Neeext ! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce poti sa zici? Daca nu cred, nu cred. Treaba lor. N-ai voie sa argumentezi filozofic, doar Scriptura. Lasa-i asa. Ma bucur insa cind il prinde pe cioanas cu ocaua mica, hi, hi,.... :focus: :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De fapt ,ce vreti voi sa dovediti aici? :sorry: Tabara alora care se baga in seama, ca sa nu taca, dar care habar nu au ce e scris in Biblie is exclusi. Pe EI ii inteleg.

Dar voi... astia care ''credeti'' ? Ce vreti sa demonstrati? Aveti nevoie sa demonstrati cuiva ca Flavius si Iosephus nu l-au vazut direct pe Cristos... de ce? :yahoo:

Explicati-mi si mie... de la ce v'ati luat? :focus:

 

Ai spus bine..."credeti". :yes: Vrem sa demonstram obiectivitate. Sunt multe evenimente istorice fara prea multe dovezi istorice...deci daca si acesta ar fi unul nu e mare problema. Credinta nu are nevoie de dovezi dar mintea da. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati...dar am impresia ca va este teama de "un anumit adevar" ? :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma scuzati...dar am impresia ca va este teama de "un anumit adevar" ? :sorry:

Nu mi-e frica, pt ca nu este responsabilitatea mea ca lumea sa creada sau nu. Daca le da Dumnezeu, vor crede, daca nu, asa vor ramane pana se vor trezi la judecata. Moi? Problem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma refeream la Soimos. Pe el il ignoram oricum, nu ma astept sa inteleaga.

Evident ca nu te poti astepta sa inteleg o asemenea prostie!.. dar ce ma mir eu este ca o fata atat de "inteligenta", nu a inteles ca intre crestinism si Yahve nu e decat o singura legatura ...si anume MINCIUNA !

 

Incurajant este totusi faptul ca te intereseaza istoria !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce poti sa zici? Daca nu cred, nu cred. Treaba lor. N-ai voie sa argumentezi filozofic, doar Scriptura. Lasa-i asa. Ma bucur insa cind il prinde pe cioanas cu ocaua mica, hi, hi,.... :yahoo: :sorry:

Nu era vorba de cioanas. :) Cu cioanas nu am nici o problema, el e :o: si gandim la fel. :focus:

 

 

Ai spus bine..."credeti". :o:Vrem sa demonstram obiectivitate. Sunt multe evenimente istorice fara prea multe dovezi istorice...deci daca si acesta ar fi unul nu e mare problema. Credinta nu are nevoie de dovezi dar mintea da. :D

Cui vrei sa demonstrezi obiectivitate?

Eu sper ca nu te astepti sa intelegi mentalitatea de atunci cu mintea unui om modern. Evenimentele isotrice pe atunci erau dovezi, astazi nu sunt. Cand vorbim insa de Biblie, intre ''crestini'', ar trebui luat in seama ca... Biblia ramane, Cuvantul lui Dumnezeu. Chiar trebuie sa va traduc, baieti ? :yes:

 

Evident ca nu te poti astepta sa inteleg o asemenea prostie!.. dar ce ma mir eu este ca o fata atat de "inteligenta", nu a inteles ca intre crestinism si Yahve nu e decat o singura legatura ...si anume MINCIUNA !

 

Incurajant este totusi faptul ca te intereseaza istoria !!

 

Iete na :P

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cui vrei sa demonstrezi obiectivitate?

Eu sper ca nu te astepti sa intelegi mentalitatea de atunci cu mintea unui om modern. Evenimentele isotrice pe atunci erau dovezi, astazi nu sunt. Cand vorbim insa de Biblie, intre ''crestini'', ar trebui luat in seama ca... Biblia ramane, Cuvantul lui Dumnezeu. Chiar trebuie sa va traduc, baieti ?

 

Biblia nu poate sa fie o dovada istorica in cazul de fata. Manuscrisele cele mai vechi ale NT sunt din sec. II. De la peste o suta de ani de la evenimente. Noi nu avem dovezi istorice cu privire la Isus. Nu avem decat credinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu avem dovezi istorice cu privire la natura divina, vrei sa spui. Ca personaj real a fost. Hai sa mai vedem... daca nu exista dovezi cu privire la uciderea pruncilor... despre perioada petrecuta in Egipt exista?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×